אאא

היסטוריה בירושלים: לאחר 30 שנה בהם לא התקיימו בחירות להנהלת 'כולל וואהלין', מחר (שני) זה יקרה, בעקבות פסיקה של בית הדין הרבני בירושלים.

כ-1,800 בעלי זכות בחירה ממגוון חסידויות המרכיבות את ה'כולל' יצעדו מחר, בשעות אחר-הצהריים, אל הקלפיות בשלוש ערים חרדיות - ירושלים, בני ברק וביתר עילית, ויבחרו שלושה מועמדים מתוך 21 מתמודדים.

'כולל וואהלין' הוקם לפני שנים רבות, ומורכב ממגוון חסידויות, בהם באיאן, קרלין סטולין, ברסלב, פינסק קרלין, רחמסטריווקא, זוועהיל, חב"ד, גור, הציבור הירושלמי ועוד.

פעמיים בשנה, בערבי החגים, מחלק 'כולל וואהלין' תמיכה כספית למשפחות הנמנות על ה'כולל', בסכומים זעומים של כמאתיים עד 400 שקלים בלבד לכל משפחה. בין הנכסים בהם מחזיק 'כולל וואהלין', ניתן למנות  את 'בתי הורנשטיין' ברחוב ישעיהו בירושלים, נכסי וכספי ה'כולל' מוגדרים כהקדשות.

לפני מספר שנים, פיטר בית הדין הרבני את כל חברי ההנהלה של הכולל, בשל חשד לשחיתויות שבוצעו בכספים, ומינה חברים חדשים להנהלה, ללא הליך בחירות מסודר.

עתירה שהוגשה לבית הדין, דרשה לקיים בחירות להנהלת הכולל. בית הדין קיבל את העתירה ופסק, כי ביום שני י"ג באלול (12/09/11) יתקיימו בחירות ל'וועד ההקדש' של הכולל. יצויין כי בעקבות קיום הבחירות ב'כולל וואהלין', תוגש השבוע עתירה לקיום בחירות גם ב'כולל פולין'.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כאמור, הבחירות יתקיימו מחר, בירושלים - במשרדי הכולל ברחוב ישעיהו בין השעות 15:00-22:00. בבני-ברק, בבית המדרש של חסידי בויאן, ברחוב רבינוב 5, בין השעות 16:00-21:00. בביתר עילית, בבית המדרש 'תפארת מנחם', ברחוב המגיד ממזריטש 37, בין השעות 16:00-21:00.

בהודעה שפורסמה מטעם הנהלת בתי הרבניים האחראית על הבחירות, צוין כי על כל מצביע לסמן שלושה מועמדים בלבד בטופס הבחירות, ובסופו של התהליך ייבחרו תשעה מועמדים שיקבלו את מירב הקולות.

אל רשימת המועמדים הסופית הגיעו 21 מתמודדים, לפי ההערכות מתוך כ-1,800 בעלי זכות הבחירה, שני שליש יממשו את זכותם ויבואו לבחור את וועד ההקדש.

ספקולציות רבות רוחשות מתחת לפני השטח באשר לסיכויים של המועמדים השונים. כמיטב המסורת, גם הפשקווילים גויסו למערכה, בעד ונגד המועמדים השונים, עד להכרעה הסופית שתתפרסם בתוך כשבוע ימים, לאחר בדיקה של עו"ד הרצל יחזקאל, יו"ר ועדת הבחירות יטעם בתי הדין הרבניים.

לפניות לכתב: chaim@kikar.net

מודעת הבחירות
מודעת הבחירות