אאא

צלם שזכה בפוליצר פוטר מעבודתו, לאחר שעיבד בפוטושופ תמונה שצילם.

בשבוע שעבר, הודיעה סוכנות AP כי פיטרה את הצלם נרסיסו קונטרראס, שזכה בפרס פוליצר היוקרתי על תמונות שצילם במלחמת האזרחים בסוריה. 

הסיבה לפיטוריו של הצלם היה עיבוד שערך הצלם לתמונה שצילם, בה נראה לוחם אופוזיציה סורי משפר עמדה בעיצומה של הלחימה ובידו רובה.

לידי הסוכנות הגיעה התמונה המקורית בה נראית מצלמה נוספת המנסה ללכוד את הלוחם, אך הצלם ערך את התמונה לפני שהועברה לסוכנות והעלים את המצלמה. 

סנטיאגו ליון, סגן נשיא ומנהל חטיבת הצילום בסוכנות אמר כי "המוניטין של AP קריטי ואני מגיבים בהחלטיות ובמרץ כאשר הוא מוכתם על ידי פעולות המפרות את הקוד האתי שלנו. הסרה מכוונת של חלקים מתמונות שלנו הוא מעשה בלתי קביל לחלוטין. השינוי הפר את דרישות AP לאמת ודיוק למרות שהוא עירב רק פינה בתמונה בעלת חשיבות חדשותית פחותה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אולם הפיטורים הטוענים לשמירה על "הקוד האתי של הסוכנות", עוררו ביקורות חריפות ברחבי האינטרנט. שכן סוכנות הידיעות, בדומה לכלי תקשורת אחרים, דורשת מצלמיה לספק תמונות ללא נוכחות של צלם, מיקרופון או מצלמה, כדי לאפשר למתבונן לחוש כאילו הוא רואה את המתרחש במו עיניו. 

לדוגמא, תמונות הפלת הפסל של סאדם חוסיין בעיראק הראו המון אדם מפגינים בכיכר להפיל את הפסל. אולם צילום אחר, הראה כי למעשה, הכיכר אז הייתה כמעט ריקה מאדם.

בהודעת הפיטורין של הסוכנות צוטט הצלם קונטרראס כי הוא מביע חרטה על כך ומקבל עליו את האחריות לתוצאות. עם זאת, הסוכנות והצלם הדגישו כי 493 התמונות האחרות של הצלם, לא נערכו כלל. יתכן ועשו זאת במטרה למנוע את ביטול פרס הפוליצר של הצלם.