אאא

מיקרון העולמית עלולה לסגור את המפעל שלה בקרית גת ולפטר מספר לא ידוע מ-1,800 עובדיו. כך עולה מדברי יונתן ונד, מנכ"ל מיקרון ישראל - אשר אמר היום (ד') שאם לא יימצא רוכש למפעל, תתחיל החברה העולמית להעביר את ציוד הייצור אל מפעלים מחוץ לישראל.

דבריו נאמרו במהלך ביקור של שר התמ"ת, שלום שמחון, במפעל החברה. בביקור השתתפו גם נשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן ומנכ"ל איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה שלמה וקס.

לדברי ונד יש מספר רוכשים שעושים כיום בדיקת נאותות למפעל ובוחנים ברצינות את רכישתו. על פי הערכות בין המתעניינים ברכישת המפעל נמצא חברת טאואר שאף דיווחה על משא ומתן ראשוני עם מיקרון - וכן קרנות פרטיות השוקלות לרכוש את המפעל.

על פי הערכות, היקף הרכישה לא אמור להיות גבוה מעשרות מיליוני דולרים. בכירים שהיו בביקור אמרו ל"כלכליסט" שרכישה כזו יכולה אף להתבצע ללא כל מזומן - אלא על בסיס הכנסות עתידיות של המפעל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שמחון: ממשלת ישראל תסייע לרוכשים

"מיקרון העולמית שמה בעדיפות ראשונה את מכירת המפעל ולא את פירוקו. יש לנו כאן צוות משותף שלנו ושל החברה העולמית אשר בוחן את ההצעות השונות", אמר ונד. "סכום הרכישה של מפעל כמו שלנו אינו גדול אלא בעיקר חשובה כאן התוכנית העסקית שלו לטווח ארוך. יש לנו תוכנית כזו להפעלת המפעל בטכנולוגיה אנלוגית אשר תאפשר להמשיך להפעיל אותו לטווח ארוך. הבהרנו לעובדים שבמקרה של רכישת המפעל אין לנו כל התחייבות שנוכל להעסיק את כל העובדים לאחר הרכישה".

השר שמחון ציין שהוא מאמין שממשלת ישראל תעשה מאמץ גדול לסייע לכל רוכש באמצעות הכלים העומדים לרשותה. "מדינת ישראל אינה מדינת מעבר לרוכשים שמהם אנחנו נדרוש שישאירו את הפעילות בישראל לטווח ארוך". אנחנו יכולים באמצעות ארגז הכלים העומד לרשות המשרד גם במרכז ההשקעות וגם דרך המדען הראשי לסייע לרוכש".

צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים אמר שהוא לא מאמין שמפעל מיקרון ייסגר והביע תרעומת על כך שמנהלי אשר יושבים באיידהו קובעים עתידו של מפעל מצליח ורווחי בישראל. מפעל מיקרון שיושב בקרית גת במתחם של חברת אינטל מעסיק כ-1,300 עובדים באופן ישיר ומאות נוספים באמצעות עובי קבלן. בדצמבר האחרון הודיעה החברה העולמית על כוונתה לסגור את המפעל ב-2015 אם לא יימצא למפעל רוכש.