אאא

הפילוג הליטאי והרישום לישיבות: על רקע עונת רישום התלמידים לישיבות ולמוסדות החינוך, נמשכת הסערה בקרב הציבור הליטאי בעקבות פרסום ״הרשימה השחורה״ של הישיבות, אליהן ממליצים עסקני הוועד לכבוד רבותינו להורים שלא לשלוח את ילדיהם. זאת  מאחר ולטענתם מחנכים באותם הישיבות ל״התנגדות״ לגדולי הדור.

בימים האחרונים חשף 'כיכר השבת' כי גם בקרב גורמים בכירים ביניהם רבנים וראשי ישיבות המזוהים אף הם עם הזרם המרכזי בציבור הליטאי ונשמעים להוראותיהם של מרנן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן והגר״ח קנייבסקי נשמעת ביקורת רבה על עסקני הוועד הפועלים ממניעים כאלו ואחרים - לא נקיים. וכי פוסלים על דעת עצמם ישיבות טובות וראויות.

כך לדוגמא פעלו רבנים ידועים לטובת ישיבת עטרת שלמה של הגרש״ב סורוצקין וכן פרסם הגר״י אייכנשטיין מכתב תמיכה בישיבת משכן שלמה שנפסלה ע״י הוועד מה שגרר ביקורת פנימית וחילוקי דעות באשר לשיטת הפעולה הנכונה מול הישיבות המזוהות עם הפלג הירושלמי.

כעת חושף כיכר השבת כי עסקני הוועד למען כבוד רבותינו ״חוטפים״ מכה נוספת כאשר הרב פרויליך יו''ר הוועד מאבד את הסמכות הרוחנית שהתוותה עד כה את דרכי הפעולה של הוועד. בהקלטה שהגיעה לידינו נשמע הגה"צ רבי שלמה פלאי משגיח בישיבת חברון ומי שנחשב עד עתה מראשי רבני הוועד אומר כי הוא פורש וכי דברים רבים נעשים בו שלא כראוי. בהקלטה נשמע הגר״ש פלאי אומר את הדברים הבאים:  "אני ברעיון איתם (עם הוועד. י. כ. ) אבל במעשים שלהם אני האנטי הכי גדול איליהם כרגע, הם לא בודקים בצורה נכונה הם בודקים בראש לגמרי אחר משלי ולכן אני נגד.

"אני באתי לאסיפה שלהם בירושלים במטרה שיוציאו את ההשמצות (נגד גדולי הדור. י. כ. ) מתוך ה"בתי חינוך" - אבל לא בצורה שהם עושים. בעצם ברעיון של הדבר אני החסיד הכי גדול אבל בצורה של הדברים אני המתנגד הכי גדול.

"יש יהודי שנקרא פרוליך בבני ברק והוא זה שמאחורי הכל והוא טוען שיש לו רבנים שעומדים מאחוריו, זה נכון שהוא שואל רבנים. אבל השאלה איך שואלים..

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"למעשה להורים אני אומר ל"מיחש מיבעי" אבל לא יותר מזה. כי הוא מאוד הולך בהקצנה והכניס את כל הפוליטיקה שהיתה בעבר ביהדות החרדית- פוליטיקה של פוניבז' בתוך זה. זה נגד האופי וההשקפה שלי. ללכת להפרדות ושאי אפשר לחיות אחד עם השני.

"הם עוררו בצורה שהם עשו נזקים בבין אדם לחבירו בהתחלה היה מדובר רק לעורר שצריך תשומת לב שיש מקומות שלא מוחים בילדים שמדברים וצריך לשאול לברר האם מוחים בילדים שמדברים או שיש מקומות שמישהו מהצוות מדבר פשוט לבדוק מה קורה ואם לא קורה אז אנחנו יכולים לחיות באהבה אחווה ורעות אחד ליד השני עם חילוקי הדעות.
לא רק שנתקתי את הקשר עם הועד אני גם משמיץ אותם כלומר משמיץ את דרך העבודה שלהם, אמנם יש להם על מי לסמוך אבל הם לא שואלים בצורה נכונה.

"הרב קוט (גם הוא עד לאחרונה מראשי הוועד. י. כ.) זה כמוני גם אני רציתי שיהיה ועד בירושלים ובאתי לאסיפות לדבר בפניהם אבל השאלה איך לדבר באיזה צורה. הגולם קם על יוצרו. הביאו אותו (את הרב פרויליך. י. כ. ) רק כאדם טכני שיש לו קו מידע מיילים פקסים יש הרי גם טכניקה בדברים הללו והוא קם על יוצרו ועשה זאת בצורה איך שהוא רוצה והוא טוען שיש לא גיבוי מכמה רבני בני ברק אבל אני חושב שהוא לא שאל אותם בצורה מפורטת בדיוק שאיכא דרכא אחרינא.
אז שיסתמך על מי שהוא רוצה אבל לא עלי! לכן אני נגד" עד כאן דבריו של המשגיח מתוך ההקלטה השמורה במערכת.

כתב 'כיכר השבת' שוחח הבוקר עם המשגיח הגר"ש פלאי, לשאלתינו האם פרש מן הועד, השיב "כן פרשתי". אך סרב להוסיף פרטים והוסיף ונימק "לשאלה פרטית להורים, אני מוכן לענות מה שצריך אבל להוציא את כל הלכלוך החוצה זה לא - אין בזה תועלת".