אטיאס מחייך. צילום: פלאש 90
אטיאס מחייך. צילום: פלאש 90
אטיאס מחייך. צילום: פלאש 90
אטיאס מחייך. צילום: פלאש 90
אאא

אמש, בפורום המנהלים של המודיע, דיבר שר השיכון אריאל אטיאס והבהיר כי צפיות הציבור מוגזמות. לדבריו, תהליך שיווק הקרקעות ייקח לא מעט זמן.

אטיאס אמר בדבריו כי משרדו יפעל לשחחר קרקעות מהר ככל הניתן, אך הפתרונות המעשיים הינם נקודתיים כמו בבית שמש ובלוד, שם ניתן יהיה להקים פרויקטים של מאות יחידות דיור ולא עשרות אלפים כפי שהשוק החרדי דורש.

עוד אמר אטיאס כי אורך חייה של ממשלה בישראל לא עולה על שלש שנים, ואילו התהליכים הכרוכים בשיווק הקרקעות הינם ארוכים למדי. כך שלדבריו הציבור ייאלץ להסתפק בשלב הזה בפרויקטים קטנים שיתנו מענה מיידי ואילו הפרויקטים הגדולים דוגמת חריש וכסיף יתרחשו אם וכאשר רק בעוד שנים רבות.

מנהל המגזר החרדי של ענקית הבנייה 'תדהר', איסי שטיינהרטר הבהיר בדיון כי החברה מתעתדת להקים פרוייקט ענק בבית שמש בקרוב וכי היא נמצאת כיום במו"מ מואץ בנידון: "הציבור החרדי צריך מאסות של דירות ולא טיפין טיפין, 'תדהר' בנוייה בדיוק לצורך הזה. כחברה שבנתה מעל 12,000 יח"ד בישראל קיבלה החברה החלטה אסטרטגית לסייע בפתרון מצוקת הדיור החרדי. אני יכול לחשוף כי אנו מנהלים מו"מ לרכישת קרקע ברמת בית שמש שתכיל אלפי יח"ד, כשבמקביל אנו מצויים במספר משאים ומתנים מתקדמים ביותר לבנייה נוספת בהיקפים גדולים במיוחד, כשיהיה לנו מה לדווח לציבור נדווח. בדבר אחד איש בשורה אנוכי היום: למרות הכל, לציבור החרדי יש למה לצפות". דבריו המעודדים זכו לתשואות רמות מהקהל.

מר שלום וסרטיל מנכ"ל ציפחה שבנתה כבר אלפי דירות לציבור החרדי, בירך את תדהר ואף ציין לשבח את עבודתה כחברה קבלנית, "אני מכיר את תדהר היטב. 'תדהר' הייתה הקבלן המבצע ל-1,000 יח"ד ב'אחוזת ברכפלד'. החברה הפתיעה אפילו אותנו, באיכות העבודה, ויותר מכל ברמת השירות ללקוח ושירותי הבדק הרבה לאחר מסירת הדירות ללקוחות. 'תדהר' הופכת לקולגה, אבל היא ראויה לכך בהחלט, אני מצדיע לה על כך".

כל היזמים שנכחו במקום תקפו במילים כאלה ואחרות את ההתנהלות וגרירת הרגליים של הנציגות החרדית. וסרטיל שחברתו בונה בברכפלד, אמר בכאב, "תראו איך במחי החלטה אחת של בית המשפט הפסיד הציבור החרדי אלפי יחידות דיור במודיעין עילית ואיפה היו הנציגים שלנו".

חנוך קס מחברת 'חי"ש נופי ישראל' הבונה את גבעת זאב החדשה, אמר שהשרים ונציגי הציבור מדברים כל העת על הזוגות הצעירים שאין להם בית, כי זה מה שנשמע יותר טוב בציבור, אבל הם שוכחים את עשרות אלפי המשפחות שחיות בדירות קטנות שקיבלו בחתונה מהוריהם ואינם יכולים להרשות לעצמם לשפר דיור בגלל המחירים המטורפים של הדיור במגזר.

אטיאס מצידו הסביר כי הציבור החרדי לא בחר להתיישב מעבר לגדר משיקולים אידיאולוגיים אלא משיקולי תועלת, ואשר על כן אין לנו להלין על התוצאות של פסיקת בית המשפט.

בדיון נכח גם הרב פירר מוועדת הדיור שהוגדר על ידי השר כמי שמתגורר כבר מספר שנים במשרד. פירר סיפר בדיון כי מקרה שהתרחש לא מזמן בחדרה, התנהל מו"מ עם בעל קרקע על 8,000 יח"ד בעלות נמוכה מאוד ליח"ד. בעיצומו של המו"מ התקשר אחד מהעסקנים לבעל הקרקע ואמר לו "עזוב את וועדת הדיור, אצלי תקבל יותר". מה שבסופו של דבר נגמר בכך שאין קרקע ואין דירות בחדרה. פירר קרא לנוכחים לשלב ידיים ולעבוד במשותף. כדוגמא הביא את פרוייקט חריש שהתחיל בהקצאה ל-1000 דירות ועומד כיום על לא פחות מ-9000. "זה קורה רק כאשר פועלים ביחד", אמר פירר.

כנסו להאזנה לקטעים שהכנו במיוחד עבורכם.