אאא

כחצי מיליון ילדים ישתתפו השנה במפגן האחדות היהודי הגדול ביותר במסגרת תהלוכות ל"ג בעומר שמארגנים צעירי חב"ד בארץ ובעולם. תמהיל פעילויות מרתק ומושקע יצפה לילדים, ויכלול, בין השאר, אמירת תהילים, הכרזת פסוקים וסיסמאות יהודיות. סיפורם של רבי עקיבא ורשב"י הקדוש, לצד טיסה בשמי הארץ, מעגל מתופפים, צעדת המונים ובובות ענק בצורה של מזוזה וספר תורה.

כיצד הכל התחיל

"לפני שלושים וארבע שנים יצא הרבי מליובאוויטש בקריאה לחסידיו לנצל את יום החופש של ל"ג בעומר כדי לקיים ביום זה תהלוכה וכינוס של ילדים שהמסר שמוביל בה הוא אחדות עם ישראל" מספר הרב מוני אנדר, סגן דובר חב"ד, בשיחה עם כיכר השבת. 

"הרבי אמר כי 'דווקא ביום ל"ג בעומר, היום שבו פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות על שלא נהגו כבוד זה בזה, ראוי להראות את אחדותו של עם ישראל וכיצד ילדים יהודים מכל הזרמים ובכל הגילאים מתאחדים סביב המגבש והמחבר', וכבר באותה שנה התקיימה תהלוכת ענק שעברה ליד בית מדרשו של הרבי בשכונת ברוקלין שבני יורק, כשהתנועה באחד הצירים הסואנים ביותר של הכרך האמריקאי, נעצרת למשך שעות ארוכות כדי לתת לאלפי ילדי תשב"ר לצעוד בתהלוכה תוך שירת פסוקים והאזנה לדברי תורה.

מאז, תהלוכות ילדים תחת הסלוגן "יחד כל ילדי ישראל" מתקיימות בכל מקום בעולם, וכיום ניתן לראות ילדים מכל שכבות הציבור, בליווי הוריהם, צועדים יחדיו ברחובות הערים והיישובים שהתנועה בהם נעצרת כדי לאפשר מעבר נוח ובטוח, ומקנחים בהפנינג ענק בו הם שומעים על דמותו של רשב"י ועל מנהגי וסיפורי ל"ג בעומר. לאורך אותם יותר משלושים שנה, לא היו כמעט גימיק או אטרקציה עונתית שלא ביקרה באחת מהתהלוכות של חב"ד, כדי  למשוך כמה שיותר ילדים לקחת חלק במפגן אהבת ישראל הזה".

האתגר: פעילות לילדים ומסרים מורכבים 

החל מהשנה שעברה, הוחלט ב'מרכז לעזרי שליחות' ליצור תוכן אחיד בכל התהלוכות, במטרה לוודא שהפעילות במהלך התהלוכה אכן תבטא את המסרים המורכבים של ל"ג בעומר, כמו מותם של תלמידי רבי עקיבא ותורתו של רשב"י. בשל כך, נבחר השנה רני מגר, המתמחה מזה שנים בהפקות מיוחדות לילדים ולגיל הרך, ושימש עד לאחרונה כסמנכ"ל תוכן בערוצי טלוויזיה לילדים.

לדברי אנשי המרכז, מסרים לילדים נראים פשוטים מאוד, אך למעשה הם מכילים מסרים זהים לאלה המועברים למבוגרים. "חשוב לשים לב שיש פן נוסף במורכבות של המסר, כיון שבהעברת המסרים אנחנו לא רוצים שההורים ירגישו מאוימים מהמסר. לכן התוכן של ההצגה והמסרים, נוצרו אחרי הרבה שעות מחשבה ודיונים, עד שהגענו ביחד לתוצר המוגמר".

מגר יחד עם אנשי המרכז פעלו להפשטת המסרים, אך באופן שלא יפגע בהם. לדוגמא בבסיס המופע עומד הרצון שכל ילד ירגיש את 'יחד כל ילדי ישראל', בצורה הכי מוחשית שיש. לכן שיר ההצגה במופע המרכזי בתהלוכה הוא "ואהבת לרעך כמוך הוא כלל גדול בתורה, אתה חבר שלי ואני חבר שלך".

הציבור החרדי בעד

לפי נתוני צעירי חב"ד, ישתתפו בתהלוכה הגדולה והמרכזית במרכז ירושלים, כעשרת-אלפים ילדים מתלמודי התורה ברחבי העיר. התהלוכה תסתיים בכינוס מרכזי בכיכר השבת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במקביל, יהיו תהלוכות גדולות נוספות גם בבני ברק, בצפת, באשדוד, בחיפה, בכפר סבא, בנתניה ובשאר היישובים החרדיים. 

כמסורת השנים האחרונות, יזכה כל ילד שמשתתף בתהלוכות בשי מיוחד – ספרון חדש וצבעוני בשם "עסקה משתלמת" המספר על מאורע שהתרחש עם הצדיק בעל המחבר 'דברי חיים' מצאנז, ובחובו טומן מסר עמוק של אהבת ישראל ונתינה לזולת ללא גבולות.

יו"ר צעירי-אגודת-חב"ד בישראל, הרב יוסף-יצחק אהרונוב אומר כי "תהלוכות ל"ג בעומר הן הזדמנות להשתתף במפגן האחדות היהודי הגדול ביותר בארץ ישראל. מידי שנה מיטב אנשינו ושליחי חב"ד הפרוסים ברחבי הארץ, יושבים חודשים ארוכים על המדוכה כדי ליצור תהלוכות וכינוסים מעניינים ומרתקים שימשכו כמה שיותר ילדים, שיחשפו לתכני היהדות המסורתית ולמורשת רשב"י ורבי עקיבא".

לדברי הרב אהרונוב, רגעי השיא של התהלוכות הם דווקא בזמן ההליכה ברחובות העיר. "לא פעם מספרים לי תושבים מקומיים כי מבחינתם לראות מאות ילדים, דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים, צועדים על הכביש כמו בהפגנה, ומחזיקים בידיהם שלטים שעליהם כתוב 'אני אוהב כל יהודי' כשתזמורת מתופפים צועדת לפניהם ובלונים פורחים באוויר, נותנת תקוה שאפשר למצוא בתוך כל אחד ואחת את הזהות היהודית המשותפת".