אאא

מה באמת קורה מאחורי הקלעים במלחמה הפסיכולוגית, מלאת הספינים, אמוציות והשמצות בסיפור חזרתו של אריה דרעי לפוליטיקה. איך במשך שלוש שנים טוו דרעי ואנשיו את המהלך הנוכחי ולא לקחו (אולי) בחשבון את התגובה של ש"ס ויו"ר התנועה שנעזר ברונן צור כיועץ ואסטרטג.

הסיפור הוא פשוט מאוד.

דרעי רוצה לחזור לש"ס, נקודה. הוא רוצה לחזור כמו מלך, כשווה הרבה כוח ומנדטים, וממילא סבור כי כך יקבל את השררה. הסקרים שהתפרסמו לפני כשנה והראו מה רב כוחו של דרעי, הם אלו שהביאו את הבכירים בקרבתו של מרן הגר"ע יוסף לשנות כיוון ולפתוח צוהר לחזרת דרעי, גם אצל מרן. ביקורים הדדיים, סעודה שלישית וכבוד בשמחות.

אלי ישי מבין, כי עקרונית דרעי צריך לחזור לש"ס. הוא יוסיף כוח ויביא עמו אהדה גדולה, אבל לא רוצה לאבד את הבכורה. איך עושים זאת? מחלישים את כוחו, דמותו ועוצמתו של דרעי.

שמענו כולנו על הספין בחדשות 2: "הרב הציע לדרעי מקום שלישי, דרעי סירב", לאמור, כוחו של דרעי לא מספיק חזק, כשהוא לא בתוך ש"ס, גם הרב חושב שהכסא השלישי זה המקום הראוי לו. ומיד אחר כך ישי מיהר גם לומר, הפעם בקולו, כי "הרב קבע שאהיה יו"ר".

מאז, כמעט בכל יום אנו שומעים על ספין אחר שנועד להחליש את דרעי ולהציבו עם נתוני פתיחה חלשים. האחרון - הרב העביר מסר לדרעי שלא יפתח מפלגה.

תוסיפו למהלך של ישי את תוצאות הסקרים, ותבינו את התעקשות שני הצדדים להתבצר בעמדותיהם וממילא לדחות את מועד ההכרעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בש"ס יאמרו כי אינו דומה אדם שמגיע עם 3 מנדטים בסקרים לכזה שמביא 6. על 3 מנדטים לא מגיע לך יו"ר או השר הבכיר. מבחינת דרעי במצב הנוכחי ובלית ברירה, מהלך של הכרזה על הקמת מפלגה הוא בלתי נמנע, כדי להשיג את הכוח שיביאו הסקרים שוודאי יגדילו את כוחו, לאחר הופעה פומבית ומתוקשרת עם מסרים פופולארים.

במצב המשחק ביחסי הכוחות הנוכחיים, דרעי חייב להחזיר את כוחו ובמהירות, הרי המטרה היא בסופו של דבר חזרה לש"ס ובגדול. את זה הוא חייב לעשות מעמדת כוח, לא כמי שמצטייר כמסרב לדעת הגר"ע ולא כמי שש"ס לא רצו אותו. לאיש כמובן יש עניין להפוך את הקערה על פיה ולעשות מעצמו הכי גדול, הכי מאיים על ש"ס, ולכן מגיעים כל הספינים מצידו, והמסרים המועברים בכלי תקשורת של מקורבים - שהוא כלל לא רוצה או לא מתכוון לחזור לש"ס, וסגור ומנוי עמו שהוא פותח מפלגה. למעשה דרעי מחכה למיצמוץ של ישי את ש"ס, לאחר תנופה שיקבל בהכרזה על מפלגה, קצת יילחצו ואז יביאו אותו כמלך ישראל.

בינתיים ישי לא רק שלא ממצמץ, אלא מצליח להוציא את דרעי קטן מאוד.

-  מה יהיה בסוף?

לדרעי חשוב הכבוד האישי. אם ידרכו לו על הראש, בצורה שאנו רואים בימים האחרונים, הוא ילך על מפלגה עצמאית - למרות שזו לא תוכניתו הראשונה, ויעשה זאת עם כל הכוח. אפילו עד הסוף.

עבור ישי מהלך כזה טוב. הוא יציג את דרעי כמי שאין בו דעת תורה. זו תהיה הנקודה הכי כואבת עבור דרעי, אבל למעשה לא תפגע בו. את שלושת המנדטים הוא יביא. אולי אפילו חמישה מנדטים. אם המצב הפנימי ביהדות התורה (בעיקר בדגל) יימשך כך, זו תהיה הצבעת מחאה של חרדים רבים, שאוהבים, מעריכים ומעריצים את דרעי. כן, גם אשכנזים.

לא נראה לכם? רוצו לעיין בפילוחי ה-17 מנדטים של "הוא זכאי" ש"ס.