אאא

לרגל יום השואה, פורסם מחקר מעניין שמעריך שאלמלא התרחשה השואה, מספר היהודים בעולם עשוי היה להגיע ל-20 מיליון עד 32 מיליון, לעומת 13 מיליון יהודים שחיים היום בעולם היום. את המחקר ערך הפרופ´ סרג´יו דלה פרגולה, מבכירי המומחים לדמוגרפיה של הקהילות היהודיות בעולם.

המחקר המקיף יתפרסם בקרוב בכתב העת "בשביל הזיכרון", והוא ינסה להעריך את היקף הנזק הדמוגרפי שנגרם ליהדות העולם כתוצאה מהשואה. "ההשלכות הכמותיות הן הרבה מעבר למה שאנחנו חושבים", הוא אומר. "מדובר על הרס של דור, ומה שחסר לנו זה לא רק הדור ההוא, אלא גם הבנים והילדים. יש פה השלכות שרשרת".

דלה פרגולה, ראש הקתדרה על שם ארגוב באוניברסיטה העברית בירושלים, מציין במאמרו שיש הערכות שונות ביחס למספר המדויק של יהודים שנרצחו בשואה. אך לדבריו, "כיום נראה שהוא נע בין 5.6 ל-5.9 מיליון נפש". חלק מבעיית ההערכה המדויקת נובע מתשובות שונות לשאלה "מיהו יהודי". זאת, מכיוון שחלק מהקורבנות התנצרו לפני השואה, או היו בעלי מוצא יהודי חלקי.

לדברי דלה פרגולה, אלמלא התרחשה השואה, גם החלק היחסי של היהודים באוכלוסיית העולם היה גדול יותר. "בימינו, אחוז היהודים בעולם יורד כל הזמן. לפני השואה השיעור היה 8 יהודים לאלף תושבים (מתוך כלל האנושות), והיום הוא 2 לאלף תושבים. החלק היחסי של היהודים יורד כל הזמן".