אאא

הברית בין יו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט לבין יו"ר 'יש עתיד' השר יאיר לפיד, יודעת בתקופה האחרונה בעיקר מורדות, בשל לא מעט שמברים וחילוקי דעות, אך נדמה כי המשבר הנוכחי הוא הקשה מכולם.

במפלגת 'הבית היהודי' החליטו להתנגד לסעיף בחוק הגיוס הקובע חובת גיוס לחרדים החל מגיל 21, כך נחשף אתמול בדיוני הוועדה הפרלמנטרית לשוויון בנטל המכינה את חוק הגיוס להעלאה להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

ההחלטה להתנגד לגיל גיוס החרדים, שגורר למחלוקת חריפה מול הנציגים החרדים, מנוגדת להסכם הקואליציוני ולסיכומים שהושגו בוועדת פרי.

לפי הדיווח ב"מעריב", המחלוקת החלה בשל ניסוח שגוי של סעיף גיל הגיוס, כאשר המשמעות היא כי גם לאחר תקופת המעבר של החוק לא תוטל חובת גיוס לצעירים שיגיעו לגיל 21, והחרדים יוכלו לעמוד ביעדי הגיוס באמצעות גיוס עד גיל 26.

המשמעות של הסעיף הנוכחי היא כי מצד אחד שיעור המתגייסים החרדים יקטן ומצד שני העלות של כל מתגייס תגדל בשל העובדה כי יתגייסו בגיל מבוגר יותר.

ב'מעריב' דווח כי תת-אלוף גדי אגמון, נציג צה"ל בוועדה, הופתע מהעמדה החדשה של הבית היהודי ואמר כי זה מנוגד לסיכומים שהושגו בוועדת פרי. "אני לא מבין ולא מכיר את הפרשנות החדשה סביב חוק הגיוס", אמר, "זו לא היתה הכוונה של ועדת פרי".

ח"כ עפר שלח מ'יש עתיד', אמר כי "הסעיף הזה סותר את כל מהות החוק. איזה מן שוויון יצרנו ככה? זה לא יכול להיות וזה לא יעבוד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפי הדיווח, ב'יש עתיד', שחוק הגיוס הוא אחד מיסודות המפלגה, הבהירו כי לא יסכימו לבטל את חובת הגיוס לחרדים בגיל 21 גם אם הדבר יוביל למשבר קואליציוני ומבטיחים לשנות את הסעיף כך שיטיל חובת גיוס בגיל 21.

ח"כ אלעזר שטרן מ'התנועה', הצטרף לעמדת 'יש עתיד'  ואמר כי אם הסעיף יישאר כמות שהוא ולא ישתנה, מה שיקרה זה שיגיעו אנשים בגיל 26 שיעלו המון כסף ומשאבים לצבא.

מנגד, גורמים בבית היהודי אומרים כי התנגדותם לסעיפי חוק הגיוס כוללת התנגדות לגיל הגיוס, לסנקציות הפליליות ולנושא הפטור של 1,800 ה"מתמידים".

גורם במפלגה צוטט ב'מעריב' כשאמר כי "ניאבק כדי לבטל את הסנקציות הפליליות, נילחם גם בכוונה לקבוע מכסת לומדים מתמידים שתיכפה על החרדים".