אאא

עתה מתברר כי עבד אל-עזיז אל-עבדי, רוצחו של משה יעיש נהרי, מראשי קהילת ריידא בצפון תימן, שלח מכתב אזהרה ליהודי הקהילה עוד כחודש לפני הרצח, שבו תבע מהם להתאסלם או לעזוב את המדינה, אחרת דמם יהיה הפקר. הרצח אירע לאחר שלא נענה.

העיתון ´מעריב´ פרסם את המכתב המצמרר, שבו הציב הרוצח את תנאיו והמכתב שימש כאחת הראיות במשפטו, ותחתיו מתנוססת חתימת התביעה.

במכתב כותב הרוצח, ""בשם אללה הרחמן והרחום הודעת המוג´אהדין למען אללה זו אגרתי ליהודי תימן כולם. דעו כי אנו דורשים מכם להתכנס יחד ולהחליט על גורלכם, ואנו תובעים מכם לבחור בין אלה:

1. כניסה לאיסלאם. 2. עזיבה ללא חזרה לתימן. דעו כי אף שגרירות זרה בתימן לא תעמוד לצדכם, ולא הממשלה התימנית. אתם תטופלו באלימות על ידי כולם (וזאת למען) ישועת האיסלאם. נציג המוג´אהדין למען אללה בתימן והקרן האפריקאית. הלוחם עבד אל-עזיז אבן ג´ומעה אל-עבדי".

אל-עבדי, הרוצח הינו בן 39, טייס קרב לשעבר בחיל האוויר התימני, הודה כי רצח את נהרי על שום היותו יהודי. ורצח את נהרי בשוק העיר. המכתב הפריך את טענת ההגנה כי הרוצח אינו שפוי.

לאחר הרצח החל מסע רדיפות נגד היהודים, שנמשך עד היום. נהרי, אב לתשעה, שימש כשוחט, מורה לעברית ומפעיל בית כנסת ונחשב לרוח החיה של בני הקהילה ולמי שדאג לכל מחסורם.

אל-עבדי מסר את המכתב לאחר מתושבי העיירה שלא מסר אותו ליעדו אלא גנז אותו. למרות המכתב קבעו השופטים בפסק הדין כי אל-עבדי פעל מתוך אי שפיות ופסקו כי עליו לשלם למשפחת הנרצח כופר בסך חמישה מיליון ריאל (27 אלף דולר), ואחר כך ישוחרר ממעצרו. בני המשפחה מסרבים לקבל את הכופר, דורשים עונש מוות ובינתיים, כל זמן שהכופר לא ניתן,נמצא הרוצח בכלא.

מכתב האיום. מקור: מעריב

בתוך הקהילה היהודית בריידה נוצרו מתחים קשים בין משפחת הנרצח לאותו יהודי שקיבל מאל-עבדי את המכתב הזועמים על כך שלא דיווח על אודות המכתב לבני הקהילה או לשלטונות.

בני הקהילה גם מפעילים לחץ כבד על אביו של הנרצח, כדי שיעמוד בסירובו לקחת את הכופר מהרוצח, כדי שלא ישוחרר. מאותה סיבה הם גם לוחצים עליו שלא יעזוב את תימן, אף שהינו מעוניין לעלות לישראל.