אאא

למרות התנגדותם של מרבית גדולי ישראל, קבוצת חרדים בראשות הרב יצחק ברנד, רב המזוהה עם הימין הדתי, עלתה אמש (שלישי) להר הבית.

מארגני האירוע מבינים את הרגישות שבהגעת חרדים למקום בצל התנגדות גדולי הרבנים, ומציינים כי הדבר נעשה לאחר טבילה כהלכה, חליצת נעלי עור, וכן "ההליכה נעשתה בתחומים הנמצאים מעבר לכל ספק מחוץ לשטחי העזרה המקודשת בהר הבית".

על פי הרב ברנד, שכבר הפתיע בעבר כאשר בחר להתפקד למפלגה חילונית, העלייה להר היא לא רק מותרת, אלא מצווה וחובה על כל יהודי ששואף לחדש את מצוות התורה התלויות במקדש.

 (צילום: המטה המשותף של תנועות המקדש)
(צילום: המטה המשותף של תנועות המקדש)
הגדלה

העליות להר הבית הנערכות במועדים בשנים האחרונות, ובהן לוקחים חלק בעיקר פעילי ימין חובשי כיפות סרוגות, מסמנות לדברי המארגנים התחדשות של המנהג הקדום לעלות לרגל למקום המקדש. העולים סבורים כי למרות האיסור הממשלתי על פולחן בהר, עדיין ישנה 'מצוות ראייה' או זכר לה, בימי הרגלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

העלייה הפעם נערכה לאחר החג, וזאת לאור העובדה כי בחג הסוכות המשטרה סגרה את הכניסה ליהודים אל ההר במשך כמה ימים, זאת בעקבות התפרעויות במקום.

הרב ישראל אריאל ממכון המקדש שהשתתף גם הוא בעליה, העביר במקום שיעור תורני,  ואמר כי ישנה חשיבות ואף חובה "לשמור על ארצנו ומקום המקדש בידינו, ולא לתיתם או למוכרם לידי זרים, לא בהסכמים מדיניים ולא בהיתרי מכירה".

יודגש, כי לאורך השנים, התנגדו מרבית פוסקי הדור האחרון לעלייה להר הבית, כאשר חלקם הגדול מנמק זאת בטענת הטומאה, ואילו חלק אחר מהרבנים מתנגד לעלייה משום התגרות באומות, כהנהגתו של כ"ק האדמו"ר מסאטמר.