אאא

מהפך ב"קדימה" - המפלגה הגדולה בישראל: יושבת הראש הנוכחית ציפי לבני נחלה הלילה (רביעי) תבוסה עם 35% בלבד מהקולות, לעומת 61.7% לשאול מופז.

הציבור החרדי, סובל מזה מספר שנים מהתקפות תקשורתיות חוזרות ונשנות של לבני. לא פעם, כשהסקרים לא החמיאו לה, היא רצה לתקשורת ותקפה שוב ושוב את הקורבן הכי נוח: הציבור החרדי. הלילה, מצביעי "קדימה" אמרו "לא" להסתה והיא נחלה תבוסה קשה.

'כיכר השבת' ליקט לכם חלק מהפנינים של הגב' לבני על הציבור החרדי בשנים האחרונות.

בעד שמאל הקיצוני

הרבה-הרבה לפני סערת קווי המהדרין, בשנת תש"ע, ארגוני שמאל קיצוניים ארגנו הפגנה קיקיונית נגד קווי המהדרין, תחת הכותרת "ההשתלטות החרדית".

לבני אומנם נעדרה מההפגנה, אך דאגה לשגר מסר למפגינים: "אני רואה במאבק הזה לא רק מאבק על תחבורה גרידא, אלא על צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית וחופשית".

נגד ש"ס, נגד יהדות התורה

בחודש אייר תש"ע, קצת לאחר "סערת גבי גזית" והחרדים, לבני הצטרפה למקהלת ההסתה. במהלך ישיבת סיעת "קדימה", היא החליטה לסגור חשבון פוליטי עם סיעת ש"ס ופתחה במתקפה על החרדים.

(צילום: פלאש 90)

"קדימה בראשותי יכלה לומר לא ואמרה לא בנושאים שהבנו שהם הרי גורל למדינה", אמרה לבני. "לא מדובר רק בקצבאות והכספים, הסיפור כאן הוא לא העניין החרדי, ודאי לא על כולו כקבוצה, אלא על פוליטיקה שמנצלת לרעה שיטה גרועה ופוליטיקאי חלש – שמביאים למצב שנשים נדחקו לירכתי אוטובוס, שלא בונים חדרי מיון ושאין לימודי ליבה", אמרה לבני ושיגרה חיצים לעבר ש"ס ויהדות התורה.

לבני סיפרה, כי "כאשר דיברתי עם ביבי על יצירת שותפות בינינו תשובתו היתה – אני כבר מחובר ומחויב לש"ס. לא מדובר רק על ניצול של המערכות אלא על הליכוד ומה שקרה לו -  הליכוד שמכר את סדר היום הלאומי שלו לטובת פוליטיקה חרדית. כולם מפסידים מזה, כל מי שאכפת לו מהיהדות במובנה הלאומי ולא רק הדתי".

חרדים? "סחטנים"

בקיץ תשע"א, כשהצעירים התל-אביבים יצאו להיאבק על דירה מרווחת, ציפי לבני ניצלה את המאבק החברתי כדי להתנגח - שוב ושוב ושוב - בציבור החרדי.

"אסור להיכנע לסחטנות של קבוצות קטנות", אמרה לבני לכלי-התקשורת. וכולם הבינו למי היא התכוונה כשאמרה קבוצות קטנות. לא לערבים.

"החרדים מקבלים בגלל לחץ פוליטי"

שבוע לאחר-מכן, לבני המשיכה להסית, על רקע המשבר החברתי. "צריך לומר את האמת: יש כאן שני סקטורים שמקבלים מהממשלה ונתניהו בגלל לחץ פוליטי. האנשים ברחוב הם לא מיוצגים בממשלה הזאת", אמרה יו"ר האופוזיציה והתכוונה לחרדים ולמתנחלים.

לבני בכנסת (צילום: פלאש 90)

"זה לא מקרה שזה קרה עכשיו, במשמרת של נתניהו, כי לא רק שעלו המחירים  - אלא שזאת הממשלה המנופחת ביותר, ושמשלמת לסקטורים הללו. הלחץ שלהם לא יהיה במוצאי שבת, הוא יהיה ביום ראשון. מספיק ששר אחד משלהם בא לנתניהו ומכופף להם את היד".

"להפסיק לתת המונופול על המדינה לחרדים"

בחודש אלול תשע"א, כשסדר יום החברתי עדיין היה באוויר, אמרה לבני בנאום שהועבר בשידור-חי בתקשורת: "יש האומרים שצריך לבחור בין שלום לביטחון, בין יהודית לדמוקרטית, בין כלכלה לחברה.

