אאא

ריחו של חג הפסח כבר נרגש היטב באוויר וסערה חדשה מתרגשת על הציבור החרדי: מסתבר שמספר מאפיות מצה הפועלות בישראל, משווקות את תוצרתן כ"מצות עבודת יד", בו בזמן שהאמת היא שהן מיוצרות במכונה, ולא סתם מכונה, אלא בדיוק אותה מכונה שבשלה החל הפולמוס הרבני הגדול בדבר כשרות המצות לפני קרוב למאתיים שנה.

חשוב לציין, כמובן, שרבים מבני היהדות החרדית – בעיקר יוצאי גרמניה - משתמשים במצות מכונה וישנם שאפילו מהדרים בכך.

הבעיה החמורה היא שמאפיות המצות הללו מכשילות אלפים אחרים, המקפידים לאכול בפסח אך ורק מצות עבודת יד.

ה'דברי חיים': חמץ גמור...

המכונה הידנית הראשונה לאפיית מצות יוצרה בשנת תקצ"ח. היא הורכבה משני גלילי מתכת שדמו למערוכים גדולים והוצבו על צירים זה גנד זה.

עם הנעת ידית הפעלה, הונעו גלגלי שיניים שסיבבו את הגלילים ובתווך הוחדר בצק לא מעובד. כשהמכונה החדשה הגיעה לפולין, יצאו נגדה במילים קשות כל גדולי ישראל מהציבור החסידי, בהם החידושי הרי"ם מגור זצוק"ל וה"דברי חיים" מצאנז זצוק"ל.

כך למשל כתב ה'דברי חיים' זצוק"ל: "בדבר השאלה אם מותר לעשות מצות לפסח על המאשינין (מכונות)... גם לדעתי הרבה טעמים על פי דין לאיסור... בדרך החלט אומר לכם כי העושה מצות על כלי זה הוא חמץ גמור".

לתדהמת מספר רבנים חשובים, הסתבר כי מצות המשווקות על ידי מאפיות מסויימות כעבודת יד, מיוצרות בדיוק באותה מכונה שאסרו גדולי ישראל: שני גלילים ובצק לא מעובד העובר ביניהם.

הרבנים נחרדו ואחד מהם מסביר לנו: "אין לי בעיה עם ייצור של מצות מכונה. הבעיה שלי היא עם הרמאות. יש פה רמאות של ממש. בכל הקשור למצות, כולם רוצים להיות מהמהדרין, ופה מוכרים לאנשים מצות מכונה כשעל האריזה כתוב מצות עבודת יד!"...

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

להזהיר את קהילות הקודש

גדולי האדמו"רים ובהם כ"ק אדמו"ר מויזניץ שליט"א כבר פרסמו קול קורא בכותרת "אל תיטוש", ובו הם מזהירים: "נחרדנו על השמועה בהמצאת פרצה חמורה בסדרי אפיית המצות – כאילו עבודת יד – עם מכונה המופעל בידיים... ואשר על כן באנו להזהיר בזה לקהילות הקודש אשר קיבלו עליהם מאבותיהם לאכול אך ורק מצות עבודת יד, שאסור לשנות מאומה מכפי שנהגו אבותינו ורבותינו מדור דור וגדולי הפוסקים [הר"ש קלוגר, חידושי הרי"ם, דברי חיים, אבני נזר, ועוד] שאסרו מצות מכונה היה על מצות שנאפו במכונה המופעל בידיים". יצויין כי על המכתב עוד חתום כ"ק אדמו"ר מנדבורנא זצוק"ל שהסתלק לפני חודש..

הרה"ג הרב סיני הלברשטאם שליט"א, מומחה לנושא מצות המכונה, נחרד לגלות את התרמית. "אמר לי רב מסוים, שאולי הכוונה 'לשם שמים', בכדי שניתן יהיה למכור מצות יותר בזול, שהרי יש להתחשב בהוצאות הגדולות שלפני חג הפסח... הרי גם לספק כל יום עשרות אלפי עופות עם צוות שוחטים ובודקים 'ידניים' אין זה מגיע בקלות, אולי גם בזה ייעשו פשרות כדי להקל על יוקר סל הקניות? ואולי גם בנושא 'היתר המכירה' של קרקע בשמיטה?"...

"מרן הגר"ש וואזנר שליט"א ראה בעצמו את ה'מכונה' שמלפני עשרות שנים, שאותה אסרו גדולי ישראל, וראה תמונות מהמכונה שהוכנסה למאפיות הללו והוא מעיד שהמכונות הן אותן מכונות: לא בכוח חשמלי, אלא מופעלות ביד", מסיים הרב הלברשטאם.

הרבנים העוסקים בנושא מתכוונים להחריף את המלחמה כבר בימים הקרובים, "כדי למנוע מכשול מרבבות".