אאא

לאחר שספגו לא מעט ביקורת על כך שטרם הפעילו את מערכת 'מסר אישי', שאמורה לשלוח התרעות חירום בעיקר על שיגורי רקטות, לטלפון הנייד, ולאחר שלפני שבוע השתמשו בפיקוד העורף במערכת החירום על מנת לשלוח סקרי דעת קהל, חושף היום (שישי) אתר "דה מרקר" כי מסמך של משרד התקשורת שנשלח אמש לחברות הסלולריות, מלמד על התחלת פעילות חלקית של מערכת 'מסר אישי' של פיקוד העורף.

לעת עתה, המערכת מופעלת רק בעיר הדרומית אשדוד, ואך ורק בעברית. המערכת גם אינה נתמכת על ידי כלל המכשירים, ובשלב זה תומכת רק במכשירים חכמים מתוצרת חברות LG, HTC, Sony ו-Samsung.

ההודעה שנשלחה כאמור על ידי משרד התקשורת לחברות הסלולריות כוללת את הנוסח הבא שנחשף בדה מרקר. "החל ממחר בשעה 8:00 בבוקר, יתחיל פיקוד העורף לשלוח הודעות 'מסר אישי'. בשלב זה ישלחו הודעות למרחב אשדוד בלבד ובשפה העברית בלבד. פיקוד העורף ביצע שינוי לנוסח ההודעה, ההודעה החדשה מכילה את האזורים בהם נדרש להיכנס למרחב מוגן. נוסח ההודעה: 'אזעקה ב-XXX (בהתאם לאזורים הרלוונטיים), היכנס למרחב מוגן והמתן 10 דקות'. אבקשכם לעדכן את מוקדי השירות על פתיחת השירות, צפוי שיהיה פניות של מנויים שיקבלו את ההודעה או מדוע לא קיבלו את ההודעה"

גורמים בדובר צה"ל מכחישים כי מדובר בהפעלה מבצעית של המערכת, שנמצאת זה כמה שנים בהליך הקמה. ולטענתם מדובר בעוד שלב בניסוי הכלים במערכת 'מסר אישי'. לדבריהם, כעת אין להסתמך על הודעות החירום בטלפונים בלבד, וחשוב להתעדכן באמצעים השונים על האזעקות והוראות החירום של פיקוד העורף.

במקביל, כמה יזמים ישראלים כבר פיתחו אפליקציות המתריעות מפני שיגורים, האפליקציות הללו ניזונות ממערכות ההתרעה הרגילות של פיקוד העורף, וכך שולחות התרעות למכשירי הטלפון.