אאא

הלם בלשכת ראש הממשלה. בכיר בבית הלבן ששוחח עם בנימין נתניהו בתחילת השבוע הבהיר לו בצורה הברורה ביותר את נוסחת ההקפאה החדשה מבית מדרשו של בית הלבן, ולפיה לא די באי פרסום מכרזים לדירות חדשות ביהודה ובשומרון, כולל בגושי ההתיישבות, אלא מעתה מדינת ישראל לא תוכל לאפשר שום בנייה ביישובים באזורים אלו, אפילו לא הוצאת מרפסת, תוספת בנייה בשל צפיפות דיור וכל פעילות של שיפוצים המצריכים אישור בנייה מהמינהל האזרחי ביו"ש.

נתניהו שהודה על כך בשיחות שקיים השבוע, גם עם בכירים חרדים, הציג בפניהם את התוואי החדש ששורטט בוושינגטון, הבהיר את מורת רוחו מהמדיניות החדשה, שלא אפיינה עד כה שום ממשל אמריקני קודם, אך הודה שבסיטואציה המדינית הנוכחית, אין לו כל כוונה להתעמת על ממשל אובמה, ומעתה לא יינתן אף אישור בנייה אחד מממשלת ישראל, כולל גם הרחבת סלון בדירת מגורים או לחילופין, בניית מחסן בשטח הבית.

המשמעות היא אחת: תשכחו מכל ההקפאות והגזירות שהוטלו עד כה על הבנייה בהתיישבות, כולל אלו שעליהן דיבר הנשיא האמריקני בשבוע שעבר עם נתניהו בוושינגטון. ההודעה האחרונה שמגיעה השבוע מהבית הלבן, יוצרת רעידת אדמה של ממש בהתיישבות שמעבר לקו הירוק כשהאמריקנים מבהירים בצורה הברורה ביותר שעל ישראל לסגור את ענף הנדל"ן ביש"ע ולהוציא משם את כלי העבודה הכבדים.

מה רוצה אובמה?

בסוף השבוע שעבר התמונה הייתה נראית אחרת. ביבי הבין מהנשיא האמריקני שיש אור ירוק לפחות לתזוזות בבנייה בתוך גושי ההתיישבות. ההצהרה של מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון לפיה כוונת אובמה היא לאסור בנייה לצורך גידול טבעי, והתדרוך שהתקבל השבוע מוושינגטון, לפיו גם משפחה ברוכת ילדים שלא מצליחה להתגורר בדירת מגורים קטנה ביש"ע, לא תוכל להרחיב את הבית בכמה מטרים, הביאו את ישראל להבין כי המציאות היא אכן חדשה וחסרת תקדים.

מה הסיבה שהאמריקנים כה קשוחים בדרישות שלהם? שאלנו השבוע בכיר המקורב לנתניהו. "אל תהפכו את אובמה לשונא ישראל", אמר לנו הבכיר. "לנשיא האמריקני יש צרות משלו. הוא נהנה כעת משבעים אחוזי פופולריות מכיוון שהציבור שם בטוח שהוא יגאל אותו מכל צרותיו הכלכליות, אך באמת אין לו שום פתרון ביד, מה שמגביר את המתח סביבו. דבר נוסף, מצב הגרעין בפקיסטן ובצפון קוריאה, מטריד את מנוחתו, והוא בטוח שבכוחו לחסום את התפרצות הגרעין על ידי התקרבות למדינות ערב המתונות, והמחיר על כל זה הוא הפסקת הבנייה ביש"ע".

אותו בכיר טוען כי מנהיגי ערב המתונים התאוננו בפני אובמה כי ישראל תמיד דרשה לקבל הכשר לבנייה לצורך גידול טבעי ביש"ע אך בסוף הכפילה את ההתנחלויות. לכן, בכל פעם שנשיא אמריקני היה אומר למנהיג ערבי כי יש לו הבטחה מישראל להקפיא את הבנייה ביש"ע, הערבי היה מעיר בזלזול, האם אתה מאמין לישראלים? הם צוחקים עליכם.

