יו"ר בנק לאומי רקפת רוסק עמינח
יו"ר בנק לאומי רקפת רוסק עמינח (צילום: משה שי / פלאש 90)
אאא

מנכ"ל בנק לאומי רקפת רוסק עמינח קוראת היום (ג') לבטל את חוק מע"מ אפס של בוועידה הלאומית של 'כלכליסט', "כדי לטפל בגרעון צריך לבטל פטורים ולא ליצור פטורים חדשים".

רוסק עמינח עוד אמרה כי "המשק בהאטה משמעותית מתמשכת. זה לא משבר, אך בהחלט האטה, והשורה התחתונה היא שהמשק מאבד גובה. אפשר להסתכל על הרבה נתונים והם ממחישים שאנחנו מאבדים גובה", המשיכה רוסק עמינח."וזה ממש לא רק צוק איתן, זה התחיל כבר לפני. זה הצריכה הפרטית שהתכווצה בגלל מחירי הדיור הגבוהים, זה הצמיחה לנפש האפסית, זה היצוא שהולך ויורד בגלל חולשה של הכלכלה העולמית וחוזקו של השקל. המדד המושלב שמשקלל את כל הפרטמטרים מראה גם הוא שהמשק מאבד גובה".

"אנחנו, הבנקאים, לא מופתעים מזה" ציינה מנכ"לית בנק לאומי. "אנחנו כבר הולכים עם התחושה שלא קורה כלום, אין אשראי עסקי, לרכישות, להשקעות, ליזמות, האשראי העסקי ביחס לתוצר גם הוא יורד ולבנקאים, זו האינדיקציה הברורה להאטה שתומכת בנתונים שדיברתי עליהם קודם".

"דיברתי על הצד השלילי, אבל יש גם הרבה מקום לאופטימיות כי יש גם חדשות טובות. החדשות הטובות הן שהמשק, הבסיס שלו, הוא חזק ויש לו נכסים חזקים שאפשר להשתמש בהם כדי לצאת מהמצב אליו נקלענו. נכון הנתונים השוטפים לא נראים טוב, אבל למשק יש יסודות חזקים, כמו גז, כמו קרקעות, כמו ההייטק, בהחלט יכולים לעזור למשק לצאת מהמקום בו הוא נמצא".

רוסק עמינח שלחה מסר לשר האוצר, יאיר לפיד, שנכח בהרצאתה ואמרה כי "על מנת לצאת מהאירוע הזה – צריך לתת דחיפה גדולה למשק ולכן הגרעון צריך לגדול. לצד זה לא יהיה מנוס מלטפל בצד ההכנסות וזאת על ידי ביטול פטורים ולא יצירת פטורים חדשים", אמרה רוסק עמינח שהיא מתכוונת לרפורמת מע"מ אפס אחוז של שר האוצר.