אאא

מצעד פוליטיקאים ואנשי הצבא, שמפלס הרייטינג בראשם, הצטרפו הבוקר (ראשון) לקריאות לגייס את החרדים - זאת למרות שלצה"ל אין את המשאבים הכספיים לעשות זאת.

לפני שבוע נחשף בכלכליסט כי ב־2011 שלח צה"ל כ־100 צעירים חרדים הביתה שהביעו רצון להתגייס. לדברי גורמים בכירים בצבא, הסיבה לוויתור על גיוסם - הייתה כלכלית.

נתון חשוב זה, שלא זכה להבלטה בתקשורת, לא מפריע לאותם פוליטיקאים - המשחררים אמירות רק על-פי סקרים פנימיים - לצאת בהצהרות בעד גיוס חרדים, למרות שהם יודעים היטב שאין לכך סיכוי מעשי.

בקרוב יבוטל מועד ביטול חוק טל והמילואימניקים מנסים להגביר את הלחץ על הממשלה כדי לגרום לשירות צבאי או אזרחי גם לחרדים (מה עם הערבים הנהנים מכספי המיסים, ומה עם עשרות-אלפי המשתמטים החילונים?)

"צה"ל מסוגל לקלוט חרדים"

נתחיל בחייל מספר 1, הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. בראיון ל"הארץ" אמר גנץ כי לדעתו צה"ל מסוגל לקלוט לשורותיו עוד חיילים חרדים, אם יימצא הסדר גיוס אחר בעקבות פסילת חוק טל בידי בג"ץ.

גנץ, שנשאל על השלכות פסילת החוק והפתרון הרצוי במקומו, אמר כי "זו שאלה של דרג מדיני להחליט. מה שאני מחפש זה שוויון בשירות".

הרמטכ"ל ביקש שלא לטפח ציפיות מוגזמות באשר למשמעות המיידית של השינוי בהסדרי גיוס. "אתה לא מצפה שמחר בבוקר אפתח עוד שתי חטיבות חיר"מ (חי"ר מובחר) כתוצאה מזה. אבל אני חושב שצריך לראות איך מרחיבים את היקף השירות ופותחים עוד מסלולים", אמר.

לדברי גנץ, "שירות סקטוריאלי", כלומר – יחידות לחרדים בלבד – צריך להיות בשוליים, ועל המדינה וצה"ל לפתח עוד מסלולים שבאמצעותם ניתן יהיה לעשות שימוש אפקטיווי יותר בחיילים חרדים. "אפשר לפתח עוד חלופות", אמר.

ראשון החותמים: גבי אשכנזי

ונעבור לחייל מספר 1 לשעבר, גבי אשכנזי. הוא היה ראשון החותמים על העצומה הקוראת לגיוס חרדים. "כל אחד צריך לשרת את המדינה", אמר אשכנזי לתקשורת, "זה שחלק מהציבור הישראלי אינו משרת מעידה על מציאות לא נכונה, לא רק מבחינה ביטחונית, אלא גם מבחינה חברתית.

"המציאות הקיימת היא לא צודקת וצריך לתקן אותה. כולם יכולים וצריכים לשרת את מדינת ישראל. זה צורך לאומי שכל אזרח במדינת ישראל ישרת או בצבא או בשירות אזרחי. זה לא עניין פוליטי, יש קונצנזוס בציבור שכולם צריכים לשרת ואני הייתי רוצה לחיות במדינה שבה כל אזרח תורם את חובתו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נתניהו ומופז מצטרפים

ראש-הממשלה בנימין נתניהו, הצטרף הבוקר (ראשון) אף הוא לגל הדוברים. במהלך ישיבת הממשלה, אמר נתניהו כי חוק טל יוחלף על מנת שתהיה "חלוקה שוויונית יותר, צודקת יותר, הוגנת יותר במדינת ישראל לכל אזרחיה, ערבים ויהודים כאחד".

הוא הוסיף כי "נעשה זאת בדרך אחראית שאינה משסה ציבור בציבור. זה דבר שהוא חשוב לנו בעת הזאת ובכל עת".

יו"ר "קדימה" הטרי, המתנהל על-פי עצות מיועצי רייטינג, מיהר לבקר במאהל "הפראיירים". הוא קרא לנתניהו "לא לקבור את ראשו בחול" באשר להצעת חוק חלופית ל"חוק טל".

מופז הבטיח כי קדימה בראשותו תביא לחקיקה הצעת חוק בעניין שירות צבאי לכל. "אנחנו קוראים לכולם לשרת, כשם שילדינו משרתים".