אאא

"הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל", אמר בהתרגשות החתן, מיד לאחר מכן פרצו כל הנוכחים בשירה וליוו את החתן והכלה לחדר יחוד.

כל זה התחיל לפני שנתיים אומרים לנו במשרדי ארגון 'קשרים'. אי שם באחת הערים שבמחוז סיביר פנתה בחורה יהודייה לרב המקומי וביקשה ממנו שיעזור לה למצוא בחור יהודי כי היא רוצה להתחתן כדת וכדין.

הרב המקומי ניסה לפעול באמצעות גורמים שונים, אולם המרחק הגיאוגרפי העצום שברחבי רוסיה הקשה עליו למצוא לה בן זוג כדי שהיא תוכל להיכנס לחופה כדת משה וישראל. הבחורה דברה עם הרב עוד מספר פעמים והתחננה שיעזור לה למצוא את מבוקשה. הרב כמובן עשה את מירב המאמצים כדי למצוא בחור יהודי מתאים לה ושיוכלו להקים בית נאמן בישראל. 

אבל משכלו הקיצים והבחורה ראתה שאין לה אפשרות למצוא בחור יהודי כדי להקים איתו בית יהודי, נכנסה למשבר נפשי עמוק שבסיומו הכירה דרך האינטרנט בחור מוסלמי. הוא השפיע עליה לבוא אליו לביתו שבאחת המדינות שבדרום רוסיה. הרב המקומי שהיה מזועזע ממה שהתרחש בקהילתו, פנה לגורמים הרלוונטים כדי לפעול שסיפור כזה לא יישנה. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כשהדברים באו לידיעתו של הרב חיים בלומנפלד שהיה אז מנהל פרויקט לסטודנטים יהודים במרכז רוסיה. החליט לקחת על עצמו את מלאכת הקודש ולעשות ככל יכולתו על מנת למנוע את נשואי התערובת שבמדינות חבר העמים ולהקים בתים יהודיים בעם ישראל.

הרב בלומנפלד ורעיתו הקימו את ארגון 'קשרים' המתמחה באיתור ושידוך בין יהודים דוברי רוסית מרחבי העולם. בזכות הקשרים הרבים ושיתופי הפעולה המוצלחים שיש לארגון באמצעות 'ועידת רבני אירופה' עם קהילות יהודיות בחבר העמים, הוא מאתר, מתאים, ומשדך בהצלחה בין פנויים ופנויות יהודיים. "מאז החלה פעילות הארגון ישנה עליה של פי 4 במספר הנישאים בחבר העמים – מציין בלומנפלד בסיפוק.

נשיא 'ועידת רבני אירופה', רב ואב"ד מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט המשבח את פעילות הארגון תיווך בין הארגון למרכז לבירורי יהדות 'שורשים' שנחנך לא מכבר במוסקבה, על מנת לוודא שהמבקשים למצוא שידוך יהודי יוכלו לוודא שאכן בן הזוג הנו יהודי. "הבעיה המרכזית בכל מדינות חבר העמים היא ההתבוללות הנוראה, והפתרון לבעיה זה יותר ויותר להשקיע בהעמקת הזהות היהודית בקרב הצעירים ובלימוד יסודות היהדות ולהגות בתורה. הקמת משפחות יהודיות היא צו השעה בכדי לעצור את ההתבוללות שהביאה לירידה הדרסטית במספר היהודים במדינות חבר העמים".