אאא

מסתמן ש"חוק טל" יוארך בשנתיים נוספות - במהלכה ידונו המפלגות השותפות בקואליציה לפיתרון בכל הנוגע לגיוס חרדים לצה"ל. ככל הנראה תהיה הסכמה רחבה מכל המפלגות השותפות בממשלה.

כפי שדיווחנו אמש, ראש-הממשלה בנימין נתניהו, חזר בו מכוונתו להאריך את "חוק טל" למשך חמש השנים הקרובות, כך נמסר בהודעה של לשכת ראש הממשלה.


החוק מסדיר את מעמדם של עשרות אלפי לומדי התורה מול חובת השירות בצה"ל, ומעניק דחייה משירות צבאי לכל מי שמצהיר כי "תורתו אומנותו".

החוק אושר לראשונה בשנת 2002. מספר שנים לאחר-מכן מתחו שופטי בג"ץ ביקורת על ההסדר שקובע החוק בטענה כי אינו שוויוני, אך סירבו לפסול את החוק. בשנת 2007 הוארך החוק בחמש שנים נוספות, שיבואו לקיצן בשנה הבאה.

שירות בקהילה

המפלגות המתנגדות להארכת "חוק טל", הם "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן ו"העצמאות" בראשות אהוד ברק. עם שר הביטחון ברק, כך נראה, יוכל ראש-הממשלה נתניהו להגיע להסדר, אך ליברמן צפוי להערים קשיים, אולי בניסיון להקדים את הבחירות.

"אני חושב שבסופו של דבר החוק לא עמד בתקוות שתלינו בו כולנו לפני 10 שנים", אומר שר הביטחון ברק, "ולהערכתי הדבר הנכון לעשות זה להאריך אותו בשנה בלבד, ובמהלך השנה הזאת לשבת על המדוכה ולמצוא את הדרך שבה נגיע לסידור חדש של הנושא כולו.

"ראשית, צה"ל צריך להיות מסוגל לבחור ולקבוע מי אלו האנשים שהוא רוצה לגייס, כל האחרים יצטרכו ללכת לשנת שירות לאומי-אזרחי, אפשרי גם בקהילה, זה צריך להיות נכון הן לגבי החרדים, הן לגבי אזרחים חילוניים שאינם רוצים
או אינם נבחרים על ידי צה"ל להיות מגויסים והן לגבי האזרחים הערביים.

 

"הדבר הנוסף הוא הצורך שהמדינה תתגמל את החיילים שאכן נבחרים ונשארים בשרות במשך השנה השנייה והשלישית, לא רק בדמי כיס נמוכים מאוד, כפי שהם מקבלים היום, אלא בשכר שיאפשר להם יותר מאוחר ללמוד או לרכוש מקצוע על בסיס השנים שהם השקיעו, משהו שקרוב או מתקרב בהדרגה אל שכר המינימום במשק".

 

לדברי ברק, "רק תהליך כזה שיחליף למעשה את חוק טל הקיים בהסדר רחב אחר, שבמרכזו צה"ל קובע את מי הוא מגייס וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שהם ישתלבו בשוק העבודה- רק הסדר רחב כזה שיהיה שוויוני לכל רוחב החברה והוגן גם כלפי החיילים שנדרש מהם לשרת, יכול להביא לפתרון נכון של סוגיה מאוד חשובה במדינה, שעדיין תידרש לדורות של צבא חזק ומצד שני איננה יכולה או לא תוכל בעתיד לגייס את כל המחזור בלי יוצא מן הכלל".

כך או כך, "חוק טל" הוא אחד הדברים הרגישים ביותר בציבור החרדי. במפלגות החרדיות הזהירו את לשכת ראש-הממשלה שכל שינוי במעמד בני הישיבות, לרעתם, עלול לגרום לפרישה מהקואליציה.