אאא

שלושה חודשים מאז הדחת הנשיא הפרו-רוסי, ויקטור ינוקוביץ' וסיפוח חצי האי קרים בידי רוסיה, האוקראינים יבחרו מחר (א') נשיא חדש, בתקווה לפתור את המשבר במדינה.

לאחר ההדחה, עלו לשלטון מנהיגים פרו-מערביים התומכים בעצמאות אוקראינה ושיתוף פעולה עם האיחוד האירופי. בעקבות זאת, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שלח כוחות צבא לחצי האי קרים שבתום כיבוש קצר, סיפחו את השטח למעצמה הרוסית. 

במזרח אוקראינה מתגוררת אוכלוסיה פרו-רוסית ובמדינה חוששים כי הבדלנים יפרשו ממנה ויצטרפו לרוסיה. עם זאת, הרשויות באוקראינה הבטיחו כי ישעו מחר את פעולותיהן נגד הבדלנים במזרח, בשל חשיבות הבחירות, הנתפשות כמכריעות ביותר ב-23 השנים מאז קיבלה אוקראינה את עצמאותה.

ראש הממשלה הזמני של אוקראינה, ארסני יצניוק אמר כי ייערכו בחירות שקופות, למרות החשש מפני אלימות העלולה לשבש את ההצבעה בקלפיות במזרח אוקראינה. לדבריו, הוא מאמין שרוב התושבים יביעו התנגדות ל"טרוריסטים", כהגדרתו.

מנהיגים אירופיים אמרו כי במידה ויגיעו למסקנה שרוסיה פגעה בבחירות, הם יישקלו צעדים נוספים נגדה. ביניהם, חרם על נפט וגז רוסי, והטלת הגבלות על סחר עם רוסיה בסחורות הנחשבות ל"מצרכי מותרות".

למרות המתיחות בין שתי המדינות, ברוסיה מבטיחים כי יכבדו את בחירת העם האוקראיני. בפורום הכלכלי בסנט-פטרסבורג (שהוחרם על ידי ראשי מספר חברות מערביות מובילות), אמר הנשיא פוטין כי ישתף פעולה עם המנצח, אך ציין כי מבחינתו הדחת הנשיא ינוקוביץ' הייתה "מהפך" ש"שותפינו באירופה ואמריקה תמכו בו". לדברי פוטין, אוקראינה כבר נמצאת במלחמת אזרחים, אז "למה אנחנו אלה שמואשמים בכך?". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אתמול הודיע הממשל במוסקבה על הסגת הכוחות הרוסים מגבול אוקראינה. בתגובה הבהירה ארה"ב, כי למרות ש"ראינו תנועה של כמה יחידות רוסיות אל מחוץ לאזור הגבול עם אוקראינה", הם אינם משוכנעים כי הדבר אכן יקרה: "נכון לעכשיו לא מדובר במספרים גדולים", אמר דובר הפנטגון ג'ון קירבי.

שני המועמדים הבולטים הם האוליגרך פטרו פורושנקו, "מלך השוקולד", הנחשב למוביל לנצחון, ואחריו בפער מסוים, יוליה טימושנקו אשר כיהנה כראש ממשלת אוקראינה לזמן קצר ב-2005 ואחר-כך שוב בשנים 2007-2010, הורשעה בשחיתות ושוחררה מהכלא אחרי הדחת ינוקוביץ'.

לפורושונקו, בעל חברת השוקולד "רושן", אחת מ-20 יצרניות השוקולד המובילות בעולם, יש סיכוי טוב לנצח כבר בסיבוב הראשון. הוא היה האוליגרך האוקראיני היחיד שתמך באופן חד-משמעי במפגינים נגד הנשיא ינוקוביץ' בתחילת השנה במרכז קייב, ודאג שערוץ הטלוויזיה בבעלותו יסקר את ההפגנות בהרחבה. 

שני המועמדים הנוספים הם סרגיי טיגיפקו ומיכאילו דובקין.

מחר בשעה 08:00 בבוקר תחל ההצבעה באוקראינה. על הבחירות לנשיאות יפקחו כאלף משקיפים בינלאומיים. ביום שני צפויות להתפרסם התוצאות הרשמיות, לאחר שאנשי ה-OSCE יאשרו את אמינות התוצאות.