אאא

דואר רשום. בס"ד מוצש"ק פרשת נחמו לסדר "עקב אשר תשמעו"

לכבוד
 יעקב ריבלין

עיתון 'בקהילה'

קראתי בצער ובכאב את טורך [שכרגיל כתוב נפלא] משבוע שעבר שעסק במה שהגדרת ב" מצוקת מעמד הביניים החרדי". עם חלק מהדברים הזדהיתי, במיוחד עם הטענה שהמחאה ברוטשילד בתל אביב בסך הכל עוזרת גם לנו. על החלק השני במאמרך, הכולל רמיזות על רמת חיים גבוהה של מנהלי מוסדות הצטערתי מאוד לראות שאתה הולך לכיוון הפופוליסטי. יפה  שהדגשת שאתה מתכוון למיעוט בלבד אך גם כך הפרזת מאוד בביקורת. אני מנהל מוסד ששייך לרוב  ובכל זאת צרמו לי מספר דברים שאני מקווה שיהיה לך את האומץ לפרסם אותם בלי שינויים ומחיקות.

א. להבדיל מבעבר שמנהל מוסד היה הבעל הבית וראש הישיבה היה שכיר, המצב היום הפוך בדיוק. המנהל הינו איש מקצוע שכיר אשר יכול למצוא בשוק עבודה בתחום אחר ובחר להיות שייך לתחום התורני. האם אתה מצפה ממנהל שמגלגל מחזור של מליונים רבים בשנה וערב אישית לבנקים ולגמחי"ם על חובות המוסד , שהוא לא יביא  משכורת מכובדת הביתה?  הרי גם לך ברור שאם אותו מנהל היה פותח משרד פרסום או קיטרינג וכדומה והיה מגלגל מיליונים בשנה, הוא היה מרוויח הרבה יותר.
 
ב. ישנה תופעה שאתה בוודאי יודע אותה ולכן פלא הוא שלא התייחסת אליה. כתבת  שמשתתפי הועידה בניר עציון היו מנהלי מוסדות. הדבר אינו נכון. אולי חלקם מנהלים אבל רובם  חברי מועצת עיר שלא מקבלים משכורת כלל והציבור מצפה מהם שלכל טלפון בכל שעה הם יענו ויפתרו את הבעיה. אם יש להם רכב מפואר, זה לא צריך להפריע לאף אחד.  כנ"ל גם  סגן ראש עיר שזכאי לרכב לא פחות מעובד הייטק שמקבל רכב ממקום העבודה ומשלם על זה מס כדין.

ג.  אתה כותב על זעקת מעמד הביניים  שהם ברובם שכירים שלא גומרים את החודש.  כמי שמקבל כל שבוע טלפונים מהבנק, בגלל כספים שמשרדי הממשלה הבטיחו להעביר ולא העבירו אני רוצה לומר לאותם שכירים: בבקשה. אל תקנאו בנו. כשמישהו לא גומר את החודש הוא יכול לנסות ולהצטמצם אבל אנחנו עומדים מול עובדים וספקים שדורשים את כספם בתוקף ובצדק. את הלחץ הנורא הזה אין לאף שכיר שבעשירי לחודש מקבל את המשכורת שלו בלי איומים ולחצים מאף אחד. ובכלל, האם אותם מנהלים שמסתבכים בחובות אישיים בגלל המוסד מקבלים את עזרת מעמד הביניים שאתה מדבר עליו? זה  לא הגיוני  ולא צודק לראות רק את הרכב שבמגרש החניה.

ד. אני מביא דוגמא מעצמי וכל מנהל מוסד יספר לך משהו דומה. אני מנהל מוסד שבין היתר יש לו כולל של מעל 300 אברכים כ"י. ממוצע התרומות שאנחנו צריכים בחודש כדי לשלם כל ראש חודש  הוא 350 אלף ₪ לחודש. האם מישהו מוכן תמורת רכב מנהלים ומשכורת של 15 אלף ש"ח בחודש להביא את הסכום הזה?  שיבוא אליי. אני אשמח להציע לו עבודה אצלי במשכורת הזאת פלוס אחוזים.

ה.  כתבת על מחלקות ראשונות במטוסים. האם אתה מצפה ממנהל מוסד שארבעה או חמישה חודשים נמצא בחו"ל שישב במחלקת תיירים צפופה כמו אדם שטס פעם פעמיים בשנה? לאדם כזה מגיעים תנאי עבודה הולמים כי הוא לא טס למענו אלא למען אחרים. וגם אם זה לא כך וסתם כך יש לו יצר הרע לטוס במחלקה ראשונה - אתה מצפה שהמוסד יגיד לו שבשביל סכום של חצי מליון ₪ תרומות בחודש שהוא משיג  זה לא סיבה לנסוע במחלקה ראשונה. ויפטרו אותו? אם כך יעשו, הם יכולים מחר בבוקר לסגור את המוסד.

ו. התייחסת למשכורות שהמוסדות משלמים לעובדים ולמורים. מתוך דבריך ניכר היה שאתה חושב שהם לא מקבלים את מה שמגיע להם. מגיע או לא מגיע זה עניין יחסי. למי בדיוק אתה משווה אותם?  למורים בחינוך הממלכתי.  האם  שכחת שמשרד החינוך לא משלם הוצאות שכירות שיפוצים חשמל וכו' ומוסד ממלכתי מקבל על מגש של כסף כולל 100% תקצוב .אז מה הפלא  שהשכר שהם משלמים הוא  מכובד? מסיבה זו בדיוק  המשכורות בחינוך העצמאי ומעיין  החינוך הם בדיוק לפי התקן - כי הם מקבלים תקצוב של 100%. אני מתחייב בזאת שאם המדינה תתקצב גם אותנו כפי שהיא מתקצבת אותם גם אנחנו נשלם משכורות טובות עם קרנות השתלמות וכדומה.

ז.  בנקודה אחת אני חייב להסכים איתך. גם אם יש הצדקה לתנאים מיוחדים ומשכורות גבוהות למנהלים שמוסרים את נפשם להחזיק את המוסדות, בכל זאת אני וחבריי צריכים להפנים ביקורת ולחיות יותר  בפשטות, כמו שנאמר,"למה תתראו", כי הדבר טוב לנו וטוב לעולם.

הרב ש.י.
מנהל מוסדות... ירושלים ת"ו 

(הפרטים המלאים שמורים במערכת)