אאא

מערכת "כיפת ברזל" סיפקה הגנה מרשימה מפני איום הרקטות של ארגוני הטרור ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן", כאשר על פי נתוני חיל האוויר, המערכת הגיעה לאחוזי הצלחה של 90 אחוז.

בחיל האוויר נערכים לקראת האפשרות שהירי יחודש הלילה (רביעי) בחצות ונערכים עם פריסה מלאה של תשע סוללות 'כיפת ברזל' ברחבי הארץ ולמעלה מ-50 נקודות פריסה של משגרים, מכ"מים וקרוני פיקוד ושליטה של 'כיפת ברזל'.

במהלך "צוק איתן" ספרו במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר את היירוט האלף של 'כיפת ברזל' מאז היירוט המבצעי הראשון, באפריל 2011.

כאמור, כעת נחשפים הנתונים המלאים של מערכת ההגנה, כאשר 'כיפת ברזל' רשמה כ-600 יירוטים מוצלחים ב-90 אחוזי הצלחה, זאת בנוסף ל-20 יירוטים שנרשמו במהלך מבצע "שובו אחים".

לדברי קצין בכיר בחיל האוויר, מתוך 5,000 חיילי מערך ההגנה האווירית שעדיין פועלים במסגרת המבצע יש 3,000 חיילים סדירים ו-2,000 שגויסו למילואים בצו 8 ופעילים יותר מ-40 יום ברצף(!).

לפי נתוני חיל האוויר, מתוך כ-3,500 רקטות שחמאס ירה במהלך המבצע כאלף היו פצצות מרגמה (פצמ"רים), 250 רקטות שנורו לטווחים בינוניים של 0-40 ק"מ ו-60 רקטות נורו לטווחים רחוקים שכללו את גוש דן, האזור שמצפון לו ואזור ירושלים.

לדברי הקצין, "ראינו וזיהינו ירי מכוון וקבוע לנתב"ג וגם לבסיסי חיל האוויר. לראשונה בעולם פטריוט יירט שני כלי טיס בלתי מאוישים מתוך הטייסת שהקים חמאס בשנים האחרונות, ובמערך הגילוי וההתרעה שמספק את האזעקות לפיקוד העורף אחוז ההצלחה עמד על 99 אחוז".

"כיפת ברזל" בפעולה (צילום: ירון שרון - ynet)

הקצין הדגיש כי מערכות כיפת ברזל אינן אוטומטיות והחיילים שבקרונות ההפעלה התערבו פעמים רבות במהלך המבצע כאשר המערכת זיהתה רקטה ככזו שלא תיפול בשטח בנוי, בעוד המפעיל זיהה אחרת והחליט לשגר את הטיל המיירט - טמי"ר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"זה קרה בימים האחרונים מעל שדרות כאשר פצצת מרגמה לטווח ארוך יחסית סומנה אוטומטית כנפילה בשטח פתוח, אבל המפעיל התערב תוך 2-3 שניות ושלח טיל טמי"ר שיירט בהצלחה את הפצמ"ר, כל זה תוך פחות מ-30 שניות" אמר הקצין.

"ציפינו ל-80 אחוזי הצלחה, כמו ב'עמוד ענן', וקיבלנו יותר. רוב המקרים שבהם היירוט לא היה מוצלח נבעו מכשלי מערכת שהם בתחום הסטטיסטי החיובי של מערכות הגנה אווירית, ומיעוטם בגלל תפעול החיילים".

עם זאת, בצה"ל ובחיל האוויר עדיין לא מצאו פתרון מניח את הדעת בנוגע לאיום פצצות המרגמה שנורות אל עבר יישובי עוטף עזה. "אין לזה פתרון נראה לעין בשנתיים הקרובות אחרי שבעבר ניסינו 18 פתרונות שונים, אבל כן צפוי פתרון של גילוי והתרעה טובים יותר, שיתנו התרעה של כ-15 שניות", אמר הקצין.

מנגד, במהלך המבצע יורטו 10 פצמ"רים ארוכי טווח. בשנה הבאה תיקלט הסוללה העשירית של כיפת ברזל, כאשר גם בצה"ל יודעים כי עדיין אין מספיק סוללות הגנה מפני איום נרחב יותר, בסיטואציה של ירי גם מכיוון הדרום וגם מאזור הצפון.