אאא

מאבק השבת מחריף: עו"ד דוד שוב ועו"ד עברי פיינגולד, היועצים המשפטיים של מטה המאבק של העסקים הקטנים בתל אביב, הגישו הבוקר (ראשון) עתירה לבג"ץ כנגד שר הפנים ועיריית ת"א (וגופים מנהליים הקשורים), כנגד האישור החלקי לחוק העזר שהתקבל במועצת העיר בחודש מרץ 2014 ועיקרו אישור פתיחת עסקים מכל הסוגים בשלושה מתחמים בעיר - נמל ת"א ומגרשי התערוכה הישנים, מתחם התחנה ונמל יפו.

בעתירה, מנתחים היועצים המשפטיים ומצביעים על אי חוקיות ההצעה, כמו גם על הפגמים הרבים הנלווים להתרת מסחר קמעונאי מקיף בשבת.

בעתירה נטען על אבסורד מקומם מאחר ואישור המסחר במתחמים הללו יוצר עבור עירית ת"א סמכויות גורפות לשליטה אבסולוטית ומוחלטת בזירת המסחר בתל אביב בימי המנוחה, סמכויות שאפילו לא ניתנות להאצלה.

"אותם שלושת המתחמים הם שטחים ציבוריים המנוהלים ע"י העירייה, ואין דרך אחרת לראות זאת, מאשר העובדה שבאישור המתחמים, קנתה העירייה לעצמה מונופול בלעדי למסחר בימי המנוחה", טוענים העותרים.  

ממטה המאבק של העסקים הקטנים והמכולות נמסר: "אישור המתחמים יוצר מונופול למסחר בניצוחה של עיריית ת"א, "ומתגמל" אותה על כך שיצרה ביחד עם טיקוני תאגידי השיווק, מציאות מעוותת בה בעלי העסקים הקטנים בעיר נאלצים לספוג הפסדים כלכלים ניכרים או לעבוד ביום המנוחה היחיד שיש להם.

"הבג"ץ שהוגש מדגיש שמדובר במציאות לא מוסרית ובוודאי שאינה ערכית, כלפי ציבור גדול של בעלי עסקים שפועלים בת"א מזה עשרות בשנים. יום מנוחה שבועי, הוא אלמנט סוציאלי בסיסי, ולא נסכים להמשך מסחר קמעונאי שפוגע בזכויותינו, ובוטה בעזות המצח שלו, כלפי החוק ופסיקות ביהמ"ש".