אאא

השבוע נחשפה יוזמתו של חבר מועצת עיריית ירושלים שלמה רוזנשטיין, לפיה יש לקיים בחירות לרבנות ירושלים רק לרב הספרדי, ואילו בכיסא האשכנזי להותיר את הרב הפוסק של המועצה הדתית כיום.

מה שעומד מאחורי ההצעה הינה העובדה, כי מי שמכהן כיום בפועל בתפקיד רבנותי מרכזי ברבנות ירושלים, הינו הגאון ר'  אליהו שלזינגר רבה של שכונת גילה שבירושלים. מדובר אמנם רק באחריות על המועצה הדתית, אך בפועל זוהי משרה הממלאת חלק נכבד מתפקידיו של רב העיר. משכך, לדברי מפריחי ההצעה, אין לשנות את המצב הנוכחי.

הנימוק מאחורי ההצעה הינה העובדה הידועה, כי הרב שלזינגר נהנה מאמונם של גדולי ישראל, הרואים בו מועמד ראוי ומתאים לתפקיד.

אלא שבדיוק בנקודה הזו מתבררת לה מחלוקת מעניינת: מיהו הרב שלזינגר עליו מדובר נכבדות כראוי למשרה הרמה ושלמענו התבטאו גדולי ישראל. האם זה הגאון ר'  אליהו שלזינגר רבה הוותיק של גילה, השכונה הירושלמית הנושקת לבית לחם, או שמא זהו הגאון ר' אברהם יפה שלזינגר רבה של ז'נבה מזה 37 שנה, גאון המקורב לרבים מגדולי ישראל בפרט, ורב עתיר קשרים בכל רחבי תבל בכלל.

מקורבי הגאון ר' אליהו שלזינגר משכונת גילה, בטוחים כמובן כי הוא השלזינגר המועדף. לדידם גם אין ספק כי הוא המועמד המתאים ביותר ובעל התמיכה הגורפת לרבנות ירושלים, למרות העובדה כי על הפרק עומדים גם מועמדים עם רקורד של רבני ערים חשובות, ואילו הוא - מעולם לא כיהן בתפקיד רב עיר. העובדה כי נתמנה לרב האחראי על מערכת הכשרות בירושלים, מהווה 'תנא דמסייע' לטענתם, לצד היותו דמות רבנית בעל יכולת רטורית מרשימה, ו'איש ירושלים' ומרבניה, מזה שנים רבות.

מן העבר השני עומדים מקורבי הגאון ר'  אברהם יפה שלזינגר רבה של ז'נבה. שם אין צורך להסביר מיהו האיש ומהי התאמתו לתפקיד. המדובר ביהודי המקורב לבתיהם של כל גדולי ישראל מכל העדות והחוגים, למן מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א ומרן הגר"ש וואזנר שליט"א ועד למרן הגר"ע יוסף שליט"א, שאף מרבה לצטט את ספריו. קשריו יוצאי הדופן בבתיהם של גדולי ישראל, לצד היותו אישיות רבנית בינלאומית, מחברם של ספרים רבים, ובעל שליטה בשש שפות לפחות, הופכים את מועמדותו, כך לדברי מקורביו, לכזו שאין מתאים ממנה לרבה של ירושלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

השאלה כעת היא, מיהו השלזינגר בו תומכים גדולי ישראל. לצידה של קואליציית גילה ניצבת העובדה כי רבם הוא זה שנשלח להיות הרב האחראי על המועצה הדתית לירושלים. לדידם רב פוסק במועצה דתית ורבה של ירושלים – היינו אך. אנשי ז'נבה (המתגוררים לא רק בז'נבה...) מצידם לא מתרשמים. לדבריהם אין כאן רק תיאוריות, אלא תמיכה בפועל: "הגרא"י  שלזינגר הינו אדם רציני שלא יעשה מעצמו צחוק. הוא לא היה מתמודד, אלמלא תמיכתם הברורה של כלל גדולי ישראל במועמדותו".

אבל היו דיווחים על "מכתב תמיכה ברב אליהו שלזינגר שעליו חתמו רבני ירושלים וגדולי ישראל"?! אנו מקשים בפני תומכי הגרא"י שלזינגר מז'נבה. "אין כזה מכתב" הם משיבים, "חלק מהרבנים ששמם הוזכר כחותמים וכתומכים בו, נמנים עם התומכים המובהקים של הרב שלזינגר מז'נבה".

בכלל חייבים לומר, כי סוגיית מועמדותו של הגרא"י שלזינגר מז'נבה, היא יוצא דופן. ומביאה להתמודדות מועמד במשקל שונה מכל אלו העומדים על הפרק כרגע. קשריו גורפי החצרות הינם לא ספק בעיה לא פשוטה עבור שאר המתמודדים. אלו הנהנים מתמיכה בחצר אחת ומהתנגדות בחצר האחרת.

על דבר אחד מסכימים כולם: אם תעלה שוב מועמדותו של הגר"י אפרתי שוב, או לחילופין של הגרי"ד גרוסמן ממגדל העמק, יהיו אלו דברים שישנו לחלוטין את מפת המתמודדים הנוכחית. אלא שהדעה הרווחת היא, כי שני אלו, כל אחד ושיקוליו עימו, לא יציגו לבסוף את מועמדותם. ומשכך, סוגיית "מיהו השלזינגר" מעניינת מתמיד.