אאא

כולנו לקחנו לפני מספר ימים חלק בהמלכת מלכו של העולם, והצהרנו בפניו: "אנו בניך ואתה אבינו, אנו עבדיך ואתה מלכנו". כעת, אנו תלויים ועומדים, ומייחלים להגיע ליום הגדול והנורא שבו נכתב ונחתם בע"ה לחיים טובים בהם תהיה ברכה במעשה ידנו, פרנסה טובה ובעיקר יישוב הדעת שיאפשר לנו חיים מאושרים, ולעבוד את מלכנו בלי פניות, איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

ופניות לא חסר, הימים הללו ללא ספק טרופים ומבולבלים, החל בקיצוצים בתקציבים וגזרות כלכליות שונות ומשונות המשפיעות על כולנו ללא יוצא מן הכלל - ולא חשוב מה עיסוקך, וממשיך באסונות ל"ע, שרק מסובב הסיבות יודע בשל מה הם באים ולנו אין יכולת לעשות מולם דבר מלבד להפנים שיש כאן אצבע מכוונת לחשבון נפש.

בהגיענו לתפילת ונתנה תוקף בימים הנוראים, עוברים לנו מול העיניים אותם ימים טרופים שממחישים למי שאולי עוד היה ספק בלבו, מי מנהל את העולם. וכי הכל בעצם נגזר עלינו בימים הללו.

ובכל זאת, נראה שבתוכנו יש מי שחושב שמר לפיד או מר בנט מנהלים לנו את החיים, והם כביכול האחראיים על אושרנו או עושרנו, מספיק לפתוח את העיתונות החרדית היומית ולהבין שבעצם פרוסת הלחם של ילדינו תלויה בגזירות של מר לפיד, והמשך יכולת לימוד התורה של ישיבה זו או אחרת, היא אך ורק החלטה של מר בנט.

אי אפשר שלא להיזכר בסיפור על הלל הזקן שביקש ללמוד תורה, ועמל להשיג כסף כדי לשלם לשומר בית המדרש. ביום שלא השיג דיי כסף, עלה לגג בית המדרש במסירות נפש ושקע לו בעולמות של לימוד תורה עד שכוסה בערימת שלג שהקפיאה אותו.

לא עניינו את הלל לא תקציבים ולא גזירות, כי לימוד תורה אמיתי הוא כזה שבא מעצמך מתוך הבנה שזה המוטל עלינו בשביל להתקיים, החובה הזאת לא תלויה לא בתקציבים ולא ברצון של מישהו אחר שאין לו כלל סיג שיח והבנה במהות של יהדות ושל לימוד תורה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אז נכון שהם השלוחים הרעים ששולטים בכסף הציבורי שאותו אוספים מכיסנו, אולם בראש השנה, בשעת בוקר מוקדמת, כאשר כולנו עמדנו ברגש וצעקנו "המלך", אני לפחות לא דמיינתי לא את לפיד ולא את בנט, אלא את בורא עולם.

כעת, כאשר נכנסים לישורת האחרונה של ימי הרחמים והסליחות, נזכור שכל מה שעובר עלינו הוא רק תזכורות של מלך מלכי המלכים, ושבכוחנו להשפיע על כל אותם גזירות ועל כל אותם שלוחים אתם מגלגלים לנו חובה.

ואיך נעשה זאת? בכך שנחליט ונבין שלא לפיד ולא בנט יכולים להשפיע בכהוא זה על גורלנו, אלא רק מלך מלכי המלכים אותו המלכנו בראש השנה, ושלסליחתו אנו מקווים ביום הכיפורים.

ובתפילת "ונסלח לכל עדת בני ישראל ולגר הגר בתוכם כי לכל העם בשגגה", אאחל לכולם שנזכה השנה לראות בגדולתו של מלך, ושנחתם לשנה טובה.