אאא

נתוני ההתבוללות בישראל שנחשפו ב"כיכר השבת" בשבוע שעבר חוללו סערה. מחקר מיוחד גילה כי 20 אחוזים מהאוכלוסייה היהודית בישראל, בעד נישואי תערובת, כשחלקם אף מוכנים לכך שילדיהם יתחתנו עם ערבים.

ארגון הקירוב "הידברות", מטפל בנושא כבר מספר שנים ורשם לא מעט הצלחות. הארגון מפיץ יהדות באמצעות ערוץ טלוויזיה מקצועי שצופים בו מאות-אלפי איש, לצד אתר אינטרנט פופולרי.

"בהידברות מטפלים כבר שנים במגיפה הזו. יש לנו תוכניות מיוחדות שהפקנו לשידור כדי להתמודד עם המכה הקשה. ושלא תהיה טעות, אין מדובר רק בנישואים עם ערבים, מדובר אף בנישואי עם שאר גויי הארץ שנתפסים כביכול כיותר עדינים ואינטליגנטים", אומרים בארגון.

באתר האינטרנט של "הידברות" יש מדור מיוחד להתמודדות עם התופעה. צוות רבני השו"ת עונים על אלפי שאלות בכל תחומי היהדות. השאלות מגיעות לא רק מהארץ אלא מכל מדינות העולם ואף ממקומות נידחים ביותר. הרבנים מתמודדים בשנים האחרונות עם מכת ההתבוללות.

"סקר מבהיל"

בעקבות נתוני המחקר שנערך על-ידי גוף מקצועי, שוחחנו עם הרב זמיר כהן, רב בביתר, מהמרצים המובילים בנושאי יהדות בארץ ובעולם, ויו"ר ארגון "הידברות".

מה תגובתכם לסקר?

המציאות בשטח הראתה תמיד שהמצב חמור ביותר, והלב סירב להאמין: הרי מלבד היותם נכרים, מדובר באויבים הטובחים בבני עמנו! ובכל זאת לא חשבנו שמדובר במספר אחוזים כה גבוה עד הסקר המבהיל הזה.

מה גורם לנתונים החמורים האלה?

ללא ספק הגורם לכך הוא חוסר ההסברה לצעירים בבתי-הספר בישראל אודות ייחודיותו של עם ישראל. חושבים שזו גזענות. בעוד שהסברה נכונה על ´חביב אדם שנברא בצלם´ - מחד, אבל חיבה יתירה נודעת לישראל שנקראו בנים למקום, ממלכת כהנים וגוי קדוש, עם שיש לו תפקיד ייחודי בעולם, ועוד כהנה וכהנה, מעניקה תמונה מאוזנת שצעירים וצעירות רבים מעידים על שינוי בתפיסת עולמם.

בנות מעידות שכאשר שמעו בהרצאות בערוץ "הידברות" את המושג האמיתי של "בת מלך", גאה ליבן בקרבן והחלו בהקפדה על ריחוק מבני נכר.

מה תייעצו להורים שרוצים למנוע מצאצאיהם להגיע לקשר כזה?

אחת הסיבות המרכזיות שגוררת את אותם צעירים לכך הוא חוסר מתן היחס החם לילדים בבתים רבים בהם ההורים מרוכזים רק בעצמם ומניחים את ילדיהם ל"חסדי" כלי התקשורת.

אלה הגדלים עם חסר רגשי צמאים לכל טיפת יחס ולא חשוב ממי הוא מגיע. וכך נופלים כפרי בשל ללשונם החלקלקה של המתחזים ליהודים ואפילו של אותם שאינם מתחזים. וכשמגיע שלב ההתפכחות עם הסבל המר, כבר מאוחר.

מה עושים ב"הידברות" נוכח תוצאות הסקר?

מבחינה מעשית, סקר זה מחייב את כולנו להירתם להסברה נכונה, איש איש לפי יכולותיו. לאחרונה הוציאה הדברות הרצאה מצולמת חדשה בשם: "יהודי וגויה – לאן?". בהרצאה זו הסברנו את ההבדל שבין יהודים לגויים על פי הפשט ועל פי הקבלה, מבלי לפגוע באף אחד, והבהרנו באמצעות מחקרים ועדויות את כשלון נישואין מעורבים לא רק בין יהודים למוסלמים או לנוצרים, אלא בכלל, גם בין נוצרים למוסלמים.

