אאא

בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור אתר 'מודיעין ניוז', והפחית את סכום הפיצוי שחוייב לשלם לר' אמנון יצחק מ-100 אלף שקל ל-9,000 שקל בלבד.

כזכור, לפני קצת פחות משנה קבע בית משפט השלום ברמלה כי בעלי האתר 'מודיעין ניוז' יחוייבו לשלם לרב יצחק מאה אלף שקל, וזאת לאחר שבאתר נכתב כי יצחק השווה בין בנימין זאב הרצל להיטלר.

הכתבה באתר 'מודיעין ניוז' עסקה בכנס של הרב אמנון יצחק במודיעין בשנת 2008, ונכתב בה כי "לפני ההרצאה שודר הסרט "הרצל והציונות", אשר הופק והופץ על ידי ארגון שופר, שיצחק הוא מייסדו ומרצה מטעמו". במהלך בירור התביעה התברר כי מדובר למעשה בסרט "תשובה עולמית", המציג מספר שניות בודדות מ"הרצל והציונות".

בין היתר נאמר בסרט עצמו כי "שני פושעים גדולים היו בתולדות העם היהודי: היטלר והרצל. היטלר רצה להרוס את הגוף של העם היהודי. הרצל רצה להרוג את הנפש שהיא הרבה יותר חשובה מהגוף".

הכתבה ייחסה את הדברים בסרט ליצחק, אף שלא הוא הדובר, וקבעה כי: "העמיד את חוזה המדינה הרצל בשורה אחת עם הצורר היטלר".

שופט בית משפט השלום, זכריה ימיני, טען כי "ידיעותיה של הכתבת ביהדות דלות ביותר, ועובדה זו מעלה תמיהה כיצד ממוניה שלחו כתבת שאינה יודעת מאומה על יהדות לסקר הרצאה ביהדות, כשנקודת המוצא היא של 'אנטי'".

על פי הדיווח ב'הארץ', השופט יעקב שינמן קיבל את הערעור וקבע כי "באירוע המדובר אמנם הוקרן סרט אחר, אלא שיצחק עצמו אישר בעדותו בבית המשפט כי הוא ממליץ על צפייה בסרט כזה, כי דעתו על הסרט חיובית וכי תמונתו מופיעה על גבי עטיפת הדיסק".

עוד ציין השופט כי "תמונתו של יצחק היא חלק מדף הבית באתר האינטרנט של ארגון שופר, וכי יצחק הוא המרצה העיקרי אם לא היחיד בארגון, העוסק למעשה בניהול והקרנת הרצאותיו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מהעובדות האמורות עולה סתירה לוגית בטרוניית המשיב לגבי הוצאת לשון הרע ביחס לאזכור שמו בשורה אחת עם סרט, כשהוא כאמור מודה כי הוא ממליץ עליו ומרצה מטעם ארגון שהפיק אותו וכי לא יכול להיות חולק שהמשיב קשור אליו", קבע השופט שינמן: "אני סבור כי מי שממליץ לקרוא ספר או לראות סרט שכזה, בהיותו דמות לה שומעים אנשים כנראה לא מעטים, מן הראוי שיאמר כי ההמלצה באה כדי ללמוד מהשלילי והבזוי באותה התנהלות של אותו משטר אפל ומנהיגיו".

שינמן סייג והבהיר כי אינו קובע שיצחק תמך בסרט או הזדהה אתו, ואף ציין כי במהלך הדיון אמר הרב כי הוא מסתייג ממנו.

עם זאת נקבע, כי על הרב יצחק היה להסתייג מההשוואה המופיעה בסרט כאשר המליץ לצפות בו: "שכן אילו כך היה נוהג ייתכן והייתה נמנעת אותה טעות לפיה סבר מי שסבר כי המשיב העמיד את חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, בשורה אחת עם הצורר היטלר".

בית המשפט המחוזי קבע כי לא הוכחה כוונת זדון וכי בשל העובדה שמדובר באיש ציבור, שמעמיד את עצמו לביקורת ציבורית, סכום הפיצוי יופחת מ-100 אלף שקלים ושכר טרחה בגובה 12 אלף שקלים לפיצוי בגובה 9,000 שקלים ושכר טרחה בגובה 1,800 שקלים.