דרעי וישי (צילום: פלאש 90)
אאא

החוט המשולש לא במהרה יינתק. זה היה אז - לפני למעלה מ-15 שנה, וזה אקטואלי מסתבר היום יותר מאי-פעם: שלי יחימוביץ, מראיינת את אלי ישי, אודות אריה דרעי.

התאריך: לפני למעלה מ-15 שנה, בחודש מאי 1996, נבחר אלי ישי בפעם הראשונה לכהן כחבר-כנסת מטעם תנועת ש"ס, שזכתה להצלחה מרשימה בבחירות כאשר הכניסה עשרה מנדטים לכנסת.

לאחר הבחירות, הייתה זו שלי יחימוביץ', אז המגישה הבכירה והיום כבר יו"ר מפלגת 'העבודה', שראיינה את אלי ישי בתוכניתה "הכל דיבורים" ברשת ב' של 'קול ישראל'.

בפתח הראיון הנדיר, שהגיע לידי "כיכר השבת", מבקשת שלי יחימוביץ' מאלי ישי שיתן רזומה קצר על עצמו. כשהיא שומעת שהוא רק בן 34, היא אומרת "ילד", ואלי ישי בתגובה: "בעיני זה קומפלימנט".

בהמשך, הוא מפרט את קורותיו עד אשר נכנס לכנסת בפעם הראשונה: "התחלתי את החיים הפוליטיים מיד עם סיום שירותי בצה"ל, עוד כשקמה תנועת ש"ס בירושלים לפני יותר מ-12 שנה. שנה לאחר-מכן עבדתי בתפקיד עוזר סגן ראש העיר בירושלים, יותר מאוחר, הייתי גם חבר מועצת עיר, ראש מחלקה מוניציפאלית בתנועה, עוזרו של יו"ר התנועה הרב אריה דרעי, מזכ"ל המפלגה, מנכ"ל אל המעיין, וכיום ב"ה בכנסת".

יחימוביץ', מעירה לאלי ישי: 'יש לך יחסים מצויינים עם אריה דרעי. נכון?', והוא משיב בחיוב.

"זה דבר שהוא בהחלט חשוב לתפקוד פוליטי בתוך ש"ס", היא מוסיפה והוא משיב: "אמת".

בהמשך הראיון, מבקשת יחימוביץ' מהח"כ הצעיר והרענן שיספר כיצד הוא רואה את הכנסת הבאה, "במה היא תהיה נבדלת מזו הקודמת", היא שואלת.

"ההבדל הראשון שכעת הימין שולט במדינה", השיב אלי ישי, בהתייחסו לכך שבבחירות הללו זכה בנימין נתניהו בכס ראשות הממשלה. "עוד הבדל שהוא טוב וחשוב לדתיים והחרדים זה שגדל הכוח הדתי, וכמובן אצלנו הגידול הוא משמעותי ב"ה. איך תראה הכנסת הזו? אני מתאר לעצמי שיהיו שינויים רבים בנושא הלאומי, בנושא הדתי אני מקווה שיישמר הסטטוס קוו".

'מה זאת אומרת שיישמר הסטטוס קוו, אתה לא רוצה חקיקה דתית יותר עמוקה?', תוהה יחימוביץ', ואלי ישי משיב, כי "אם יצטרכו לעשות חקיקה דתית עמוקה יותר, כמובן שנדאג לעשות את זה".

לאחר שהוא מתחמק ממתן דוגמא להצעות חוק אותם ירצה לקדם, שואלת אותו המגישה הבכירה, "איך אתה מסביר את ההצלחה המטאורית של ש"ס בבחירות האלה?".

"תנועת ש"ס עובדת יום אחרי הבחירות ולא חודש לפני הבחירות, תנועת ש"ס בתחילת דרכה פעלה ועבדה חזק מאוד בשטח, עשתה בתחום החינוך והחברתי המון ופעלה ללא לאות", השיב אלי ישי, ולא שכח לפרגן ליו"ר התנועה, אריה דרעי: "יו"ר התנועה עשה המון מתוקף תפקידו כשר הפנים, מקוואות ובתי כנסת, התנועה עם כל התקופה הקשה שעברנו ואנחנו עדיין עוברים, ש"ס המשיכה לעשות והעשייה מוכיחה את עצמה".

'כמה הוסיף לכם סיפור הקמיעות?', מקשה עליו יחימוביץ', כשהיא מתייחסת לעשרות אלפי הקמיעות של המקובל הרב יצחק כדורי שחולקו בכל רחבי הארץ במערכת הבחירות עבור המצביעים הפוטנציאליים. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני לא חושב שהקמיעות זה מה שנתן לש"ס את ההצלחה", השיב ישי, ובמענה לבקשת יחימוביץ' כי ייתן ניתוח פרגמטי כמה מנדטים זה הוסיף, הוא אומר: "קשה לי להעריך, אני לא רוצה להגיד שבכלל לא, בוודאי שזה חלק מהטכניקה של העבודה בבחירות, וודאי שזה סייע, אבל מספר מדויק של תוספת מנדטים קשה לי להעריך".

'של מי היה הרעיון הגאוני הזה?', שואלת יחימוביץ', ואלי ישי משיב בכנות ובהערצה סמויה: "הגאון שלנו בתנועה זה יושב-ראש התנועה הרב אריה דרעי".

לאחר שהיא מאמתת שוב כי אריה דרעי הגה את רעיון הקמעות, שואלת יחימוביץ': 'ומי הביא את ביצועו אל הפועל?', ואלי ישי משיב: "נו, כל החיילים שלו. יש לו ב"ה סוללה של אנשים טובים ואנשי מעשה, יש לנו אנשים נפלאים ברחבי הארץ, וכך זה יצא אל הפועל".

וכך, במילות עידוד ליו"ר המכהן, יצא אלי ישי לדרכו הפוליטית בכנסת, כאשר כבר לאחר שלוש שנים, הוא נבחר על-ידי מרן הגר"ע יוסף להחליף את דרעי בראשות התנועה, ומאז שומר על מעמדו ועל כוחה של ש"ס.

הקלטה: ארכיון אליהו חיימוביץ

לפניות לכתב: chaim@kikar.net