אובמה רוצה להוכיח לערבים שהוא שונה. איתי הישראלים יכולים להתווכח אך לא לשקר לי. אחד היהודים המקורבים לאובמה צוטט כשדיברו עמו על גידול טבעי, "התנהגו איתנו ברמאות. כבר ראינו שכונות שלימות נבנות בערי יש"ע במתכונת של גידול טבעי. איננו מאמינים לכם, קודם תוכיחו רצינות שאתם מכבדים את התחייבויותיכם".

לטענת הבכיר, דווקא בנושא האיראני, אובמה נענה לדרישה הכי דרמטית שהציגה ישראל: הצבת יעד סופי לגישושים המדיניים מול טהרן. הוא הסכים שעד סוף השנה האזרחית ימוצו כל השיחות המדיניות, ולאחריהן ישראל תקבל אור ירוק לעשות מה שצריך. נוסף על כך, אובמה נענה לבקשת ישראל, ומדיניות העמימות בנושא הגרעין תימשך. לדידו, התמונה מורכבת יותר, זה לא סיפור של נשיא שונא ישראל, זה יותר נשיא שמחויב קודם כל למדינתו, וישראל לא מעסיקה אותו כל כך. הוא מצפה רק שתסייע לו בחודשים הקרובים להתקרב למדינות ערב המתונות.

האם כך ניתן לראות את הנשיא האמריקני? הספקות רבים. קחו לדוגמה את הסכמי הסחר שמבקשים לפתוח עם ישראל, תשמעו את הנימה בדבריהם. תחשבו על כך שאדון אובמה עומד להגיע בקרוב לאזורנו, לבקר בקהיר ובאנקה, לחלוף מעלינו ואפילו לא לרדת ולומר שלום. ייתכן שבסיס השינוי עומד בבסיס הקשר לישראל. אצל בוש זה היה אמוני יותר. הוא האמין שנשלח מלמעלה לשמור על ישראל. אצל אובמה, מדובר פשוט באינטרסים נטולי מחויבות. כשלאמריקה טוב, היא תתקרב לישראל, ושזו תפריע לה, היא לא תהסס להכות בה.

הילד הרע

בשיחה שקיים השבוע שר השיכון אריאל אטיאס עם בנימין נתניהו, הציע לו הראשון להפוך לילד הרע מול האמריקנים. מה אכפת לך, שאל אטיאס את ראש הממשלה. אני אפרסם את המכרזים ואתה תתקוף אותי. נתניהו חייך: אתה, שר השיכון, אינך הריבון בשטח. החוק הישראלי קובע כי משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה הם הריבונים השולטים בשטחים באמצעות המנהל האזרחי ואלופי הפיקוד. מצידי, תוכל לפרסם כמה מכרזים שתחפוץ.

הדרישות של החרדים מנתניהו הן ברורות: איש מהם לא מעלה על דעתו שניתן להכניס רבבות חרדים למצב שבו יעצרו החיים באמצע ולא יהיה ניתן להביא דחפור לבניית בית כנסת או להרחיב סלון. ביתר עילית ומודיעין עילית, הבירות החרדיות ביהודה ובשומרון, הן הקורבנות המרכזיים. אטיאס השבוע מיהר לפרסם מכרזים על בנייה של 919 יחידות דיור בביתר. במשרד הביטחון חייכו. מבחינתם, הוא יכול לפרסם גם הקמה של שלוש ערים חדשות. כל עוד שברק ונתניהו לא מצרפים את חתימתם, מכרזי משרד השיכון הם מכרזי סרק.

באחת השיחות שהתקיימו השבוע בלשכת ראש הממשלה בנושא זה, נדהם נתניהו להיווכח כמה דירות נבנו ביש"ע בתקופתו של אולמרט, בימים שבהם שלטה נוסחת ההקפאה של בוש. אתה יכול להרשות לעצמך לעשות דברים שאולמרט לא עשה? נשאל ראש הממשלה שנדהם להיחשף לכמות הגדולה של הדירות.

