אאא

מחקר חדש בו השתתפו מאות סטודנטים ישראלים גילה כי חלק גדול מהסטודנטים בישראל מרמים בדרך לקבלת התואר. לפי תוצאות המחקר שפורסם בערוץ 2, 38% מהנשאלים ייחסו לעצמם בעבודת הגמר משפטים אותם מצאו במקומות אחרים, 35% העתיקו עבודות גמר מהאינטרנט, 21% זייפו, ו-16% הגישו עבודה אותה כתב עבורם מישהו אחר.

המחקר מעלה תוצאה עגומה, לפיה אין כמעט סטודנט אחר שלא עשה שימוש בחוסר יושרה במהלך העבודות או במבחנים האקדמים.

פרופ' צבי הכהן, החבר בוועדה שדנה בהעתקות, אמר לחדשות 2 כי "אם מישהו קונה עבודה מושלמת מ-א' עד ת' שהיא כולה רמאות מכף רגל ועד ראש, אז בדרך כלל אנחנו מצפים מהמרצה שידבר עם הסטודנט ויראה עד כמה הוא באמת בקיא בחומר שהוא הגיש". 

לפני כשבועיים, פסק הגאון רבי אברהם יוסף במענה לשאלה של גולשת כי מותר לסייע בשכתוב עבודות גמר באוניברסיטה, זאת כאשר מדובר בסטודנט/ית הבקיאים בחומר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגר"א יוסף נשאל באתר השו"ת 'מורשת' על ידי אחת הגולשות: "חברה שלי צריכה להגיש עבודה באוניברסיטה, היא לקחה עבודה מוכנה של מישהי אחרת וביקשה ממני לשנות את הניסוח כדי שהעבודה לא תראה אותו הדבר, העבודה מוגשת לאותו מרצה".

השואלת הוסיפה: "אני חושבת שמרצה מודע לתעשיית מחזור העבודות שנעשית בקורס שלו, עובדה שכל שנה הוא נותן בדיוק את אותה המשימה, אבל אני לא בטוחה. האם מותר לי לעזור לחברה שלי לנסח מחדש את העבודה?".

הגאון הרב אברהם יוסף ענה לשאלה: "מותר. וזו מצות גמילות חסד, בפרט כאשר היא שולטת היטב בחומר".