אאא

מחקר חדש שפורסם לאחרונה ב"British Medical Journal", מגלה כי יש קשר בין שימוש בכדורי שינה להעלאת הסיכון ללקות במחלת האלצהיימר. במקביל פורסם, כי האיגוד האמריקני לגריאטריה אסר להשתמש בתרופות אלו בטיפול בקשישים, מחשש לפגיעה במוחם.  

במחקר השתתפו חוקרים מאוניברסיטת בורדו הצרפתית וכן מאוניברסיטת מונטריאול, שבמשך שש שנים בדקו נתונים של כ-1,700 חולי אלצהיימר ומעל 7,000 אנשים בריאים.

המחקר העלה כי רמת הסיכון של אנשים שהשתמשו בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים ללקות במחלת האלצהיימר עלתה בכ-51 אחוזים בתוך חמש שנים מהשימוש בתרופות. עוד עלה, כי ככל שהשימוש בתרופה היה לתקופת זמן ארוכה יותר, כך הקשר בין התרופות והמחלה הפך חזק יותר.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
הגדלה

לדברי החוקרים, הממצאים הינם בעלי חשיבות משמעותית לבריאות הציבור, וכי הגיע הזמן שיוסבר לרופאים מהן הסכנות העלולות להיגרם משימוש בתרופות מהסוג המדובר בקרב קשישים. החוקרים ציינו כי יש להימנע משימוש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים למשך יותר משלושה חודשים.

במקביל, פרסמו פרופסורים בכירים מאוניברסיטות קליפורניה ואינדיאנה מאמר מיוחד, לפיו השימש עבור קשישים בתרופות מהסוג המדובר נאסר על ידי האיגוד האמריקני לגריאטריה, וזאת בשל חשש לפגיעה בתפקוד המוחי של המטופל.