אאא

למי מייעדת עיריית ירושלים תקציבי ענק? עיריית ירושלים פרסמה הודעה בה היא מזמינה מוסדות להגיש הצעה למכרז למתן שיעורי תורה, שיעניק לעמותה אשר תזכה בו כ-500,000 שקלים בשנה. הקריטריונים למכרז מונעים התמודדות של תלמודי תורה, ישיבות וכוללים רבים.

במכרז שפרסמה העירייה נכתב: "עיריית ירושלים מזמינה מוסדות, הפועלים ללא כוונת רווח, להגיש הצעות לפעולה משותפת עם העירייה, בנושא מתן שיעורי תורה". הקריטריונים הנדרשים: עמותות המוסרות לכל הפחות 450 שיעורים בשבוע בעיר ירושלים, כאשר כל שיעור הנו באורך של לכל הפחות 45 דקות. 

תלמודי תורה, ישיבות וכוללים, כמו כל עמותה המוסרת שיעורים לתלמידים עד גילאי 18 שנים, אינם יכולים להתמודד במכרז. כמו כן, על העמותות להוכיח ניסיון בביצוע השיעורים בכמות האמורה, בשנתיים האחרונות לפחות, עם פירוט על מקום השיעורים. כמו כן על העמותה להציג מחזור פעילת של מיליון ש"ח בשנה, לכל הפחות. 

גורם המעורה בנושא אמר ל"כיכר השבת" כי הקריטרעיונים מעלים תהייה: "הרי על מנת לעמוד בקריטריונים האמורים, על העמותה להוכיח כי בכל רגע נתון היא מוסרת 5 שיעורי תורה ברחבי ירושלים. מה שנראה בלתי מתקבל על הדעת". 

מנהל המכרז לואיס גולדברג מאגף חברה בעיריית ירושלים אמר בשיחה עם "כיכר השבת" כי התקציב בעומד על כחצי מיליון שקלים הינו תקציב תקדימי בעיריית ירושלים שהוקצה לבקשתו האישית של ראש העיר ניר ברקת. 

יצוין, כי למרות העובדה שמדובר בתקציב המיועד לתרבות חרדית, המכרז אינו מנוהל על ידי האגף לתרבות חרדית בעיריית ירושלים אלא על ידי אגף חברה בעירייה. 

מכת תפירת מכרזים ברשויות המקומיות 

מאז עבר חוק חובת המכרזים בשנת 1992, החלה תופעת תפירת מכרזים במשרדי ממשלה ובשירות הציבורי. מכרזים שהוצאו מאז עבר החוק מכילים קריטריונים שלכאורה אינם נצרכים לצורך העבודה המבוקשת - אלא נועדו לצמצם את כמות הגופים שיכולים לגשת למכרז.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

תפירת מכרזים על מנת לעקוף את החוק היא עבירה פלילית, כאשר ההערכות הן כי מדובר בעשרות מקרים כאלה מדי שנה. 

לפני כמה חודשים פרסם מבקר המדינה, יוסף שפירא, דו"ח מיוחד בנושא תפירת המכרזים בו כתב כי "ברשויות המקומיות השתרשה במשך שנים תרבות מושחתת של תפירת מכרזים" וכי הרשויות המקומיות בישראל הינם "קרקע שמזינה היעדר שקיפות וטוהר מידות". 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בתמיכה הניתנת בהתאם לקריטריונים שפורסמו ושרשאים לגשת עליהם כגופים העומדים בתנאים שנקבעו. תמיכה ניתנת בשקיפות ולפי כל כללי הנוהל התקין". 

"העירייה דוחה ניסיונות לערב כביכול שיקולים זרים שאינם ממן העניין בהליכי המכרז".