אאא

לאחר עשרה ימי לחימה: צה"ל החל הלילה (חמישי) בתקיפה קרקעית ברצועת עזה. בשעות האחרונות החל צה"ל בהרעשה כבדה - מהאוויר, מהיבשה ומהים, כנגד מטרות טרור בכל רחבי הרצועה. הפלסטינים מדווחים על מספר הרוגים מהתקיפות. הפלסטינים מדווחים על עשרות אזרחים שנפגעו כתוצאה מהתקיפות. אזורים רבים ברצועה מוחשכים לחלוטין ומנותקים מחשמל.

על פי הדיווחים מעזה: נמל עזה הופצץ. ישנם חילופי אש במזרח עזה. אורחי המלונות בחוף התבקשו להתפנות. צה"ל תקף מחלקה בבית החולים 'אל ופא', את מאחר ובמקום היו רקטות רבות. במקום נראו פיצוצי משנה המעידים על אמל"ח רב שהוחזק במקום. נזק רב נגרם לבית החולים. אנשי בית החולים התבקשו להתפנות מהמקום, והוא כבר הופצץ פעם אחת במבצע.

מח"ט גבעתי ללוחמים לפני הכניסה: "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית ללחום באויב העזתי. אנו מקבלים את השליחות מתוך ענווה ומוכנים למסור את נפשנו למען המשפחות שלנו ועם ישראל. אנחנו לא חוזרים מבלי לבצע".

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר גיוס של 18 אלף חיילי מילואים. הגיוס הזה יצטרף לשני גיוסי מילואים שכבר יצאו אל הפועל במהלך המבצע - 40 אלף חיילים בתחילת המבצע ו-8,000 חיילים נוספים שגויסו לפני מספר ימים. 

מוקדם יותר, הוציאה לשכת ראש הממשלה הודעה בה נכתב כי "ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל לפתוח הלילה בפעולה קרקעית כדי לפגוע במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל. במנהרת טרור כזאת חדרו לפנות בוקר מחבלי חמאס לשטח ישראל, במטרה לבצע פיגוע המוני נגד אזרחי ישראל".

עוד נמסר מלשכת רה"מ כי "צה"ל סיכל בהצלחה גם את פעולת הטרור הזאת. ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להיות ערוך להרחבת הפעולה הקרקעית. ההוראה לפעולה הלילה קיבלה את אישור הקבינט אחרי שישראל הסכימה להצעה המצרית להפסקת אש ואילו החמאס דחה אותה והמשיך בירי רקטות על ערי ישראל". 

"החמאס גם לא כיבד את הפסקת האש ההומניטארית שיזם האו"ם, והמשיך בירי על ישראל בזמן ההפוגה. לאור התוקפנות הנפשעת והבלתי פוסקת של החמאס, והחדירה המסוכנת לשטחה של ישראל, ישראל מחויבת לפעול להגנת אזרחיה. מבצע צוק איתן יימשך עד להשגת מטרתו – להשיב לאזרחי ישראל את השקט לתקופה ממושכת, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה".

תקיפות צה"ל הלילה בעזה (צילום: עידו בקר - ynet)

מצה"ל נמסר כי "כוחות יבשה גדולים של צה"ל החלו לפני זמן קצר בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה. צה"ל החל במימושה של מדרגת פעולה נוספת במדרג הפעולות העולה של מבצע "צוק איתן" ובשלב זה של המבצע פועלים בשטח רצועת עזה כוחות חיל הרגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, בהובלת פיקוד הדרום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עוד נאמר בהודעה: "פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי של צה"ל. הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים".

"שלב זה מתבצע בהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמא"ס ולמציאות ביטחונית טובה יותר. צה"ל ופיקוד העורף נקטו בפעולות המתחייבות בעורף בכל האזורים הרלוונטים ותושבי אזורים אלה נקראים להישמע להנחיות ההתגוננות כפי שיימסרו בכלי התקשורת".

 (צילום ארכיון: פלאש 90, דו
תקיפות צה"ל ברצועה, הלילה (צילום: עידו ארז - ynet)

מצרים הודיעה כי היא מטילה על חמאס את האחריות למותם האפשרי של מאות אזרחים פלסטינים בעקבות הכניסה הקרקעית של צה"ל, זאת מאחר ולא קיבל את ההצעה להפסקת אש.

במקביל, מטחים כבדים של עשרות רקטות נורו לעבר אזור גוש דן והשפלה, אשדוד, ראשון לציון, אשקלון וקריית גת. מערכת "כיפת ברזל" ביצעה מספר יירוטים מוצלחים. לא דווח על נפגעים או על נזק.