אאא

מבצע צוק איתן - הכניסה הקרקעית: המבצע הקרקעי הנרחב ברצועת עזה, שהחל ביום חמישי בלילה, גבה בשעות הלילה (ראשון) מחיר גבוה מאוד, כאשר במספר תקריות נהרגו 13 חיילי צה"ל, הי"ד.

לילה קשה מאוד עבר על לוחמי צה"ל הנמצאים בתוככי רצועת עזה. דובר צה"ל התיר לפרסם בשעות אחר הצהריים כי 13 לוחמים מחטיבת גולני נהרגו הלילה בלחימה עם מחבלי החמאס ברצועת עזה. שבעה מהלוחמים שנהרגו, נפגעו בזמן שנסעו על נגמ"ש וטיל נ"ט נורה עליהם מאחד הבתים הסמוכים.

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הקרבות בהם לקחה חלק חטיבת גולני ברצועת עזה, נהרגו 13 מלוחמי החטיבה החל מליל אמש. בצה"ל עוסקים בשעה זו בהשלמת תהליך הזיהוי. לכשיסתיים התהליך, ובהסכמת המשפחות, יפורסמו שמות הלוחמים. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים וכן למשפחות החיילים הפצועים".

הרמטכ"ל בביקור בחטיבת גולני לפני הכניסה הקרקעית לרצועה (צילום: דו"צ)

כאמור, 13 החיילים נהרגו במספר היתקלויות ברצועה:

01:05 - 7 לוחמים נהרגים מפגיעת טיל בנגמ"ש.

01:20 - חייל נהרג בחילופי אש עם מחבלים.

01:30 - חייל נוסף נהרג בהיתקלות אחרת עם מחבלים. 3 חיילים נהרגו מפגיעת טיל נגד טנקים בבית בו שהו. חייל נוסף נהרג בנסיבות שעדיין נבדקות, ככל הנראה מאש כוחותינו.

בנוסף, נהרגו מאז תחילת המבצע הקרקעי רב-סרן (מיל') אמוץ גרינברג, בן 45 ואב לשלושה מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, במהלך השבת נהרגו גם צוער בר רהב הי"ד, לוחם הנדסה בן 21 מרמת ישי, וסמל בניה רובל הי"ד, לוחם חי"ר בן 20 מחולון. בסך הכל, מתחילת המבצע הקרקעי נהרגו 18 חיילי צה"ל. 

במהלך הקרבות נפצעו למעלה מחמישים חיילי צה"ל שפונו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים הדרום. בין הפצועים נמצא גם מח"ט גולני אלוף משנה ראסן עליאן. בחמאס סיפרו כי אנשי הארגון ירו טיל נגד טנקים לעבר נגמ"ש של צה"ל, כמו כן אמרו בחמאס כי הם ירו על בית שבו התמקמו חיילי צה"ל.

בצה"ל מספרים כי מאז תחילת המבצע הקרקעי הם עצרו 22 פעילי חמאס שהועברו לחקירה בשב"כ. כמו כן חיסלו לוחמי צה"ל כ-130 מחבלים ופעילי טרור. קצין בכיר בצה"ל סיפר כי רק במהלך הלילה האחרון חוסלו למעלה מ-60 מחבלים. 

 (צילומים: shutterstock, פלאש 90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון ערכו הערב מסיבת עיתונאים בה התייחסו לחיילים שנפלו בקרבות בעזה ולמערכה כנגד ארגוני הטרור ברצועה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ראש הממשלה נתניהו אמר: "לב האומה כולה עם משפחות הנופלים. אנחנו מרכינים ראש בפני הנופלים שנלחמו בכדי שנוכל לחיות בארצנו. בשם הממשלה ועם ישראל אני מביע את הכאב העמוק, שולחים תנחומינו להורים, לילדים, לבנות הזוג ולמשפחות של חיילי צה"ל שנפלו בקרב על הגנת המדינה. אין מלחמה צודקת מזו, שבניכם, בנינו, נפלו בה בגבורה. אנחנו נשלים את המשימה שהם החלו. נחזיר את השקט והביטחון לכל חלקי הארץ ולדרום".

נתניהו ביקש מאזרחי ישראל להישאר מאוחדים: "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח ברכת רפואה שלמה לכל החיילים הפצועים. כל אחד מאיתנו מכיר לפחות אחד שמשתתף בלחימה והאחדות היא סוד כוחנו. עלינו לעמוד יחד, מאוחדים, חזקים בימים קשים כמו היום הזה, וגם בימים כאלה שייתכן שעוד יבואו".

לדבריו, "אנחנו מצויים במלחמה על הבית. כוחותינו פועלים כעת בשטח, במקצועיות, בנחישות ובעוצמה גדולה - אש ורוח. חיילי צה"ל, אני אומר לכם שאזרחי ישראל עומדים מאחוריכם ומתפללים להצלחתכם. למשפחות אני אומר, אני מודע לדאגה שלכם, אנחנו עושים הכל כדי לשמור על חיי האזרחים והחיילים. לא בחרנו להיכנס למערכה הזו אבל מרגע שהתחלנו נסיים רק שנצליח - השבת השקט ופגיעה בחמאס".

"הפעולה הצבאית מתקדמת כמתוכנן והיא תתרחב ככל שתידרש עד שהשקט יחזור אל תושבי ישראל. כשיצאנו לדרך אמרתי שזה יכול להיות מערכה ממושכת, אבל מתולדות עמנו אנחנו יודעים אמת פשוטה: 'עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה'. בעזרת ה' ובעזרת החיילים אנחנו ננצח".