אאא

ממחקר שנערך על ידי חברת התרופות פייזר, נמצא כי רוב ההורים לילדים מתחת לגיל 16 מעדיפים לקצץ בהוצאות על הילדים שלהם, מאשר לקצת בהוצאות על סיגריות. 

במחקר נחשפו עוד נתונים מזעזעים על הורים מעשנים, לפיהם 55% לא מודעים כי הם יכולים לשפר את רמת חייהם במידה ויחסכו את הכסף אותו הם מוציאים על עישון. רק 27% מהנשאלים אמרו כי יעדיפו לצמצם את ההוצאות על סיגריות. כל השאר מעדיפים לצמצם את ההוצאות על מוצרי צריכה אחרים. 

63% מהמעשנים לחוצים מבחינה כלכלית. ו-48% מודים בכך שהם מתקשים לעמוד בעלויות הכבדות של העישון. למרות שעישון מקשור בדרך כלל לנמצאים במצב כלכלי בעייתי, רבים מהנשאלים (30%) הודו כי המצב הכלכלי הביא אותם להשלמה כי הם יפסיקו לעשן, מה שתומך בהעלאה האחרונה של מחירי הסיגריות. 

הבעיה מתחילה כאשר מתחילים לקצץ בהוצאות על משפחה וילדים בשביל סיגריות. כאמור  בפתיחה רק 27% אמרו כי במידה ויקלעו לבעיות כלכליות הם יקצצו בהוצאות על סיגריות, כל השאר יקצצו בביגוד לילדים או בהוצאות אחרות על מוצרי צריכה למשפחה. יתרה מזאת 21% הודו כי הם אוספים את כל הכסף הקטן שלהם מרחבי הבית, כאשר אין כסף זמין לרכישת סיגריות,  לפעמים גם בקופת החיסכון של הילד הקטן. 

נראה גם שהצורך בסיגריה גורם לפסיכוזה מסויימת בקרב המעשנים, כאשר 14% הודו כי הם חיפשו בתזזיתיות כסף שהלך לאיבוד מתחת לספה, בתוך הרכב וכדו' כאשר חיפשו כסף קטן לסיגריות. ואף העדיפו לא לאכול ולרכוש סיגריות. 

נתון אחד שלא ברור אם הוא מעודד או מאכזב הוא, 80% מהמעשנים היו רוצים להפסיק לעשן. מתוכם מצליחים רק אחוזים בודדים.