מנחם בן  (צילום: פלאש 90)
אאא

לאחר שעורר בעבר מספר סערות סביב דעותיו השנויות במחלוקת, נראה שהפובליציסט מנחם בן לא נרגע, והפעם על הכוונת: חרדים, גדולי ישראל והתורה הקדושה. וגם ערבים.

בטורו השבועי באתר "וואלה" טוען בן כי אסור שיהיה בישראל ראש ממשלה חרדי או ערבי, ומשום כך, אסור להעביר את הצעת החוק הקובעת כי ראש המפלגה הגדולה ביותר בכנסת יתמנה אוטומטית לראש הממשלה.

"כמה ראשי מפלגות, ובהם לפיד, ליברמן ולבני, תומכים ביוזמה היוצאת עכשיו מחוגי נתניהו והליכוד לקבוע בחוק כי ראש המפלגה הגדולה ביותר יהיה המועמד היחיד לראשות הממשלה, וחסל סדר נשיא המטיל את הרכבת הממשלה על מועמד כלשהו מחברי הכנסת לאחר התייעצות עם הסיעות. אין רעיון גרוע ומטומטם ועיוור מזה" כותב בן.

לדבריו, "חוק כזה עלול להביא עלינו בטווח ארוך את האפשרויות הגרועות ביותר שאפשר להעלות על הדעת: הוא עלול להביא עלינו ראש ממשלה חרדי. הוא עלול להביא עלינו ראש ממשלה ערבי".

בן מביא כדוגמא איחוד של הסיעות החרדיות עם מפלגת "הבית היהודי" ובכך יהפוך ח"כ אריה דרעי מש"ס לראש ממשלה. לדבריו, "זוהי רק אפשרות אחת מן האפשרויות המזעזעות שעלול להביא החוק לבחירה אוטומטית של ראש המפלגה הגדולה ביותר כראש הממשלה".

בנוסף, בן מביא את האפשרות של איחוד המפלגות הערביות עם סיעת מרצ, ובכך יהפוך אחמד טיבי לראש ממשלה.
בן מסיים את דבריו בשאלה "יש כאן איזשהו גזען בשטח שמתנגד?". אז זהו, שלפחות על פי דבריו של בן נראה שבסיפור הזה, ובכלל, הגזענים הם דווקא החרדים. כך הוא אומר בפה מלא בשיחה עם "כיכר השבת".

"מצע חינוכי גזעני"

"החרדים גדלים על מצע חינוכי גזעני, כי יש מדרג שבו היהודי הוא עם נשמה יתרה ומתחתיו הגוי". לדבריו, "אנשים כמו דרעי וש"ס ששלטו במשרד הפנים השאירו תקנון גזעני לגביי זוגות מעורבים".

לדבריו, "אתם חלמאים שהולכים בחושך. אני אוהב את התנ"ך באופן מוחלט. חז"ל לימדו אותנו ללמוד את התנ"ך ברוח פתוחה וגמישה. אתם קוראים את התלמוד לא ברוח פתוחה וגמישה אלא כפשוטו.

"היה צריך לקרוא את התורה ברוח חז"ל - ברוח גמישה. אתם קוראים את פסיקות הרב עובדיה יוסף והרב שך כפשוטם ולא זזים ימינה ושמאלה. אתם בחושך כבד, אבל זה לא אומר שאין דברים יפים בציבור החרדי כמו המשפחה וכו'".

"גדולי ישראל חשוכים ופרימיטיביים"

בן מפרש את "ועשית ככל אשר יורוך" לפי רצונותיו, ומפגין בורות מרשימה בהבנת הנקרא: "אנחנו נמצאים בתקופה שיש הרבה מאוד רבנים ואנשי רוח, ולכן אדם צריך לפנות אחרי ליבו. אני ממליץ שאנשים יעשו כפי שאני מבין, אבל באופן כללי כל אחד צריך ללכת אחרי ליבו. 'ועשית ככל אשר יורוך' זה רק בתנאי שיש מורה הוראה אחד, אבל עכשיו יש לכל אחד מורה הוראה, אז במצב כזה אדם מצווה לפעול על פי ליבו".

בן עובר להתקפה ישירה כנגד גדולי הדור: "הרב עובדיה והרב שטיינמן הם אנשים מאוד חשוכים ופרימיטיביים. גם הרבנים שלכם לא חושבים באופן עצמאי. זה עולם סגור, כלוא, חשוך ופרימטיבי ומחוצה לו יש תנ"ך מדהים. בימינו כל אחד צריך ללכת על פי ליבו. היום אי אפשר לדעת על פי איזה רב לפעול".

לדבריו, "יש 13 מיליון יהודים על פי ההלכה בעולם. מתוכם יש בערך מיליון אורתודוקסים. אתם מיעוט מוחלט. מה אתם חושבים, שרק מי שיש לו כיפה יש לו סמכות רוחנית. זו מחשבה צרה". שיא הבורות בדבריו של בן היה המשפט הבא: "אין מה להשוות בין ביאליק לבין הרב עובדיה יוסף והרב שך. האנשים האלה היו אנשים מוגבלים ביותר. זיכרונם לברכה".

"יש חרדים טובים"

בשיחה נוספת שערכנו עמו אמר בן שוב כי הרב עובדיה יוסף הוא "איש פרימטיבי כמו אריה דרעי, שהוביל את המלחמה בעלייה מברית המועצות". לדבריו, "החרדים הם גזענים, אבל לא כולם, יש גם חרדים וערבים טובים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אז מיהו ערבי או חרדי טוב אליבא דמנחם בן? "ב"יש עתיד" יש ח"כ חרדי אבל הוא חרדי עם דעות פתוחות (דב ליפמן). יש גם ערבים טובים שאוהבים את ישראל. לא כל החרדים והערבים לא בסדר".

לדבריו, "אם חרדים ישלטו פה זה יהיה אסון למדינת ישראל, מכיוון שאתם מפרשנים את התורה בפשיטות ולא בפתיחות. אתם צריכים להבין שהעולם כבר התקדם, ואני מאמין בכל ליבי באלוקים, אבל לא מפרשן את התורה בצורה הגזענית שאתם מפרשנים אותה".

"כתוב 'טוב שבגויים הרוג', אתה באמת חושב שזו הכוונה? הכוונה היא שפעם הם חשבו כך, אבל מאז העולם התקדם" הוא אומר.

שאלנו את בן האם הוא חושב שהחרדים, שלדבריו מפרשנים את התורה בצורה גזענית, באמת חושבים שצריך להרוג את הגויים. "אתם תעשו בעיות עם חוק השבות ועם גיוס לצה"ל" הוא אומר, "בכל מקרה, זה יהיה אסון אם החרדים ישלטו פה".