אאא

הנהלת הדסה מתכוונת לשלם לעובדיה רק מחצית מהשכר בתלוש המשכורת הקרוב.

במכתב לעובדים ששלח היום מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן, ושהגיע לידי "כלכליסט", הסביר קפלן כי "מצב המזומנים בקופה והמקורות שגייסנו בימים אלה מאפשרים לנו לשלם בראשון לחודש רק 50% מהמשכורת לה זכאי כל אחד מכם. גם החודש ננהג לפי הכללים שנהגו בחודש קודם, כלומר, עד סכום של 5,000 שקל תשולם המשכורת במלואה, וכן לאחד משני בני הזוג העובדים במוסד תשולם המשכורת המלאה".

במלים אחרות, המשמעות היא שהסגל המקצועי של בית החולים - בראש ובראשונה הרופאים והאחיות - יקבלו רק מחצית ממשכורתם החודשית, זה החודש השני ברציפות.

עוד הוסיף קפלן במכתב כי "אני עושה כל מאמץ להשגת מקורות כספיים נוספים על מנת לשלם את יתרת המשכורת בהקדם האפשרי. על מועד תשלום היתרה אוציא הודעה נוספת בימים הקרובים".

בית החולים הדסה (כלומר, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים) נמצא בגירעון עמוק שהצטבר בשנים האחרונות ליותר מ-1.2 מיליארד שקל. הסיבות לגירעון, על פי הנהלת בית החולים הן הפסקת העברת תשלומים שוטפים מהארגון הפילנתרופי האמרקאי "נשות הדסה" (שהוא הבעלים של בית החולים), וכן הסכמים גרועים שבית החולים חתם בשנים האחרונות מול קופות החולים, שמעניקים להן הנחות מפליגות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשביל להתמודד עם הגירעון (שמגיע מדי שנה ל-200-300 מיליון שקל) מגבש מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן, יו"ר חברת הביטוח כלל ביטוח בתפקידו הקודם, תוכנית הבראה לבית החולים. בין היתר מדובר על פיטורים של 200עובדים (בעיקר מהסגל המנהלי של בית החולים). כן עומדת על הפרק אפשרות של מכירת הדסה לאחת מקופות החולים הגדולות, ככל הנראה מכבי. אפשרות זו נמצאת במגעים אינטנסיביים בין הנהלת בית החולים, קופות החולים, משרד האוצר והגיעו אפילו עד לדרג ראש הממשלה עצמו.

בשל תוכנית ההבראה שמקדם קפלן הודיעו ארגוני העובדים של הדסה על סכסוך עבודה שהחמיר בסוף חודש אוגוסט וכלל חסימת הכניסות לבתי החולים. בעקבות זאת הודיעה הנהלת בית החולים כי היא מקפיאה את תוכנית הפיטורים.

אי לכך מוסיף קפלן במכתבו לעובדים מהיום כי "אני פועל ללא לאות כדי לסכם עם הממשלה וארגון נשות הדסה על סיוע מיוחד במסגרת הסכם הבראה אשר יאפשר לנו לתפקד ללא תקלות לאורך זמן. סיוע כזה מותנה בצמצום של ממש בעלויות המרכז הרפואי ובסיוע של ועדי העובדים להוצאתו לפועל. עלינו לעבור כברת דרך נוספת במשא ומתן עם הממשלה עד שנשלים את ההסכם המתגבש".