אאא

הרשויות בספרד עוררו בליץ תקשורתי בישראל בימים האחרונים, בפרסום כוונתן להעניק אזרחות ספרדית ליהודים שמוצאם מספרד. ניסיון זה להושיט יד לצאצאי יהודי ספרד, אשר גורשו ממדינתם ע"י המלך פרדיננד והמלכה איזבלה תחת לחצה האנטישמית של הכמורה הקתולית ב-1492, אמנם מגיע מאוחר, אך עדיין ראוי להערכה.

טרם גירוש ספרד, נהנו היהודים במדינה מתקופת זהב אשר נמשכה מאות שנים, וקיימו מסורת ותרבות יהודית עשירה וענפה בד בבד עם מקום מכובד ומרכזי בחברה, במסחר ובפוליטיקה. המספר המדויק של יהודים שגורשו, נרצחו או הוטבלו לנצרות בעל כורחם כתוצאה מצו הגירוש מאדמת ספרד ב- 1492 – אשר הועתק לפורטוגל כעבור 4 שנים – עדיין נתון לויכוח ע"י היסטוריונים, כשהמספר נע בין 165,000 ל- 800,000 אך אפילו היהודים שהוטבלו לנצרות, המכונים "אנוסים", לא מצאו שלוה בזהותם החדשה. האינקוויזיציה בחנה את אמונתם והנהגותיהם מקרוב, והוציאה אלפים להורג פומבי, בהחרימה את רכושם.

כמו הרבה פעמים בהיסטוריה - לא רק היהודים היו הקורבנות היחידים של עליית חוסר הסובלנות וההקצנה הדתית שעברה על ספרד בזכות הכמורה הקתולית. ספרד יוצאת מהקונכייה שלה וממעמדה כמעצמת על בעבר ומצטרפת לקהילייה האירופאית וערכיה הדמוקרטיים – בה היא לוקחת מקום פאסיבי - בשלב מאוחר מאוד, מה שגורמת לה להיות קרבן להיסטוריה שלה עצמה. גם היסטוריונים בדבר ימי הרפורמציה הפרוטסטניטית באירופה, מצביעים על מספר לא מבוטל של בני משפחת אנוסים שתופשים מקום בצמרת הכמורה הקתולית, אשר הודות לידיעות הנרחבות שלהם בתנ"ך מהווים חוד החנית של הרפורמה הפרוטסטנתית, הקורעת חלק ניכר של אירופה מהשפעת הקתולים.

כמה ישראלים בעלי שמות משפחה כמו דרעי,  בן דהן ואברבנאל יירצו כעת לעזוב את מדינתם ולהגר לספרד? סביר להניח כי אם ההצעה הייתה מגיעה בשנת 1938, רבים מיהודי אירופה היו קופצים על המציאה. אבל, כמו שאומרים, הבנק מוכן לתת לך כסף רק כשאתה אינך זקוק לכך. מסופקני אם מאות אלפי ישראליים ירצו לקום ולעזוב את ארצם ולהגר לספרד. ייתכן מאוד שרבים ירצו להשיג דרכון ספרדי, מה שיקל עליהם בכניסה למדינות שונות ויחסכו את הצורך בוויזה. כמו שסבי היה נוהג לומר – יהודי צריך לפחות שלושה דרכונים.

אני מאמין כי במקום לנסות ולהחזיר ישראליים לספרד, שהוא צעד מוצלח ובעל סיכויים כמו החזרת צאצאי חלוצי ביל"ו לאוקראינה ולמולדובה, על ספרד לתת לצאצאי האנוסים לחקור את שורשי משפחתם. בכמה מקומות כמו מיורקה, צאצאי האנוסים עדיין חיים כקבוצה המכונה "צ'ואטאס",  המתחתנים בינם לבין עצמם. לפי מחקר שנערך בשנת 2008, בספרד יש עדיין עוינות ליהודים. לצאצאי יהודים שהוטבלו לנצרות בעל כורחם קיימת הזכות לדעת מניין הם באו ומיהם אבותיהם, במידה זהה לילדים יהודיים שהוסתרו במנזרים בתקופת השואה, או בדומה ליהודים שהתבוללו, בעל כורחם, באיחוד הסובייטי.

אני גם מאמין כי לעם היהודי מגיעה, סוף כל סוף, התנצלות. הממשל הספרדי, עד עצם היום הזה, לא התנצל בפני היהודים, על אף שבביקורו של המלך חואן קרלוס בבית כנסת בעיר מדריד בשנת 1992 הייתה הזדמנות פז לעשות זאת. אפילו הממשל הפורטוגזי התנצל באופן רשמי לפני מספר שנים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדעתי, הממשל הספרדי צריך להקים מכון גנאלוגי בספרד, ולעודד ספרדים המאמינים כי הם הינם למעשה צאצאי יהודים, לחקור את שורשיהם, וכן להפוך לימודי יהדות לחלק מתכנית הלימודים המוכרת. 

ודבר נוסף - קיימים עדיין בניינים שבעבר שימשו כבתי כנסת, והיום משמשים כמוזיאונים וכנסיות. על חלק מבניינים אלו לחזור להיות בתי תפילה יהודיים בכדי לתקן את משגי העבר.

הסוגיה העיקרית אינה החזרת רכוש, מה שיכול בהחלט להפחיד את הממשל הספרדי, בדומה לפחדן של הרשויות הטורקיות מהכרה רשמית בשואת הארמנים. הסוגיה העיקרית הינה צדק היסטורי ומוסרי. רבים מבני עמנו עזבו מרצונם את דתם בעיתות רדיפה וגירוש. אבל לאלו שהוכרחו לעזוב שלא מרצון, צריכה להיות לציאצאיהם בחירה חופשית וגישה קלה למידע שיכול לקשר אותם חזרה אל שורשם.  

הרב פנחס גולדשמידט. נשיא 'ועידת רבני אירופה' והרב הראשי למוסקבה

הטור פורסם ב-ynet