בישיבת הממשלה השבוע אמר אטיאס שלפני שאנו מדברים עם האמריקנים עלינו לדבר עם עצמנו. "דבר אחר ברור, ממשלת ישראל לא תוכל לשרוד אם תחיל מדיניות של הקפאה כפי שדורשים האמריקנים". בטקס כניסת מנכ"ל חדש למשרד השיכון אמר אטיאס לעיתונאים ששאלו על ההקפאה החדשה: "אם המדובר הוא בצרכים טקטיים של הממשלה, אינני מתכוון להתערב. אך ברור לכל שאם זו תהיה המדיניות של הממשלה בשטח, לא נוכל להסכים לה, ויהיה לכל מהלך שכזה השלכות מפליגות".

בסופו של דבר, אומרים ברשויות החרדיות ביש"ע, השינוי העיקרי ייעשה בכל הדברים שמסורים למנהל האזרחי. השינויים בבנייה שנדרשים אך ואך לאישורים של הרשות המקומית, יינתנו הלאה בדרך זו או אחרת. אך כל תוספת בנייה, פרויקט חדש, שינוי בקווי מתאר של מבנה או רחוב, עניינים שמגיעים בסופו של דבר להכרעה במנהל האזרחי, יידחו לימים טובים.

מהומות טובות לתהליך

נתניהו שמודע לאבסורד, כי דווקא הוא העומד בראש ממשלת ימין עומד לבצע מדיניות שעליה לא חלמו אפילו אהוד ברק ואהוד אולמרט, מסביר לבני שיחו כי המחיר לסירוב ישראלי לבקשה הוא ברור ומיידי. ראשית כל, המענק האמריקני לישראל. על פי החוקה האמריקנית, ישראל נהנית ממענק שנתי בגובה של מיליארד ושלוש מאות מיליוני דולרים. בשמונה השנים שבוש שימש כנשיא, המענק זינק לשלושה מיליארד. כעת, רומז מי שרומז בבירה האמריקנית כי אם ישראל לא תיישר קו, המענק יצומצם ויחזור לשלד שלו.

שנית, בכל הנוגע לטכנולוגיה צבאית, ישראל היא בעלת עליונות על פני המדינות האחרות במזרח התיכון. בשנים האחרונות ארצות הברית מספקת לישראל כלי נשק חדשים שתמיד סירבה להעביר הנה. במציאות ביטחונית שבה המשולש הגרעיני של פקיסטן, צפון קוריאה ואיראן קם לתחייה, יש משמעות חשובה לנשק הזה. גם כאן, ישראל מבינה שהמשך האספקה עומד בספק, אם ישראל לא תיענה לדרישה.

שלישית, המשך מימון פרויקט החץ. בשיחה בארבע עיניים בין נתניהו לאובמה, אישרו האמריקנים את המשך מימון הפרויקט. כאן קיים חשש שהאמריקנים ייסוגו אם ישראל תמשיך בבנייה. נוסף על כך, שורה של הסכמי סחר בין שתי המדינות, גם הם עומדים על השולחן. שר כלכלי אמר השבוע ל"משפחה" שארצות הברית מבקשת לשנות כמה מההסכמים, שישפיעו באופן ניכר על הייצוא מישראל לארצות הברית.

כל אלו מביאים את נתניהו לנקוט טקטיקה חדשה. מצד אחד הוא מבהיר השבוע ש"לא נקים התנחלויות חדשות, אך אין זה הוגן שלא לתת מענה לגידול הטבעי". עם זאת, ראש הממשלה ושר הביטחון החליטו כי המאחזים הבלתי חוקיים, בעיקר אלה הנמצאים על אדמה פלסטינית, יפונו. "אנו מחויבים לשמירה על החוק", אמר נתניהו. ובמילים אחרות: כל מה שלא חוקי יפונה, ומנגד הוא חותר להביא להמשך הבנייה בהתנחלויות, לרבות בגושי ההתיישבות. חותר אמרנו, אך עדיין לא מאשר. מי שצריך לקבל את ההנחיה כבר קיבל, ומדובר בעיקר באנשי משרד הביטחון המופקדים על הבנייה ביש"ע.

