אאא

חקירת האסון אתמול טרם הסתיימה ומוקדם מידי לקפוץ למסקנות, אך השאלה, איך למען השם שבעה נפשות מתגוררים בדירת חדר, חייבת להישאל. למרות הכאב הגדול. 

הכבאים שהיו בזירת האסון אמרו בראיונות כי  הצליחו להשתלט על השריפה במהירות רבה. לא הייתה בעיה, הדירה לא הייתה בקומה גבוהה היא הייתה בחצר הבניין. אך אף על פי כן כל בני המשפחה נספו בטרגדיה הנוראית, משאיפת עשן! האב שנכנס להציל את ילדיו לא הספיק להגיע לחדר הילדים, כי המחנק מהעשן -  בדירה הצפופה והקטנה - הכריע אותו מיד.

האסון אתמול אינו היחיד, רק בחודש שעבר, בדיוק בצורה הזו נשרפה למוות בראש העין תינוקת רכה בת שנתיים, גם כאן בדירה קטנטנה בחניית בנין, האם אנו עיוורים למתרחש?

האסון הגדול הזה  בו נשרפו אב וחמשת ילדיו בדירת חדר קטנה בחצר אחורית של בניין, חייב להפנות את תשומת הלב הציבורית לבעיה קשה - מכת מדינה אפשר לומר - מכת הדירות הקטנות - "הדירונת" או בעגה מקצועית "יחידת דיור". עליית מחירי הדיור הפנו אנשים רבים  שאין בכוחם לשלם על דירה גדולה לפי צרכיהם, ל"יחידות דיור". תופעה הקיימת במיוחד בציבור החרדי.

אנשים שקפצו על גל עליות המחירים מיהרו לבנות יחידות דיור קטנטנות תוך שהם משכירים אותם במחירים מופקעים. אך הפקעת המחירים היא הבעיה הקטנה, הסכנה האמיתית היא שהכסף המסנוור את עיני אותם משכירי דירות, גורם להם להתעלם מהסיכונים הקיימים באותם דירות אותם הם משכירים. החשש משריפה, הוא רק אחד משלל בעיות בטיחותיות הקיימות באותם מבנים. אך מה לעשות הכסף יעוור עיני חכמים.

מוכרחים להתעורר

מי מאיתנו לא נתקל בתופעה בה זוגות צעירים הבאים לשכור דירות בירושלים, בבני ברק ואף במקומות אחרים, מגלים כי מחירי השכירות הגבוהים אינם מאפשרים להם דירה נאותה, ופונים  לשכור "בייסמנט" (מרתף בעברית) או שאר יחידות דיור הבנויות בצורה פרובזורית, בכל מקום אשר החוק איפשר (או לא איפשר) לבעל הדירה להוסיף עוד כמה מטרים רבועים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ודאי שחלקכם  נתקלתם בדירות שכאלו כחלק מהחיפושים אחר דירה, אך האם אמרו לכם פעם כי ישנה סכנה של גזים רעילים בדירות השוכנות מתחת לפני הקרקע? האם אמרו לכם שקיים מחסור חמור באוויר באותן דירות הנבנות בחניות הבניינים? האם בעל הדירה הפנה אתכם לליקוים הבטיחותיים הנובעים מצורת הבניה הזו? מסתבר שלא. 

לא רק שלא הודיעו לכם על הסיכונים,  אלא אף דרשו מכם אלפי שקלים עבור אותו מפגע בריאותי מסוכן בצורת דירונת בת שני חדרים (בקושי רב). רק בשביל לשבר את האוזן בגבעת שאול בירושלים דירת שני חדרים הבנויה באחוריו של מקלט ציבורי תעלה לכם כ-3000 ש"ח! ואנחנו עדיין הולכים ושוכרים - משלמים במיטב כספנו עבור הזכות להסתכן.

קשה להתעלם מהמחשבה מה היו תוצאות הטרגדיה האנושית שהתרחשה אתמול ברחובות, אילו בני המשפחה היו מתגוררים בדירה ראויה לשמה, בה היו מערכת חשמל תקינה וחלונות המספקים אוורור ראוי לשמו. 

הציבור החרדי חייב להתעורר ולשים קץ לתופעה הנפסדת והנלוזה הזו. אתם ההורים הדואגים תמיד לבריאות ילדיכם חייבים לא לאפשר לילדכם לשכור דירות כאלו, שיסכנו את בריאותם, את שלומם ושלום ילדיהם הרכים.