אאא

ועדת הכספים של הכנסת החליטה אתמול, במהלך דיון על מצבן של הרשויות המקומיות, שתעביר אליהן מיליארד שקל, וזאת לאחר שרק בשבוע שעבר אמר ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי כי ברזרבות של 2014 נותר סכום של מיליארד שקל בלבד. עם זאת, לא מדובר במיליארד שקל שמגיעים ישירות מתקציב המדינה.

מתוכם כ־450 מיליון שקל, שהולכים למענקי איזון לרשויות החלשות, יגיעו כתוצאה מהסכם שנקבע בחוק ההסדרים האחרון, לפיו מלוות הרשויות החזקות 450 מיליון שקל למדינה ובתמורה הן רשאיות להעלות את הארנונה בתחומן בשיעור של 0.3%. מאחר שהכסף כבר נגבה בפועל מהרשויות, ההעברה פה היא חשבונאית בלבד.

260 מיליון שקל שמיועדים לתוכניות הבראה ועוד 150 מיליון שקל שניתנו כמענקי איזון ניתנו כהרשאה להתחייב עבור תקציב 2015. לטענת משרד האוצר לא מדובר בהבטחה חדשה לתקציב השנה הבאה, אלא במימוש הבטחה ישנה. ההרשאה להתחייב עכשיו נעשתה כדי לאפשר לרשויות להתחייב על הוצאות עתידיות.

באשר למענק ירושלים העומד על 78 מיליון שקל - מקור הסכום עמום יותר. הכסף מגיע מסעיף "הוצאות שונות" - שתחתיו שומרים באוצר סכומי כסף עבור הוצאות שלא הוחלט לגביהן באופן סופי בעת חלוקת התקציב, אך מעריכים כי תידרש להן הוצאה במהלך השנה. מדובר במעין "קופה קטנה" של האוצר שלא ברור מי יכול למשוך ממנה כסף ובאילו תנאים.

גם הטבת 30% הנחה בארנונה שניתנת ל־26 רשויות בעוטף עזה מגיעה מסעיף "הוצאות שונות" העלום - מתקציב זה לוקחת המדינה את הכסף כדי לפצות אותן על אובדן ההכנסות שנגרם להן בשל ההטבה.