אאא

איל הנדל"ן האמריקני ממוצא ערבי, שריף אל-גמאל, מבקש להרוס את אחד מבתי הכנסת הוותיקים בן ה-83 במרכז מנהטן, בבניין אותו רכשה חברת "מורי היל", הנמצאת בבעלותו של אל-גמאל. 

החברה הודיעה לעיריית ניו יורק כי בכוונתה להרוס את הבניין בו שוכן בית הכנסת ולבנות תחתיו מרכז מסחרי גדול ובית מלון בן 23 קומות.

מדובר בבית כנסת השייך לקהילה המונה כ-500 חברים ובחגים המקום מלא במתפללים.

הנהלת בית הכנסת הסכימה לעסקה עם חברת הנדל"ן, לפיה בחודשים הקרובים יפונה בית הכנסת ויועתק לבניין אחר באזור ה-טיימס סקוור ובתמורה תקבל הנהלה פיצוי הוגן. 

ההסכמה להתפנות התקבלה ברגשות מעורבים בקרב הקהילה היהודית בניו יורק, כאשר זו תגרור ויתור על חוזה שכירות שעמד על דולר אחד לשנה למשך 99 השנים הבאות, שהחזיק בית הכנסת.

המיליונר אל-גמאל נשאל האם לא צורם לו להרוס מבנה דת וותיק, אך הוא השיב כי לתפיסתו, הפינוי ייטיב עם בית הכנסת ויבטיח, לדבריו, את המשכיותו לעשורים הבאים.

בנוסף, מרכז הטקסטיל היהודי החולק את המבנה עם בית הכנסת מאז שנת 1965, יאלץ אף הוא לעבור למקום אחר. האתר ההיסטורי משמש בין השאר כבית ספר למקצועות העיצוב בשם "פארסונס".

אין זו הפעם הראשונה שאל-גמאל מאתגר את תושבי ניו יורק ואמריקה ביוזמות מקוממות וחסרות רגישות. זמן קצר לאחר מתקפת הטרור על בנייני התאומים, ביקש המיליונר לבנות מסגד בן 15 קומות שיקרא "מרכז תרבות ותפילה מוסלמי", אותו ביקש למקם במרחק רחובות קצר מהמקום בו עמדו התאומים. 

רק לחץ שהפעילו משפחות ההרוגים וארגונים יהודים אמריקנים, מנע את הוצאת התכנית לפועל.