הצופה בהרצאה שם לב לפתע שרגש אינו הכל. שהרי "מה יהיה אם במועמד לנישואין יאמר אינני רוצה ילדים. האם בכל זאת תתחתנו?" כלומר, יש עקרונות ונושאים חשובים שהם מעל הענין הרגשי. הניסיון הראה שהסברה נכונה פועלת יותר מכפי שסבורים בתחילה. ההרצאה תורגמה לאנגלית ומופצת בניו יורק ע"י נציגי הדברות שם, וכעת תורגמה גם לרוסית ולספרדית ובקרוב תופץ בע"ה בשפות אלה.

מהכנסייה למדרשייה

הרב מנשה רייזמן רב השו"ת המתמחה בנושא התבוללות אומר: יש לציין שב"ה הצלחנו באופן אישי להפריד עשרות מקרי התבוללות בארץ ובחו"ל. לפני תקופה אף הצלחנו להביא ארצה בחורה יהודייה שכבר היה לה טבעת נישואין מגוי בפלורידה, ואף הייתה מתפללת בכנסייה, כיום היא לומדת במדרשייה בארץ הקודש.  לצערינו, אנו עדים לתופעה המצערת, המאיימת עלינו כעם בין בחלק הרוחני ובין בחלק הגשמי.

מה אתם עושים כדי להילחם עם התופעה?

ארגון "הידברות" מעמיד את כל הכלים שברשותו למנוע ולצמצם את התופעה התופסת תאוצה עם התבגרות דור הילידים מעולי רוסיה שעלו הנה לפי חוק השבות, ולאו דוקא בהיותם יהודים.

הקדשנו באתר ובערוץ שידורים מיוחדים לחיזוק הזהות בקרב יהודים חילוניים לבל יתערער אצלם הנקודה שהייתה חזקה בכל הדורות גם אצל יהודים חלשים, והיא "נגע ההתבוללות".

יש לנו הרצאות נפלאות של הרב זמיר כהן ואף אירחנו את רבה של תל-אביב הרב ישראל-מאיר לאו שליט"א, אמן ההסברה, בשידור מיוחד בנושא, המסביר את העניין על בוריו איך לשמור על זהות ולמנוע התבוללות מבלי לערב את העניין הקדוש הזה עם מה שמכונה "גזענות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בנוסף - הקדשנו פינה מיוחדת וקבועה לריכוז ההרצאות בעניין הזה, כמו בנושאים קרובים, בכדי לשמור על עירנות בקרב הציבור הנדרש לעניין שוב ושוב עם הגיע תור צאצאיהם לגיל נישואין.

מה סוג השאלות שאתם מקבלים?

הדור הצעיר החילוני ואף המסורתי מתמודד רבות בנושא קשה זה. מבחינת הצעירים זהו נסיון קשה מאד, שלא תמיד הם יכולים לעמוד בו. רבני השו"ת באתר עומדים כל הזמן לשירות אותם נערים ונערות המתלבטים קשות בעניין, ובעזרת ה´, נותנים להם עצות ופתרונות. מדובר בהתבוללות לא רק עם ערבים אלא גם בנוצרים וכדו´.

להיות יהודי

הנה שתי תגובות מתוך מאות ששלחו לנו אחרי שצפו בתוכנית על נושא התבוללות ששודרה בהידברות. תגובה ראשונה נשלחה על-ידי "שירלי": "תודה רבה לכם איזה הרצאה מתמצתת. הסרתם לי את הספקות. חבל שבמדינת ישראל לא מסבירים בתיכון מזה להיות יהודי...".

על התגובה השניה, חתום "ש.מ": "אני לא יודע מי ישלם על זה שאלפי יהודים פה בארץ ישראל לא יודעים מזה יהדות ולא יודעים מזה ´שמע ישראל´... שיעור מדהים. למדתי דברים שבחיים לא ידעתי זה ענה לי על המון שאלות בעניין הדתות".