"צריך להחליט בכל אחד מהנושאים האלו. עלינו להגיע להסדר שישמור על האינטרסים הביטחוניים, להפסיק לתת את המונופול על המדינה היהודית למפלגות חרדיות, מדינה שערכיה הדמוקרטיים והיהודיים לא מתנגשים זה בזה".

במהלך נאומה, דיברה גם על הסוגייה הצבאית. "שירות צבאי לאומי או אזרחי צריך להיות חובה – זה חלק מתהליך הריפוי של החברה הישראלית", אמרה לבני ורמזה בצורה ברורה על האברכים היושבים והוגים בתורה, ובכך שומרים על המדינה.

נגד אברכים הכוללים

בפתח מושב החורף הנוכחי, שוב ניצלה לבני את הבמה שניתנה לה כדי להתנגח בחרדים. "אין צדק חברתי אם אין שוויון בנטל. צדק חברתי משמעו גם שוויון בנטל וערבות הדדית משמעה שכולם גם תורמים. אני מאמינה בשיתוף, ויותר מכך, בשותפות. אני מאמינה שכל אזרח בישראל צריך ויכול לתרום לחברה ולמדינה, ומי שאינו משרת בצבא צריך, על כן, להקדיש שנה או שנתיים מחייו לשירות אזרחי, בקהילתו או בקהילות אחרות.

"לא מדובר בנשיאה בנטל כתנאי לקבלת זכויות אזרחיות. כן מדובר על ביטוי לאותה ערבות הדדית שכולנו כל כך גאים בה בימים האחרונים. אז יפתח אדוני הנשיא פתח להשתתפות גדולה יותר של חרדים וערבים בשוק העבודה.

אחרי התבוסה הקשה (צילום: פלאש 90)

"מפלגת קדימה תביא במושב חורף זה ותדחוף להעברתו של חוק שיגדיר שירות לאומי לכל אזרחי המדינה. זה הזמן לפעול נגד תופעת ההשתמטות, גם מול אלה שמבקשים להתחיל חייהם בגיל 18 בלי להתחיל את המחוייבות שרק תורמת להם לדעתי".

לבני נגד התורה

בחודש חשוון השנה, במהלך דיון מיוחד בכנסת לזכרו של ראש-הממשלה יצחק רבין ז"ל, במלאות 16 שנים לרצח, התחוללה מהומה במליאה.

בנאומה של לבני, היא אמרה כי המאבק על דמותה של המדינה ניטש בן אלו שהמדינה הדמוקרטית היא מקור הסמכות שלהם, ובין אלו שהתורה מהווה בעיניהם מקור סמכות. בין אלו שבוחרים לשמוע לשופטים ולקיים את לשון החוק ובין אלו הבוחרים להקשיב לרבנים ולהפר את החוק.

ח"כ הרב ישראל אייכלר מ"יהדות התורה" שמע את הדברים ולא יכל להבליג. הוא קם לעברה כשחומש בידו וזעק: "הספר הזה הוא מקור הסמכות היחיד והבלעדי שלנו, עם ישראל".

לבני תקפה החרדים וחוללה מהומה

מחזה דומה חזר על עצמו בחודש שבט השנה. לבני נאמה בכנסת ותקפה בחריפות את חוק טל המאפשר - לדבריה - לצעירים חרדים להתחמק מגיוס לצה"ל וטענה כי החוק נולד בחטא לפני עשור וכעת יש לבטלו.

לבני הוסיפה וציינה כי אם תבחר לראשות הממשלה תפעל לביטולו של החוק ולגיוס בני הישיבות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

(צילום: פלאש 90)

בתגובה, זעק לעברה יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ ישראל אייכלר כי היא מחפשת לרדוף את הציבור החרדי, ולאחר שנוצרה מהומה התבקש אייכלר ע"י סדרני הכנסת לצאת מאולם המליאה.

לבני על מופז: "הלך לחרדים"

הפעם האחרונה, בינתיים, שלבני התנגחה בחרדים, הייתה לפני ימים ספורים, כשהקרב על הפריימריז התחמם. יומיים לפני הפריימריז בקדימה, לבני שולפת את נשק יום הדין נגד יריבה הגדול, שאול מופז ואומרת: "הוא הלך לחרדים".

במהלך אירוע שהוקדש לנושא דת ומדינה אמרה לבני: "הקרב הפוליטי שיתנהל ביום שלישי הוא לא עניין פנימי בקדימה, אלא קרב בשאלה איך יראו פניה של ישראל".

לבני ניצלה את הבמה לתקוף את שאול מופז, ואמרה: "בזמן שניהלתי משא ומתן כדי להרכיב ממשלה, היה מי שבאותו הזמן הלך לחרדים ואמר להם: 'אל תדאגו, לא ניתן להרכיב ממשלה בלעדיכם'. זהו שאול מופז, מי שהיה מספר 2 שלי".