אאא

בענף הנדל"ן מעכלים היום את ההגבלות החדשות שהטיל בנק ישראל בשוק המשכנתאות - והתגובות כבר מתחילות לזרום. ברנרד רסקין, מנכ"ל סוכנות התיווך רי/מקס ישראל, מברך על כך שהנגיד סטנלי פישר בחר בהגבלות מתונות יחסית, לדבריו.

"הייתה חרושת שמועות בשוק בנוגע למהלכים דרמטיים שיגבילו מאוד את שוק המשכנתאות. דובר אפילו על כוונה של הנגיד לדרוש מהבנקים שכתנאי לקבלת משכנתא לקוחות יידרשו לגייס 40% הון עצמי. אני שמח שהשמועות הללו התבדו היום", אומר רסקין.

רסקין מכנה את מדיניות בנק ישראל "שמרנית" וטוען כי "הטלת מגבלה נוספת שהציבור אינו יכול לעמוד בה עלולה הייתה ליצור כדור שלג שעלול לפגוע גם ברוכשי הדירות ובענף הנדל"ן. חזרתי עכשיו מכנס בינלאומי ושמעתי נציגים של מדינות מתלוננים על שהבנקים שם מעניקים משכנתאות ´רק´ בשיעורים של עד 90%, כך שהמדיניות בישראל נחשבת לשמרנית ביותר".

לצד השבחים שרסקין חולק לפישר, הוא תוקף בחריפות את הממשלה וטוען כי השרים רק מדברים על הורדת מחירי הדירות - אך לא עושים מספיק בפועל ולא מגדילה את היצע הדירות.

"הרצון להוריד את המחירים זה מיתוס", אומר רסקין. "מי שחושב שרכישת דירות במרכז תל-אביב או ירושלים תהיה יום אחד אפשרית לזוגות צעירים, חי באשליה. זוגות צעירים צריכים לקנות דירות באזורים חדשים ורחוקים יותר. זה תהליך טבעי שקיים בכל העולם - הביקושים מגיעים לאזור חדש, גורמים להתפתחותו והופכים אותו למבוקש עם הזמן. מי שיש לו 800-700 אלף שקל לא יוכל לקנות דירה במרכז תל-אביב, ואת זה אין דבר שישנה".

בענף המשכנתאות טוענים - ספק בכנות ספק בהתכחשות למציאות החדשה - כי להנחיות החדשות של בנק ישראל לא תהיה השפעה על שוק המשכנתאות. עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות, סבור כי ההגבלה החדשה "לא תשפיע על מחירי הדירות ולא תפחית את היקף הפעילות בשוק המשכנתאות".