אאא

העיתונאי שחר אילן, לשעבר הכתב לענייני חרדים של עיתון ´הארץ´, ממשיך לפרסם את הגיגיו במסגרת בלוג מיוחד שניתן לו באתר של העיתון לאנשים חושבים.

בטורו האחרון הוא מתייחס להפגנת החרדים בירושלים למען השבת וטוען כי מדובר בשיקול כלכלי נטו של ראשי ה´עדה החרדית´ ולא בויכוח אידיאולוגי.

"אגודת ישראל, ממנה צמחו דגל התורה וש"ס, החליטה עם הקמת המדינה להשתתף במשחק הפוליטי הציוני למרות ההסתייגות שלה ממנו. היא משתתפת בבחירות מצטרפת לקואליציה ולכן מקבלת ים של תקציבים. התוצאה: הציבור החרדי כל כך גדל והתפתח עד שרבים רואים בו איום על עצם הצביון הציוני של המדינה.

"העדה החרדית לעומת זאת היא אנטי ציונית ולכן היא מסרבת להשתתתף בבחירות ולקחת תקציבים וחיה מתרומות. התוצאה: היא הולכת ודועכת. בראש העדה עומד הבד"צ (בית דין צדק) שהוא כמו מועצת גדולי התורה שלה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הרבה מלחמות דת סיקרתי במהלך הקריירה הלא קצרה שלי אבל אין ספק שהקרב על חניון ספרא זוכה בתואר הקרב המיותר מכולם. למה אני מתכוון בלא מוצדק? לכך שאפילו אם מסתכלים עליו במשקפים חרדיות אין לו שום הצדקה הגיונית.

"משבר קשה שורר בתרומות למוסדות הדת בשל המשבר הכלכלי בעולם. העדה החרדית מתקיימת בעיקר מתרומות. סוד ידוע הוא שמאבקי דת ועימותים עם המשטרה הציונית מעודדים תרומות.

"האם יכול להיות שמאבק השבת החדש בירושלים הוא מנזקי המשבר הכלכלי העולמי ובעצם צריך לדווח על הפגנות השבת בכלל בעיתונים הכלכליים? לא יכול להיות. מה פתאום?", חותם אילן בציניות.