אאא

מוחמד מורסי, נשיא מצרים השנוי במחלוקת, נאם הלילה (רביעי) לעם המצרי, והצהיר כי לא ישמע לתכתיבים ולדרישות ההמון, אלא יישאר בתפקידו כנשיא המדינה הערבית. באופוזיציה, רואים בדבריו של מורסי, "קריאה גלויה למלחמת אזרחים". 

בנאומו, בו צפו מעל מיליון בני אדם בכיכרות, הודה מורסי כי עשה טעויות: "עשיתי טעויות ואיני דבק בכיסא, אולם העם הוא זה שבחר בי, לא אקבל תכתיבים. זה בלתי מתקבל על הדעת". 

מורסי פתח את נאומו ואמר: "לפני מהפכת 25 בינואר היו שחיתויות, גניבות, עושק וזיופים בבחירות, מהפכת 25 בינואר הייתה מהפכה לא אלימה. עברנו את תקופת המעבר וערכנו בחירות. אלו היו בחירות הוגנות. המצרים הראו ב-29 ביוני 2012 לעולם שהם בחרו נשיא באופן חופשי". 

"אחרי שנבחרתי, נשבעתי בפניכם לשמור על המולדת ועל יציבותה, במהלך השנה הזאת עשיתי כל מה שיכולתי. אמרתי לכם זאת, עשיתי מספר טעויות", מורסי הבהיר: "אף אחד לא יכתיב את רצונו על מצרים, לא משנה מי זה יהיה. יש אנשים מחוץ למדינה שלא רוצים שמצרים תהיה ברשות עצמה". 

"מצצו את דמו של העם המצרי"

"32 משפחות שלטו במדינה ומצצו את דמו של העם המצרי", האשים מורסי את שלטונו הקודם של חוסני מובארק, ואמר כי תומכיו של הנשיא הקודם רוצים לחזור לשלטון. "אבל הם לא יחזרו אף פעם. יש מי שמנצל את הזעם של הצעירים. הזעם שלהם לגיטימי ואני מקשיב להם ומשקיע מאמצים בנושא. כוחות הפשע הישנים לא רוצים את הדמוקרטיה. הם מנצלים את הזעם הזה כדי ליצור אנרכיה".

מורסי המשיך ואמר: "העם בחר בי, אני מחויב לחוקה. נשאתי באחריות ואני נושא באחריות, דמם של המצרים יקר לי מאוד. אני עושה כל שביכולתי ומשתמש בכל האמצעים שבידי נגד כל מי שמנסה ליצור אנרכיה ולשפוך את דמם". 

הנשיא המצרי פנה למפגינים ואמר: "ברגע המכונן הזה אני רוצה לומר; הלגיטימיות, והלגיטימיות בלבד. החוקה והחוקה בלבד. הבחירות והקלפיות בלבד. האופוזיציה לאורכה ולרוחבה. הדיאלוג ימשיך ויהיה אפשרי. היוזמה, ומה שהיא כוללת עם שינויים רבים בצל הלגיטימיות. החוק והרצון העממי - כן ואלף פעמים כן ואהלן וסהלן".

"כל החלטה, כל הצעה וכל דבר אחר שהוא נוגד את אותה לגיטימיות, עומד בניגוד לרצון של העם הזה כיוון שבלתי אפשרי שרצון העם יגיע מפלג כזה או אחר. רצון העם יגיע בבחירות. הגיע למעשה. בחירות נוספות ייערכו, ולאחר מכן ייערכו בחירות לנשיאות לפי פרק הזמן שנקבע בחוקה".

"אני מוכן להקריב את דמי"

"אני מודיע" הצהיר מורסי בפני המפגינים, "בשם הלגיטימיות שהביאה אותי למקום הזה שמצרים ממשיכה עם עמה, מוסדותיה ונשיאה באותה הדרך", לא אאפשר לאף אחד לנקוט צעדים או פעולות שעומדות בניגוד לאותה הלגיטימיות. זה בלתי מתקבל על הדעת. זה בלתי מתקבל על הדעת. זה בלתי מתקבל על הדעת" חזר ואמר 3 פעמים. "אם מחיר השמירה על הלגיטימיות הוא דמי, אני מוכן להקריב אותו".

באופוזיציה, הגיבו בחריפות לנאומו של מורסי, ואמרו כי "זוהי קריאה גלויה למלחמת אזרחים, הנשיא ממשיך להתכחש לדרישה של העם המצרי ממנו להתפטר".

כזכור, ביום שני הציבו בצבא המצרי אולטימטום לנשיא מורסי, ודרשו ממנו להיענות לציבור, ולהביא לפתרון המשבר. 

"בזבוז זמן נוסף יביא לעוד פילוג שאנחנו הזהרנו ומזהירים ממנו" נאמר בהודעת צבא מצרים.

מפקד צבא מצרים הזהיר את הנשיא מורסי, ואמר כי באם לא יינתן מענה לדרישות אזרחי המדינה המזוהים עם האופוזיציה בתוך 48 השעות שהוקצבו, הרי שהצבא יקבע מפת דרכים חדשה ועצמאית, שתקבע את עתידה של המדינה הערבית. 

"אנחנו מזהירים את כולם כי אם דרישותיו של העם המצרי לא יתממשו במהלך פרק הזמן הזה, נהיה חייבים בהתבסס על אחריותנו הלאומית וההיסטורית ומתוך כבוד לדרישות העם המצרי הדגול להודיע על מפה עתידית ועל צעדים שנפקח על ביצועם בהשתתפותם של כל הזרמים הלאומיים ובין היתר הצעירים שהם היו ועדיין המנוע של מהפכתם המהוללת" נאמר בהודעת צבא מצרים. 

מאוחר יותר, הבהירו גורמים בצבא המצרי, כי לא היה מדובר באיום להפיכה צבאית במדינה.  

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

צפו: הפגנת תמיכה בנשיא מוחמד מורסי (מתוך יוטיוב)

האופוזיציה: נגד הפיכה צבאית

בנוסף, אמש (שלישי), הבהירו בארגון הגג של האופוזיציה המצרית, כי לא יתמכו בהפיכה צבאית במדינה הערבית, ובכך היוו הרגעה לחשש בקרב אנשי האחים המוסלמים מהפיכה אותה מתכנן כביכול הצבא המצרי. 

בחזית ההצלה הלאומית המצרית, אמרו אמש כי: "איננו תומכים בשום הפיכה צבאית, אנחנו נחושים מאז הקמת החזית ב-22 בנובמבר 2012 לבנות מדינה דמוקרטית, אזרחית ומודרנית. אנו שמים מבטחנו בהודעת הצבא שלפיה הוא אינו מעוניין להתערב בפוליטיקה ולמלא תפקיד בפוליטיקה".

במקביל, בחזית ההצלה הלאומית המצרית לא שכחו לבקר את התנהלותו של הנשיא המכהן מוחמד מורסי, איש 'האחים המוסלמים', שלפי חזית ההצלה "לא בנו דמוקרטיה ונכשלו בשיפור חייהם של המצרים".  

יצויין, כי על פי דיווח בעיתון מצרי, הנשיא לשעבר חוסני מובארק, הנמצא בכלא, הביע שביעות רצון מרומזת ממספר המפגינים נגד מורסי, ואמר בשיחה עם בניו כי מספרם של המפגינים בזמנו - היה קטן יותר.