אאא

במשך עשרות השנים האחרונות, מדינות בעולם משקיעות הון עתק כדי לייצר ולבנות נשק ופצצות משוכללות, כולל כורים גרעיניים, צוללות, מטוסים ועוד ועוד, מאחר שעל-ידי הנשק רב העוצמה הזה שבידיהן, הן נבנות כמעצמה. וראו זה פלא: ראש המעצמה הגדולה בתבל כיום, הנשיא אובמה, שקשה לאמוד את הסכומים העצומים והמאמצים הבלתי נדלים שארצו השקיעה בפיתוח נשק מרתיע, יצא לפני כמה שבועות אל התקשורת ואמר: "עדיין אין לנו אסטרטגיה ברורה איך להילחם נגד ארגון הטרור האכזרי דאעש".

מהו "דאעש"? ובכן, בראש ארגון הטרור הרצחני הזה עומד אדם מטורף, רוצח, שאי-אפשר לדמות אותו אפילו לחיית אדם. והוא מצהיר ומכריז בעולם, שכל מי שיש לו תאוות דם, תאוות רצח, ואפילו יהיה פסיכופט, מוזמן אליו, ואצלו הוא יגיע לידי סיפוקו הרצחני, ה' ישמור. והבן-אדם הזה, לא משנה מאיזה מקום הוא בא - אירופה, ארה"ב או דרום אמריקה, מגיע למחנה האימונים של דאעש, ושם "מתאמן" במשך כמה וכמה חודשים על ביצוע תאוותיו הרצחניות, ומבצע שם את כל סוגי הרצח הבלתי אנושיים. ולאחר מכן, עם הטירוף הזה שרכש בדאעש הוא חוזר למדינתו, וה' ירחם מה הוא יכול להמשיך לעשות שם. צריך להבין: אדם מטורף שכרגע נמצא במדינה מסודרת ובמסגרת כלשהי, לא יכול בדרך-כלל לעשות כלום, כי יש חוק, יש משטרה ויש כלא. אבל פתאום מגיע מישהו ואומר: אצלי אפשר לרצוח, ויותר מזה: אני אלמד אותך איך לעשות את זה ואת מי להרוג, ואחר-כך תחזור למדינה שלך ותבצע את מה שלמדת.

הקב"ה מראה לנו במציאות הקשה הזאת, שיכולים אובמה והנשיאים הקודמים להשקיע מיליארדים אין סוף כדי להגיע למצב שהם יהיו ראשי המעצמה הכי חזקה בעולם, ופתאום, ברגע אחד, צץ מטורף אחד שמאיים על כל היציבות הגלובלית, עד שאפילו אסטרטגיה כיצד להילחם בו – אין.

הם כנראה לא למדו טוב את ההיסטוריה: טיטוס הרשע הרגיש את עצמו הכי גדול והכי שולט בעולם, ואז בא הקב"ה ועם יתוש אחד קטן הראה לכל העולם שמי שבאמת מנהל את העולם הוא הקב"ה.

שוב: משתמש וזורק

כזכור, בעבר כבר פרסמתי בטור זה את התבטאותו של מו"ר מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל על נתניהו, שהוא "סויחר".

והנה, השבוע כל אחד יכול היה לראות את זה: בשבוע שעבר, שר האוצר יאיר לפיד שהוא אשף תקשורתי לא קטן, הצליח לשכנע גם את "אח" שלו בנט וגם את לשכת ראש-הממשלה שהוא רציני בכך שהוא יעשה הכל כדי ללכת לבחירות מוקדמות אם לא יתקבלו דרישותיו, שהראשית שבהן כעת היא העברת חוק מע"מ אפס. ונתניהו, שהוא אמנם פוליטיקאי משופשף אבל כידוע יש לו חולשה מסוימת שהוא לא יודע לעמוד בלחץ, מיד התחיל לעשות הערכת מצב והכנה להליכה לבחירות. בין הדברים שהוא עשה, הוא זימן אליו את הח"כים החרדיים, כביכול כדי לשאול אותם האם הם יהיו מוכנים להיכנס לקואליציה אם לפיד יפרוש. התשובה, כמובן, הייתה שלילית. ואז הגיעה השאלה השניה, שהיא הייתה בעצם המטרה האמתית של הפגישה: האם תתמכו בי לאחר הבחירות? כלומר, הוא כבר התחיל להכין את עצמו לבחירות הקריבות.

אבל ביום ראשון, כשהוא נפגש עם לפיד, הוא פתאום גילה שלפיד כנראה לא ממש רוצה בחירות כעת, והסיבה לכך היא שהוא הבין שאם הוא פורש כעת - לא יהיה לו אפילו יום אחד באופוזיציה כדי להתסיס את הציבור נגד הממשלה והחרדים, כי באותו רגע שהוא יפרוש נתניהו יילך לבחירות. והמצב של לפיד כעת בסקרים כל-כך נמוך, שעבורו בחירות הן קרוב לודאי התרסקות. אי לכך הוא שידר לנתניהו חולשה, ויותר מרמז שהוא לא רוצה ללכת לבחירות. נתניהו לא איחר להבין את המצב, ולאחר שהבין שאדון לפיד לא הולך לפרוש, בא והחליט להקפיא את ההליך של חוק מע"מ אפס. אבל שלא נתבלבל: הוא לא הקפיא את מע"מ אפס כי הוא לא הולך להעביר אותו בכלל, אלא משום שהוא ראה שלפיד לא יפרוש בכל מקרה ואפשר לסחוט אותו. זו גם דעתי לגבי העברת תקציב המדינה: לפיד לא יפרוש, אלא נתניהו יסחוט את לפיד ולאחר-מכן ייתן לו את מבוקשו.

אז מה קרה כאן? נתניהו שוב ניסה להשתמש בנו, כדי להרגיש שיש לו סיכוי לקחת את הבחירות.

הטור יוצא להפוגה עד לאחר הימים הנוראים. אם פגעתי במהלך התקופה הזאת במישהו באחד מהטורים, אני מתנצל ומבקש סליחה. כוונתי לא הייתה לפגוע ח"ו על בסיס אישי.

כתיבה וחתימה טובה.

הטור פורסם הבוקר בעיתון 'כל ישראל' מבית 'קו עיתונות'