למרבה האבסורד: דווקא נתניהו מתפלל שהמאחזים לא יוסרו בקלות. בשיחה הסגורה עם אובמה, הרחיב נתניהו על השבר הגדול שאחז במשפחות המתיישבים מאז הפינוי בגוש קטיף ועל הקושי לקרוע את העם ולפרק משפחות. מבחינתו של ראש הממשלה, וכך מודים מקורביו, הוא ישמח לראות מהומות ברחובות בכל פעם שברק יפרק מאחז, כדי שהאמריקנים יבינו כמה קשה לפנות ישוב בישראל וירפו מהלחץ. הוא לא ירצה שהדברים יעברו בשלום. עם זאת, ישראל מעוניינת לבוא לאמריקנים ולדרוש את הבנייה בגושים בתמורה למאמץ שעשתה. אם הדבר יחלוף בנקל, האמריקנים לא יבינו מדוע עליהם לשלם על פינוי מאחזים במטבע מדיני.

צמודות גדר

המודל של ביבי הוא כזה: ישראל מתכוונת להציע לארצות הברית לפנות בשבועות הקרובים 26 מאחזים בלתי חוקיים, בתמורה להמשך הבנייה לצורכי "ריבוי טבעי" בגושי ההתנחלויות. שר הביטחון אהוד ברק יציג את ההצעה בשבוע הבא לבכירים בממשל אובמה, על אף שהשבוע נאמר במפורש לנתניהו, כי את המאחזים הם מוכנים שישראל תפרק, אך בנייה ביש"ע? בשום פנים ואופן לא. הורדת המאחזים, יאמר ברק לבני שיחו, מהווה הוכחת רצון ישראלי טוב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ישראל, יבהיר ברק, אינה מתכוונת להקים התנחלויות חדשות ואינה מתכוונת להרחיב את ההתנחלויות מעבר לקו הבנייה הנוכחי. כמו כן יבקש לקבוע שגורל התנחלויות צמודות גדר, כמו ביתר עילית ומודיעין עילית, יהיה כגורל גושי ההתנחלויות. ככלל, סיכמו נתניהו וברק, ישראל סבורה שיש לדון בעתיד ההתנחלויות עם ההתקדמות במשא ומתן להסדרי קבע.

מאז שב ראש הממשלה מביקורו בוושינגטון, ביום רביעי שעבר, הוא קיים מספר פגישות עבודה ארוכות עם שר הביטחון ברק. ביום שישי נועדו השניים כשש שעות, מ-10 בבוקר עד 16:15 אחר הצהריים. ביום ראשון בלילה עלה ברק שוב לירושלים לישיבה לילית בלשכת ראש הממשלה, שהחלה ב-23:00 ונגמרה ב-2:15 לפנות בוקר. בישיבה האחרונה השתתפו היועצים הבכירים של שני האישים, ובהם עוזי ארד, יצחק מולכו, רון דרמר, האלוף מאיר כליפי וצבי האוזר מטעם ראש הממשלה, ועמוס גלעד, מייק הרצוג ותת-אלוף איתן דנגוט מטעם ברק.

דיונים אלה עסקו בצורך למצוא נוסחה שתועבר לאמריקנים בדיונים בצוותי העבודה, בנושא התביעות של הנשיא אובמה מישראל, הכוללות הקפאת הבנייה בהתנחלויות והורדת המאחזים.

כעת ניתן לראות מה יקרה בשיחות של ברק בארצות הברית. הישג אחד כבר יש לישראל: שר הביטחון, האיש שמופקד על הפשרת הבנייה, בטוח בכל לבו כי ישראל חייבת לבנות בגושי ההתיישבות. בנושא זה קיימת הסכמה מלאה בינו לבין נתניהו. דבר נוסף: בכיר המקורב לנתניהו טוען כי ביום שבו ישראל תבנה בגושי ההתיישבות, היא לא תעשה זאת כגנב בלילה ולא תרמה את האמריקנים, אלא תודיע על כך בראש חוצות. כעת ניתן רק להמתין ולראות מתי היום הזה יבוא אם בכלל.

כתבתו של יוסי אליטוב מתפרסמת בשבועון ´משפחה´.