אאא

התקופה האחרונה היתה פורה במיוחד עבור 'ישראל חופשית'. הארגון שקם לפני כשנתיים, הצליח לעורר דיון פעיל בנושאים השנויים במחלוקת בין הציבורים השונים בישראל. הם הקימו את התנועה ביום מעצר ההורים החרדים מעמנואל, ומאז הפכו לתנועה גדולה שמכילה כ-17,000 תומכים.

מיקי גיצין, מנכ"ל התנועה סבור שהסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה רע לשני המגזרים, החרדי והחילוני. בשיחה עם כיכר השבת אמר גיצין "המטרה המרכזית שלשמה הקמנו את הארגון היא לזעזע את הסטטוס קוו הקיים ולשנות את המצב הנוכחי".

גיצין מבין שבמידה והסטטוס קוו יפתח, ויתבצע שינוי, הוא עלול להיות לשני הצדדים, גם שינויים שיכולים להיות לטובת הציבור החרדי. "בא נקווה שכן, הסטטוס קוו הזה רע לשני הצדדים. אנחנו מקווים שהוא ישתנה ולכולם יהיה טוב".

לגבי פתיחת תחבורה ציבורית בשבת, מבהיר גיצין, כי גם הוא רוצה שלשבת תהיה אווירה מיוחדת, אך לדבריו תחבורה ציבורית חייבת להיות פעילה לטובת אלו שחפצים בה. "אנחנו לא בעד מחיקת השבת, אני רוצה ייחודיות ליום השבת, אבל אני חושב שצריך לאפשר חופש בחירה. מי שרוצה לנסוע בשבת שתהיה לו תחבורה ציבורית, שתהיה לו אפשרות".

על הטענות לפיהן תנועתו גרמה להסתה כנגד המגזר החרדי ענה גיצין: "זו סטיגמה שמדביקים לנו, אנחנו נגד ההסתכלות על מגזרים כבעיה, החרדים הם לא הבעיה, הם סובלים מהסטטוס קוו הקיים בדיוק כמו כולם, צורת החשיבות הזאת שמקטלגת מגזרים פסולה בעיניי".

"לא שונא חרדים"

"אני לא שונא חרדים, אני סולד ממאפייני 'שינוי' שמסתכלים על מגזר כבעיה. יש לנו וויכוח והוא לגיטימי, אבל אין לנו שום דבר נגד חרדים".

נזכיר, כי בעת הסערה התקשורתית לאחר חשיפת פרשיית הילדה נעמה מרגוליס מבית שמש, כאשר הציבור החרדי התלונן על הסתה וקרו כמה מקרים של פגיעה בחרדים, הוציאה תנועתו של גיצין 'ישראל חופשית' הודעת גינוי חריפה.

"בכל ציבור וחברה יש טוב ויש רע, יש מתונים ויש קיצונים, חובתינו כאזרחי המדינה לצאת כנגד קיצוניות, אלימות וכפיה דתית. ולשמור על ערכי החופש והשיוויון במדינת ישראל, תנועת ישראל חופשית מגנה בחריפות תגובות נאצה, התלהמות ואלימות מכל סוג שהוא כנגד הציבור החרדי, אין שום מקום לצאת כנגד המגזר החרדי בכללותו, אסור לאף אחד מאיתנו דתיים או חילוניים לגלוש לפסים של אלימות פיזית או מילולית", ציינו בהודעת הגינוי שהתפרסמה באותם ימים.

גיצין טוען כי יש לא מעט חרדים שתומכים בתנועתו, "יש לנו הרבה תומכים שמשתייכים למגזר החרדי, קח למשל את סיפור בית שמש, מי שעמד מאחורי הסערה היו דווקא אנשים שמשתייכים למגזר החרדי", אומר גיצין. "יש המון אנשים ונשים מתוך המגזר החרדי שפונים אלינו ומדווחים לנו". כהוכחה לכך מביא גיצין את הסיפורים הרבים שבהם פעלה תנועתו בשנה האחרונה ולא היו מגיעים לידיעת התנועה ללא משתפי פעולה מתוך המגזר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לכנסת, בעזרת השם

לשאלתנו האם הוא מבין את הצורך בלומדי תורה שישמרו את המסורת היהודית, עונה גיצין: "כן, בטח, אני מאוד תומך בזה". עם זאת, מדגיש גיצין כי הפטור אמור להינתן לקבוצה מצומצמת ומיוחדת, ובנוסף סבור גיצין כי במסגרת הפטור ללומדי תורה אמור להינתן פטור גם ל"לומדים" שאינם נמנים על הזרם האורתודוקסי.

גיצין מספר כי הזהות היהודית חשובה לו והוא מחובר אליה. "אני מחובר לזהות היהודית, הייתי שליח של הסוכנות היהודית בחו"ל, והזהות חשובה לי". הוא סבור שיש הבדל גדול בין המצב בארץ לבין המצב בחו"ל "שם", הוא אומר, "פחות מסתכלים על מגזרים ותתי מגזרים, אמנם חלוקים בהמון תחומים, אבל ברמה האישית מכבדים איש את רעהו, בתור שליח בסוכנות היהודית היה יוצא לי ללמוד בבוקר שיעור גמרא עם רב מ'אגודת ישראל' ואחה"צ עם 'רב' רפורמי בנושאי תיקון העולם".

לטענתו, הפוליטיקאים החרדים גורמים רק נזק למגזר החרדי. "החרדים הם ציבור שרוצה להשתלב בחברה ובשוק התעסוקה בישראל, הפוליטיקאים החרדיים גורמים לציבור הזה רק נזק על ידי המגזריות שהם יוצרים". טוען גיצין.

לשאלתנו האם ביום מן הימים ירוץ בתנועה פוליטית כלשהי, עונה גיצין בתשובה מפתיעה: "בעזרת השם" כשלאחר מכן מדגיש שלא יהיה מדובר בריצה שלו ביחד עם תנועת "ישראל חופשית" המוגדרת א-פוליטית, אלא בריצה עצמאית שלו שתגיע ביום מן הימים.