אאא

"אין ועדים חזקים. יש הנהלות חלשות", כך אמר אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות לשעבר בכנס אגף החשב הכללי של משרד האוצר. "בשיווי משקל בין הנהלות לבין ועדים כוחה של ההנהלה צריך להיות חזק יותר. אנחנו רואים בעשור האחרון שהירידה ברווחיות הבנקים לא בהכרח גורמת להם להתייעל".

לדברי יונס, "גם המשקיעים לא עושים מספיק. אם המשקיעים היו יותר מעורבים במינוי דירקטורים ומנהלים וכך גם בפיטורים שלהם – היינו מקבלים תוצאות שונות כי כשצריך לתת דין וחשבון כוחן של ההנהלות גובר. היום אנחנו רק מתרחקים משם, יש בנק ללא גרעין שליטה ששם הוועדה הציבורית בוחרת את הדירקטורים מתוך מבט משפטי, לא בטוח שאנחנו בונים ככה הנהלות ודירקטוריוניים כבדות משקל".

יונס התייחס גם לרמת התחרותיות במערכת הבנקאית: "המחירים הבנקאיים בארץ לא מטורפים – לא זאת הבעיה. האם יותר תחרותיות היתה עוזרת? יכול להיות. בתחום הבנקאות עיקר הבעיה הוא חוסר ההבנה שאפשר לקבל החלטה אלטרנטיבית ולנהל משא ומתן עם הבנק. אם רוצים לקנות נעליים יודעים להגיד שהחנות ממול מספקת נעליים יותר זולות. בבנקים השיטה הזו לא עובדת. הסיבה העיקרית שאנשים פותחים חשבון בנק בבנק מסוים הוא לא האיכות או השירות, אלא כי שם ההורים שלהם פתחו את חשבון הבנק. אם זה מה שקובע – זה אומר שאנחנו לא בודקים מה האלטרנטיבה הנכונה בשבילנו".

"המדינה יכולה להקפיא את מחירי הדירות"

יונס, מי שעמד בראש אגף החשכ"ל במשרד האוצר וכיהן כמנכ"ל מזרחי טפחות – בנק המשכנתאות הגדול בארץ – התייחס גם לסוגיות הדיור. "אני לא חושב שהירידה במחירי הדירות הוא הדגל שצריך להניף. הדגל צריך להיות האם אנחנו מספקים את הרצונות של משקי הבית בישראל ובעיקר משקי הבית הצעירים שעושים את צעדיהם הראשונים. המדינה יכולה להקפיא את מחירי הדירות, יש לה את הכלים לזה, לא יקרה שום דבר".

"המדינה רואה את הבעיות בנפרד וככה לא מתמודדים עם בעית סדרי העדיפויות. הבעיה המרכזית היא הקצאת קרקרעות לבניה. זה נשמע נדוש אבל זה מספק מקור הכנסה למדינה בשביל בניית התקציב. בדיוק כמו הוויכוח על תקציב הביטחון, המדינה צריכה לקבוע לעצמה סדרי עדיפויות".