אאא

מכרז המעונות של האוניברסיטה העברית בקרית יובל, עורר רעש רב בשכונה, בעיר ובארץ. המאבק המתוקשר בין חרדים לחילונים החוששים מהתחרדות השכונה, והקמתה של קבוצת רכישה חילונית שהצטרפה אף היא למתמודדים במכרז, הביאה את הפרשה לנקודת רתיחה.

אמש הודיעה האוניברסיטה העברית במפתיע, כי היא מושכת את המכרז ובכוונתה להשאיר את הנכסים בבעלותה, שכן, לדבריה, קיים גידול במספר הסטודנטים והיא תזדקק כפי הנראה למעונות הללו.

גורמים חרדיים סבורים כי ההחלטה נגועה במניעים זרים. חבר הכנסת אורי מקלב, מי ששימש כחבר מועצת עיריית ירושלים בקדנציה הקודמת, סבור כי ההצעה החרדית הייתה אמורה לזכות במכרז בשל היותה הגבוהה מבין ההצעות שניתנו, "ההחלטה של האוניברסיטה לבטל את המכרז משום שקבוצה חרדית עלולה לזכות בה, משקפת לא רק את הנעשה מחוץ לכותלי האוניברסיטה אלא את תפישת עולמם של הנהלת האוניברסיטה".

במהלך השנים האחרונות עברו מאות משפחות חרדיות להתגורר בשכונה מה שהביא למתח רב עם אוכלוסייה חילונית מיליטנטית שבחרה להתעמת עם החרדים בדרכים שונות. מקלב מזכיר את קריעת חוטי הערוב על ידי פרופ' דני מנדלר מ'העברית' שלא זכתה לגינוי הנהלת האוניברסיטה, בכך רואה מקלב הוכחה כי האוניברסיטה העברית ביטלה את המכרז רק בשל החשש שהחרדים יהיו אלה שיזכו בו בסופו של דבר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מקלב לא לבד, חבר מועצת העיר, יוסי דייטש מתבטא בצורה דומה, כמוהו גם חבר המועצה, שמואל יצחקי שאומר כי אם יוכח שהמכרז בוטל בשל העובדה שהחרדים עמדו לזכות בו, הוא ימליץ לקבוצה החרדית לפנות לבית המשפט.

כאמור, העברית מצידה מציגה תמונת מצב שונה וטוענת כי זכייתה שלה במכרז להקמת בית ספר לרפואה צבאית, שינתה את המציאות וגרמה לכך שהיא תצטרך להגדיל את מלאי המעונות לסטודנטים הבאים בשעריה, ורק בשל כך בוטל המכרז.

כך או כך, המלחמה על צביונה של קריית יובל עדיין לא הוכרעה.

והנה ההתייחסות של אחד מכלי התקשורת החילוניים ל'פרשת המעונות':

כתבה שהתפרסמה הבוקר בעיתון "ישראל היום"
כתבה שהתפרסמה הבוקר בעיתון "ישראל היום"