אאא

´כבד את אביך ואת אמך´ ´והדרת פני זקן´ – עכשיו יש גם מחקר: בנים למשפחות דתיות מחויבים יותר להוריהם ועוזרים להם יותר בגיל זקנה - כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה. המחקר בדק את השפעתה של הדת על נורמות משפחתיות. המחקר, שנערך בישראל ובארבע מדינות אירופיות, העלה שבקרב חילונים יש שיעור גדול בהרבה של ילדים שאינם מרגישים מחויבות להוריהם הזקנים ואינם עוזרים להם, לעומת הדתיים (מדתות שונות).

המחקר פורסם בכתב העת המדעי Journal of Comparative Family Studies. הפרופ´ אריאלה לבנשטיין, גרונטולוגית (חוקרת זיקנה) באוניברסיטת חיפה ובמכללת עמק יזרעאל, ראיינה לצורך המחקר 2,327 מבוגרים בני 25 ומעלה שיש להם לפחות הורה אחד חי, בנורווגיה, אנגליה, ספרד, גרמניה וישראל.

בשאלון המחקר נכללו שאלות המתייחסות לעמדתם של הנשאלים לגבי נורמות מגוונות, למשל: האם ילדים צריכים לעזור להוריהם לעת זקנה? והאם ילדים צריכים לגור קרוב להוריהם כדי לעזור להם? כמו כן, נשאלו המשיבים האם הם סייעו להוריהם במהלך ששת החודשים האחרונים בתחומים הללו: עבודות בית, קניות, תחבורה וטיפול אישי.

פרופ´ לבנשטיין ערכה את המחקר יחד עם פרופ´ מריל סילברסטיין וד"ר דפנה גנץ מאוניברסיטת דרום קליפורניה. לפי התוצאות שהתקבלו מהשאלונים, חילקו החוקרות את המשיבים לשלוש קבוצות. 46% היו ילדים תומכים בהוריהם ושחשים מחויבות כלפיהם, נשאלים אלה סברו שיש לגור קרוב להורים מבוגרים ולעזור להם, והם אכן עשו זאת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

23% מהנשאלים השיבו שהם גרים רחוק אבל השתדלו לעזור להוריהם; כשליש מהנשאלים לא החזיקו בנורמות של מחויבות לעזרה להורים. בישראל ובספרד, שתיהן מדינות שמוגדרות "משפחתיות", נמצא שיעור הילדים העוזרים להוריהם הגבוה ביותר. בנוסף, נמצא המחקר גילה קשר בין מידת הדתיות לבין המחויבות להורים.

"בהחלט מצאנו שהייתה השפעה לדתיות", מספרת לבנשטיין, "אצל אלה שאמרו שהם בכלל לא דתיים היה שיעור גבוה יחסית של כאלה שלא נתנו סיוע. לעומת זאת, אצל מאוד דתיים, הייתה הסתברות גדולה שהם עזרו".

החוקרות מסייגות את הדברים משום שהמחקר מבוסס על תשובותיהם של הנשאלים, ולכן הוא עלול להיות פחות מדויק. עם זאת, לבנשטיין מסבירה שיש היגיון בתוצאות המחקר: "כנראה שלדת, או לתפישה סובייקטיווית של דתיות, יש השפעה על מוכנות של ילדים לעזור להורים מבוגרים. באוכלוסייה דתית יש ערכים חזקים יותר של עזרה לזולת, ובפרט להורים, בגלל הדיבר ´כבד את אביך ואת אימך´".

(מקור: הארץ)