אאא

"היום בדיוק אנחנו מתחילים את השנה הרביעית לכהונתה של הממשלה ולפעולתה של הממשלה. זו הממשלה היציבה ביותר ב-20 השנים האחרונות וזו ממשלה שעושה. הרבה" - כך פתח ראש-הממשלה בנימין נתניהו את דבריו בישיבת הממשלה השבועית, הבוקר (ראשון).

לראש-הממשלה יש הרבה סיבות לחייך: הוא פתח היום את השנה הרביעית לכהונתו, הקואליציה יציבה והסקרים מחמיאים, והעיקר: אין אף מועמד שמזנב בו מאחור.

"אזרחי ישראל מרגישים בטוחים יותר בזכות המדיניות הביטחונית התקיפה של הממשלה", אמר ראש-הממשלה בישיבת סיכום לשלוש שנות ממשלה יציבה, "הם מרגישים בטוחים יותר בזכות תקציבי עתק שאנחנו משקיעים למיגון העורף, בדגש על רכישת סוללות 'כיפת ברזל'. בנוסף לזה, פריסת הגדר, גדר הביטחון בגבול סיני, ופעולות אחרות שאנחנו עושים כדי להגדיל את הביטחון.

"אזרחי ישראל מרגישים גם שכלכלת ישראל יציבה יותר, בטוחה יותר, כמעט - ואני לא בטוח שהייתי מוסיף את המילים 'כמעט' - מכל כלכלות העולם המפותח. אנחנו פעלנו היטב אל מול המשבר הכלכלי העולמי. הכלכלה כאן צומחת למרות המשבר העולמי והאבטלה נמצאת בשיעור הנמוך ביותר מאז שנת 1983".

"אנחנו מבצעים מהפכות"

בעידן "המהפכה החברתית" המבעבעת מתחת לפני השטח, ראש-הממשלה היה חייב להתייחס לסוגיה החברתית. "אין דבר יותר חברתי ממדיניות כלכלית שמייצרת מקומות עבודה. מקומות עבודה זה הדבר החברתי ביותר שישנו, ורק מי שהולך ללשכת הסעד ואין לו פרנסה ואין לו דימוי עצמי אל מול משפחתו, יודע עד כמה הפגיעה של האבטלה גדולה. אנחנו הורדנו את האבטלה לשפל של כל הזמנים וכך פעלנו גם בנושא החברתי.

"הצמיחה מאפשרת לממשלה להשקיע בכל התחומים – בכבישים, ברכבות, במחלפים. אנחנו משקיעים סכומי עתק כדי לקרב את הגליל והנגב למרכז. אנחנו מבצעים מהפכות, מהפכות חסרות תקדים בחינוך – מחינוך חינם לגיל הרך ועד לשבעה מיליארד שקלים שאנחנו משקיעים בשיקום ההשכלה הגבוהה ובהזנקתה קדימה. אנחנו עושים את כל זה כדי להשקיע בעתידנו, אבל היום העתיד כבר כאן – הנה הוא מאחוריי".

על סערת הדלק שמרתיחה את הנהגים, אמר נתניהו: "אמש החלטתי יחד עם שר האוצר על ההפחתה במחיר הדלק שנקבע על ידי השוק העולמי. אנחנו הורדנו בפעם הרביעית בתוך שנה אחת את המס על הדלק בסכום מצטבר שהוא גדול מ-80 אגורות. אני חייב לציין שכיום המס על הדלק במדינת ישראל קטן יותר ממה שקיים במדינות רבות באירופה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני רוצה להבהיר: אנחנו איננו שולטים במחיר הדלק העולמי . מחיר הדלק עולה בכל העולם, בכל המדינות. מה שאנחנו יכולים לעשות זה לנסות להקל בצורה מדודה ואחראית על המצוקות של האזרחים וכך אנחנו עושים. אבל אנחנו כל הזמן שומרים על מסגרת התקציב. לכן אני אביא לממשלה, בהמשך השבוע את ההצעה שגיבש שר האוצר כדי לטפל בשמירת המסגרת".

צריכים כסף לכיפת ברזל

הוא ביקר בדבריו את הפרשנים הכלכליים. "מי שאומר שאפשר להוריד מסים וגם להרחיב הוצאות בלי חשבון – נעדר ידע כלכלי ונעדר אחריות לאומית. אנחנו צריכים את המסים כדי לקנות עוד 'כיפות ברזל', כדי להשלים את סלילת הגדר, כדי לממן חינוך חינם לילדים, כדי לסלול כבישים ורכבות, כדי לעזור לקשישים ולנזקקים, מה שאגב גרם לכך שבשנתיים האחרונות, אחרי שנים ארוכות, מדד העוני התחיל לרדת.

"העוני, מספר העניים במדינת ישראל ירד בפעם הראשונה מזה שנים, כי השקענו בקשישים וגם עודדנו יציאה של חרדים וערבים לעבודה. פעם ראשונה השעון הסתובב. אני אומר את כל זה משום שצריך לומר את הדברים כהווייתם.

"אני מברך את שר האוצר ומשרדו על הדרך האחראית שבה הם נהגו, וגם הפעם התקציב למימון הפחתת המס יילקח מתהליך ייעול שנעשה במנגנון הממשלתי. גם הפעם לא נפרוץ את המסגרת התקציבית וכך נשמור על הכלכלה של ישראל מפני המשבר העולמי. שנה רביעית מוצלחת לכולנו".