אאא

לפני 13 שנה סערה הארץ סביב כביש בר־אילן בירושלים. החרדים התנגדו לתנועת מכוניות בשבת ברחוב שחוצה את שכונותיהם, והרימו הפגנות אלימות שנמשכו שבועות.

אחרי ניסיונות פשרה כושלים המליץ בית המשפט העליון על הקמת ועדה בראשות ד"ר צבי צמרת, מנכ"ל יד בן צבי. צמרת המליץ לאסור את תנועת המכוניות ברחוב בזמן התפילות. למעשה, הרחוב סגור היום בשבתות בפני כלי רכב, גם אם התנועה מותרת בשעות מסוימות. רכב שנקלע למקום נרגם באבנים.

לפני שצמרת החליט על הפתרון הוא נועץ באנשים רבים, ביניהם טדי קולק, ראש העיר המיתולוגי של ירושלים. קולק סיפר לצמרת שבזמנו, כאשר התלקחו מלחמות דת אלימות בין חרדים וחילוניים, הוא נקט מדיניות של יד קשה במיוחד נגד הפורעים, ואף הרהר ברעיון של מלחמה בבריונות החרדית באמצעות בריונות נגד. "כך‭,"‬ אמר קולק לצמרת, "אנחנו מראים לצד השני שגם אנחנו יודעים להגיב‭." ‬

צמרת, תתפלאו, מבקש לאמץ את הפתרון האנרכיסטי הזה גם היום. אני לא יודע אם הדבר מעיד על ייאוש. מה שבטוח הוא שהחרדים הולכים ומנצחים במאבקי השבת סביב חניון קרתא.

הסתובבתי שם בשבועות האחרונים. ראיתי בעלי רכב פרטי שהגיעו בשעות אחר הצהריים לרחוב ממילא שמוביל לחניון ונתקלו במחסום שהציבה המשטרה. "אי אפשר להיכנס, יש הפגנה‭,"‬ הודיעה השוטרת במקום. ואני חשבתי שהמשטרה צריכה לאפשר למבקרים להגיע לחניון שנפתח כחוק גם אם יש מי שמבקש לחסום אותו בכוח. זה הרי תפקידה, לא?

ולא רק שמכוניות לא יכולות להיכנס לחניון, הן גם לא יכולות לצאת. עשרות חרדים צובאים על שער היציאה, צורחים ומאיימים על הנהגים שמעדיפים להישאר בפנים. המשטרה לא תמיד שם.

לפני כמה שבועות שלחה המשטרה לשער הזה כיתה של שוטרות, שלא ידעו בדיוק איך להתמודד עם הצבא החרדי. "נבלה! תעופי מפה‭,"‬ צעקו המפגינים לעבר אחת מהן. "שיקסע! טפו טפו‭,"‬ קראו לעבר השנייה וירקו על הרצפה. שאלתי את המסכנות הללו מדוע אינן עוצרות את המפגינים על העלבת שוטר. "אני לא יכולה לעשות את זה. אסור לי‭,"‬ אמרה לי אחת מהן. פשוט כך.

בשער הכניסה לחניון, בצד השני של הרחוב, מתקהלים בינתיים קרוב לאלף חרדים. כוחות המשטרה שמתייצבים מולם הם בסדר גודל מצחיק. משום כך הם מרשים לעצמם לעשות הכל, וגם לצעוק לשוטרים "נאצים" ללא תגובה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יש גם חרדים שדורשים להיעצר. הגרירה לניידת בידי ארבעה שוטרים מול מאות המפגינים היא כנראה סימן לגבורה עילאית. עו"ד יאיר נהוראי, שמייצג את רוב העצורים, רואה בסיפוק איך בית המשפט משחרר את כולם תחת הטענה של חופש הביטוי.

במהלך ההפגנות הללו שוטרים נפצעים, כפי שקרה שלשום. הרחוב בינתיים סגור לתנועה במשך שעות ארוכות, ואין הרבה חשק למבקרים להגיע אליו.

בשבועות האחרונים אין אפילו עשרה חילוניים שיתנו פייט נגדי סמלי. ואם כל זה לא מספיק, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ הולך לרב יצחק טוביה וייס, מנהיג בד"צ העדה החרדית, ומציע חלופה לחניון קרתא שאותו המשטרה עצמה הציעה לפתוח. כך הוא גם מודה באוזלת ידה של המשטרה, מדרבן את החרדים להמשיך במעשיהם ושובר את המנהיגות של ראש העיר ניר ברקת.

בקצב הזה האלימות תנצח, החניון ייסגר, המכוניות יחנו האחת על השנייה וירושלים שמנסה להפוך לעיר מודרנית ופתוחה תחזור צעד ענק לאחור.